SZLIFIERKA OSCYLACYJNA JEST PROSTA W OBSŁUDZE I UNIWERSALNA

Istotnym wskaźnikiem w przypadku szlifierek oscylacyjnych jest rozmiar tarczy. Przede wszystkim należy dobierać go pod kątem rozmiaru powierzchni, która ma zostać wygładzona. I choć praca z tarczą o większych rozmiarach będzie szła szybciej i pozwoli zaoszczędzić sporo czasu, takie rozwiązanie może okazać się nieskuteczne w przypadku niewielkich powierzchni, a także trudno dostępnych miejsc.

Szlifierka oscylacyjna – idealna nie tylko na płaskich powierzchniach

Niektórzy specjaliści twierdzą, że nie ma bardziej uniwersalnego narzędzia niż szlifierka oscylacyjna. To urządzenie, które świetnie poradzi sobie z wygładzeniem dużych powierzchni płaskich oraz tych delikatnie zaokrąglonych. Sprawdza się również podczas mniej absorbujących prac. Można jej na przykład używać do usuwania starych zabrudzeń, a także resztek farby czy pozostałości lakieru z drewnianych powierzchni. Dla doświadczonego fachowca praca ze szlifierką oscylacyjną będzie przebiegać szybko i dokładnie. Precyzyjne działanie tego urządzenia umożliwia silnik. Zapewnia on bardzo niski poziom drgań i ich dużą częstotliwość, a to ma wpływ na wahadłowy ruch stopy szlifierskiej. Prostokątny kształt stopy umożliwia zaś dokładne wyszlifowanie narożników.

Na co zwrócić uwagę w przypadku szlifierek oscylacyjnych?

Jak wiele podobnych narzędzi, szlifierki oscylacyjne należy dobierać pod kątem zakresu prac, które zostały zaplanowane do wykonania. Co zrobić, kiedy do oszlifowania mamy dużą powierzchnię? Wówczas warto sięgnąć po szlifierkę oscylacyjną do drewna, wyposażoną w dużą stopę. Stopa to kluczowy element tego urządzenia. Można wymieniać ją w zależności od gładzonej powierzchni. Producenci sprzętu dbają o to, by wymiana stóp była jak najbardziej intuicyjna. W wielu modelach szlifierek oscylacyjnych nie potrzeba do wykonania tej czynności nawet specjalnych kluczy. Można skorzystać z prostego rozwiązania bezkluczykowego. 

Stopy używane w szlifierkach oscylacyjnych mogą mieć różne kształty, nie tylko prostokątne. Niektóre modele zakończone są w szpic lub specjalnie wydłużone, co umożliwia szlifowanie powierzchni w trudno dostępnych miejscach. Kiedy wymienimy stopę na okrągłą, wówczas zyskujemy szlifierkę oscylacyjną mimośrodową. Takie urządzenie przeznaczone jest do obrabiania wklęsłych powierzchni. 

Istotnym wskaźnikiem, który ma wpływ na pracę urządzenia, a co za tym idzie, dokładność szlifowania, ma również liczba oscylacji na minutę. Wydajny, dobrej jakości sprzęt może wykonywać ich nawet 27 tysięcy. Kolejny parametr, na który użytkownik szlifierki oscylacyjnej powinien zwrócić uwagę, to amplituda oscylacji. Jest to wskaźnik, który określa stopień wychylenia stopy podczas pracy. Im wyższa jest amplituda, tym większy ma ona wpływ na efektywność szlifowania. 

Szlifierki oscylacyjne można także dobierać ze względu na sposób ich zasilania. Mogą to być urządzenia pneumatyczne, hydrauliczne lub elektryczne. Te ostatnie zalecane są do wykonywania drobnych prac remontowych. Może to być np. świetna szlifierka oscylacyjna do gipsu. W przypadku pracy na budowie na większych powierzchniach należy rozważyć zakup szlifierki oscylacyjnej pneumatycznej lub hydraulicznej. 

Zasady używania szlifierek oscylacyjnych

Obsługa szlifierki oscylacyjnej do drewna czy gipsu jest bardzo prosta. Dzięki przestrzeganiu kilku kluczowych zasad praca z tym popularnym urządzeniem będzie także bezpieczna i efektywna. Od czego zacząć? Zanim rozpoczniemy pracę ze szlifierką oscylacyjną, bezwzględnie należy sprawdzić, czy pomieszczenie ma właściwą wentylację. Jest to bardzo ważne ze względu na fakt, że pył, który powstaje podczas szlifowania, w dużym stężeniu może okazać się bardzo niebezpiecznym zjawiskiem (w skrajnych przypadkach nawet doprowadzić do wybuchu pożaru, dlatego najlepiej pozbywać się go na bieżąco). Papier do szlifierki oscylacyjnej powinien mieć otwory dopasowane do stopy. Ma to kluczowe znaczenie dla zachowania właściwej higieny pracy, ponieważ właśnie tą drogą pył jest bezpiecznie odsysany. Otwory we właściwych miejscach można też wykonać samodzielnie. Nie mniej ważny jest sposób instalacji papieru ściernego na stopie szlifierki. Urządzenie będzie działać poprawnie tylko wtedy, kiedy zostanie on równo nałożony i dokładnie naciągnięty. Przed rozpoczęciem pracy trzeba dokładnie sprawdzić, czy na szlifowanej powierzchni nie ma żadnych elementów, które mogą uszkodzić sprzęt (np. gwoździ lub śrub). I ostatnia uwaga:  w trakcie pracy nie należy dociskać tarczy zbyt intensywnie do szlifowanej powierzchni.