Czym powinny wyróżniać się grabie do liści?

Jeśli nieodpowiednio dobierzemy grabie, wówczas zadania, które mamy wykonać, okażą się wręcz drogą przez mękę. Narzędzie będzie niewygodne, a efekt prac niezadowalający. 

Co wyróżnia grabie do liści?

Warto zwrócić na pewne drobne kwestie, które różnią poszczególne rodzaje grabi. Producenci narzędzi ogrodowych próbują wychodzić naprzeciw oczekiwaniom klientów i stosują wiele sposobów, by zwiększyć funkcjonalność tworzonych modeli. Najbardziej podstawowe narzędzie wyposażone jest w pojedynczą, nieruchomą głowicę. To jednofunkcyjne akcesorium, przez co używanie go do innych zadań będzie skutkowało tym, że będą zrobione niedokładnie i zajmą dużo więcej czasu. W przypadku narzędzia uniwersalnego mamy do czynienia z grabiami ze zmiennym rozstawem zębów, wykonanymi z metalu. Mają one specjalną blokadę i ruchomy grzebień, które pozwalają w zależności od potrzeb zmniejszać lub zwiększać rozstaw zębów grabi. Inne spotykane na rynku rozwiązanie to wymienne głowice. Każda z głowic tego modelu przeznaczona jest do wykonywania innych zadań. Montowane są na długim, metalowym trzonku. To dobry sposób, by dobrać grabie do liści. W praktyce to rozwiązanie raczej nieszczególnie wygodne, głównie ze względu na specyficzny kształt samych zębów.

Jakie grabie do liści warto kupić?

Przy wyborze narzędzia zwróćmy uwagę na uchwyt. Grabie z metalowym uchwytem – najczęściej wykonanym z aluminium – cechują się wysoką trwałością. Są również bardzo lekkie i odporne na uszkodzenia mechanicznie. Stosowanym powszechnie rozwiązaniem jest trzonek z uchwytem mającym wpływ na podniesienie komfortu pracy. Oczywiście możemy sięgnąć po bardziej tradycyjny model grabi do liści. Chodzi tu o zdecydowanie cięższe narzędzie z drewnianym uchwytem. W takim przypadku więcej uwagi należy poświęcić elementowi z drewna, gdyż trzeba go impregnować i stosować właściwą ochronę. Nawet pomimo tych zabiegów trwałość narzędzia nie dorównuje modelom z aluminiowym uchwytem. Grabie do liści wyposażone w drewniany trzonek są jednak dużo tańsze niż te z aluminiowym. Co istotne, głowica grabi do liści powinna mieć szerokość około 35–65 centymetrów. Żeby były skuteczne, zęby w tego typu grabiach muszą być gęsto osadzone i elastyczne. Nie mogą przy tym być gęsto osadzone, ponieważ istnieje ryzyko, że doprowadzą do uszkodzenia darni. Do sprzątania liści warto również wykorzystać grabie uniwersalne z głowicą o szerokości do 50 centymetrów i z 15 zębami. Rozwiązaniem mogą też być grabie plastikowe do liści. Ich szerokość nie przekracza zwykle kilkudziesięciu centymetrów. Na rynku do wyboru mamy zarówno grabie druciane, jak i wachlarzowe. Te pierwsze mają ocynkowane zęby wykonane ze stali bardzo wysokiej jakości. Dodatkowo pokryte są materiałem, który chroni przed korozją i wydłuża ich żywotność. Modele wachlarzowe używane są do grabienia liści, trawy, a także wielu innych odpadów na dużych powierzchniach.

Co do grabienia liści wybrać?

Wprawdzie ceny grabi mogą być mocno zróżnicowane, ale doświadczeni ogrodnicy zalecają, by nie oszczędzać na tym popularnym narzędziu i nie sięgać po najtańsze modele. W takim przypadku nie ma się co spodziewać precyzji ani trwałości. Podczas pracy nie można uszkadzać darni. Grabie powinny być lekkie i łatwe w prowadzeniu. Tanie narzędzia mogą się również odkształcać podczas pracy. Nie ma wówczas gwarancji, że głowica będzie stabilnie zamocowana na trzonku. Wielu doświadczonych ogrodników ceni sobie sprzęt zakupiony przed laty. Narzędzia, które mają nawet kilkanaście lat, do dziś służą swoim właścicielom. Często są trwałe i niezawodne. I to właśnie główne cechy, które powinny charakteryzować dobre grabie. W takim przypadku, ciesząc się skutecznością przez długie lata, możemy łatwo utrzymywać porządek między grządkami i na trawnikach. Co wyróżnia dobre grabie? To narzędzie nie może uszkadzać darni, dlatego musi być lekkie i łatwe w prowadzeniu. Głowica powinna być stabilnie zamocowana, by narzędzie nie uległo odkształceniu. Jeśli w przypadku grabi niemożliwe jest precyzyjne kontrolowanie ich położenia, wówczas musimy liczyć się z większym ryzykiem uszkodzenia roślin. Mimo że – podobnie jak siekiera czy szpadel – grabie stanowią proste, a nawet prymitywne narzędzie, ich rola jest nie do przecenienia. Pozwalają bowiem na utrzymanie porządku w sadzie, między grządkami i na trawnikach. Dlatego warto dokonać właściwego wyboru.