Wybierając grabie do trawy, nie powinniśmy poprzestawać na wyborze pierwszego dostępnego narzędzia. Istotne są dane techniczne i inne charakterystyczne parametry, takie jak np. uniwersalność konkretnego rozwiązania.
Wybieramy grabie do trawy
Dzięki tak niepozornemu narzędziu, jak grabie do trawy, możemy utrzymać trawnik w czystości, zadbać o jego właściwą pielęgnację i zdecydowanie poprawić proces sadzenia roślin. Jednak przed zakupem, warto dowiedzieć się, jaki model będzie najlepszy do naszego ogrodu. Od czego zależy rodzaj grabi? Od możliwości ich wykorzystania. Dzięki charakterystycznym cechom tego narzędzia możemy wyrównywać glebę, pielęgnować trawnik w ogrodzie lub regulować wysokość roślin. Jednak tych wszystkich czynności nie da się wykonać tylko za pomocą jednego typu grabi. Innych używa się do suchej trawy, a jeszcze innych do liści lub siana. Takie narzędzia mają charakterystyczne cechy i poszczególne modele znacznie się od siebie różnią. Dzięki gęsto rozstawionym, sztywnym i długim zębom tworzą gęstą siatkę, są w stanie szybko usunąć suchą trawę oraz inne zanieczyszczenia, a także dodatkowo przyczynić się do spulchnienia gleby, czyli jej rozluźnienia i uelastycznienia. Dzięki temu woda, powietrze oraz inne składniki mają ułatwiony dostęp do gleby i szybciej ją odżywiają. Ten proces ma zasadniczy wpływ na wzrost trawy i jej jakość. Spulchnianie powinno odbywać się kilka razy do roku, również w trakcie wyczesywania trawnika z pozostałości suchej trawy. Dzięki temu znacznie poprawiamy jej kondycję.
Jakie grabie do trawnika wybrać?
Najpopularniejsze i najbardziej skuteczny model do suchej trawy to grabie wachlarzowe. Poradzą sobie zarówno ze sprzątaniem pozostałości z trawnika, jak i porządkowaniem grządki. Materiały, z których zostały wykonane, powinny gwarantować odporność na różnego rodzaju uszkodzenia. Dzięki temu narzędzie będzie długo służyć nawet podczas intensywnej pracy i zachować wszystkie swoje właściwości. Za sprawą gęsto ułożonych zębów grabie do trawy skuteczne usuwają zalegający na trawniku filcu. To pokrywa, która – jeśli nie zostanie uprzątnięta – może zniszczyć strukturę trawy. Inne rodzaje grabi nie są w stanie tak skutecznie zredukować filcu. Grabie wachlarzowe, czyli podstawowe narzędzie spośród używanych w ogrodzie, wcale nie muszą być drogie. Koszt zakupu uzależniony jest przede wszystkim od materiału, z jakiego zostały wykonane. Wpływ na cenę ma również kilka dodatkowych funkcji, takich jak na przykład mechanizm, który pozwala na zmianę szerokości ustawienia zębów. Dzięki temu zakres może zmienić się od 20 do około 70 centymetrów. Najtańsze są grabie stalowe, które można kupić już za kilkanaście złotych. Droższe mogą okazać się modele z 60 zębami, dodatkowo pokrytymi ocynkowaną stalą. Takie rozwiązania skutecznie uodparniają narzędzie na uszkodzenia mechaniczne i korozję. Cena tego typu grabi wynosi nawet do 100 złotych.
Grabie do wyczesywania suchej trawy
Trawnik szczególnie po zimie będzie wymagał wielu prac pielęgnacyjnych, w tym również tych związanych z wyczesywaniem suchej trawy. Najlepiej więc jeszcze przed sezonem zaopatrzyć się w odpowiednie grabie. Oczywiście, możemy kupić nieco tańsze uniwersalne narzędzie, które wykorzystamy zarówno do usuwania suchych liści, jak i grabienia siana czy liści. Efekt pracy może jednak być niezbyt zadowalający. Niektórzy producenci narzędzi ogrodowych wprowadzili już do użytku grabie z wymiennymi głowicami. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy zaopatrzyć się w zestaw przeznaczony do różnych prac. Głowice montowane są na długim, aluminiowym trzonku. Zmieniamy je w zależności od potrzeb. To rozwiązanie, za które trzeba zapłacić nieco więcej, ale dla zapalonego ogrodnika nie powinno to stanowić problemu. Narzędzia, od których lepiej trzymać z daleka, to te najtańsze. Mimo że grabie do trawnika po zimie to prosty przyrząd, wymaga się od nich precyzji, a w przypadku modeli z najniższej półki cenowej nie należy się spodziewać precyzyjności. Grabie nie powinny uszkadzać darni podczas pracy, muszą więc być lekkie i łatwe w prowadzeniu. Istotne jest także to, by narzędzie nie odkształcało się w czasie użytkowania, a głowica była stabilnie zamocowana na trzonku. Stworzone przed laty modele grabi często do dziś służą swoim właścicielom. Są trwałe i niezawodne. I takie właśnie powinno być odpowiednie narzędzie do suchej trawy, abyśmy mogli cieszyć się jego skutecznością przez długie lata oraz utrzymywali porządek między grządkami i na trawnikach.