ŻYRAFA DO TYNKU, CZYLI KTÓRA SZLIFIERKA NADAJE SIĘ DO DUŻYCH POWIERZCHNI

W szlifierkach oscylacyjnych istotny jest rozmiar tarczy. Powinno się go dobierać ze względu na powierzchnię do szlifowania. W przypadku dużych powierzchni najlepiej sięgnąć po większą tarczę. 

Jaka szlifierka do tynków?

Szlifierkę można wykorzystywać nie tylko do tynków, lecz także chociażby do usuwania starych zabrudzeń oraz resztek farby i lakieru z powierzchni drewnianych. Wystarczy trochę doświadczenia w korzystaniu z tego typu urządzeń, by praca z tzw. żyrafą do tynków przebiegała szybko, sprawnie i precyzyjnie. Budowa stopy narzędzia umożliwia dokładne wyszlifowanie narożników. Do zalet szlifierki należy również praca silnika zapewniająca niski poziom drgań i jednocześnie dużą częstotliwość. Taka regulacja ma istotny wpływ na wahadłowy ruch stopy szlifierskiej. Jak większość podobnych urządzeń, szlifierki do tynków należy dobierać pod kątem zakresu prac, które są do wykonania. Jeśli na oszlifowanie czeka spora powierzchnia, wówczas lepiej sięgnąć po model z dużą stopą. Pomocna będzie wówczas tzw. żyrafa do tynków, czyli urządzenie na odpowiednio długim stelażu. Narzędzia tego typu powinny mieć praktyczne mocowania krążków z papierem ściernym na rzep – dzięki temu wymiana tego elementu będzie dużo łatwiejsza. Najlepiej też, żeby były lekkie i łatwe w obsłudze. Prędkość szlifierki do tynku można dopasowywać do każdego rodzaju pracy. Bardziej zaawansowane urządzenia wyposażone zostały w system łagodnego rozruchu, co ma zapewnić bezpieczne rozpoczęcie pracy. Regulowana długość ramienia pozwala dostosować narzędzie do wzrostu i potrzeb użytkownika. 

Szlifierka do tynku, ale bez wysięgnika

Do profesjonalnego użytku są przeznaczone także szlifierki z krótką rękojeścią. Dodatkowa rączka pozwala jednak na precyzyjne szlifowanie nawet trudno dostępnych miejsc. Działa w ten sposób, że napęd z jej silnika jest przenoszony przez przekładnię, dzięki czemu urządzenie ma jeszcze większą moc oraz sporą wydajność. Producenci tego rodzaju szlifierek do tynku zastosowali dodatkowe funkcje regulacji obrotów silnika. Pozwala to dopasować prędkość do potrzeb zarówno użytkownika, jak i szlifowanego materiału. Dzięki funkcji łagodnego startu można być pewnym, że urządzenie nie zacznie nagle pracy na pełnych obrotach. Dobrej jakości szlifierka musi mieć także antypoślizgową rękojeść. Popularnym rozwiązaniem jest również model do tynków z odkurzaczem, czyli przyłączem do odsysania pyłu. Wśród wielu akcesoriów, które mogą być dołączone do zestawu, często pojawia się wymienny papier ściernych, wąż ssący oraz tuleje redukcyjne. Producenci sprzętu powinni też zadbać, żeby wymiana stóp nie była skomplikowana – w wielu modelach nie są potrzebne specjalne klucze i z powodzeniem funkcjonuje system bezkluczykowy.

Co jeszcze powinna mieć maszyna do szlifowania tynku?

Kupując tego rodzaju sprzęt, należy zwrócić uwagę na jego ciężar. Od 4 do 5 kilogramów to normalna waga w przypadku szlifierek typu żyrafa. Dobry model powinna charakteryzować odpowiednia moc silnika. Jeśli będzie to około 700 W, urządzenie spełni nasze oczekiwania. Maksymalna prędkość powinna wynosić około 1700 obrotów na minutę. Niezbędna będzie również możliwość jej regulacji. Choć wiele szlifierek do tynków wyposażono w odkurzacz, zanim rozpoczniemy pracę z tym urządzeniem, warto sprawdzić, czy pomieszczenie ma właściwą wentylację. Każdy użytkownik musi mieć świadomość, iż pył, który powstaje podczas szlifowania, w dużym stężeniu bywa niebezpieczny. W skrajnych przypadkach może nawet dojść do pożaru, dlatego lepiej pozbywać się go na bieżąco. Należy też pilnować, by papier ścierny miał otwory dopasowane do stopy. Ma to wpływ na bezpieczeństwo, gdyż właśnie tą drogą pył jest bezpiecznie odsysany. Istotny jest również sposób instalacji papieru ściernego na stopie szlifierki. Narzędzie spełni swoją funkcję, jeśli będzie on założony równo i zostanie dokładnie naciągnięty. Przed rozpoczęciem szlifowania tynku musimy dokładnie sprawdzić, czy na powierzchni nie zostały elementy, które mogłyby doprowadzić do uszkodzenia sprzętu – chodzi tu o różnego rodzaju wkręty lub gwoździe. Podczas szlifowania urządzenie nie powinno być zbyt mocno dociskane do szlifowanej powierzchni, bo może to spowodować wstrzymanie ruchu obrotowego. Jeśli efekt jest niezadowalający, czynność należy powtórzyć. Na jaki model szlifierki do tynku warto się zdecydować? Profesjonaliści, którzy używają sprzętu regularnie, powinni postawić na droższy i dobrze wyposażony model. Najlepiej, żeby było to narzędzie wysokiej jakości, z oferty znanej marki.