Grabienie liści - jesienne prace ogrodowe

Jesień to pora roku, w czasie której jednym z charakterystycznych zjawisk jest opadanie liści. Łączy się to z wykonywaniem jesiennych prac ogrodowych. Jedną z czynności wykonywanych na jesieni jest grabienie liści. Wiele osób jednak zastanawia się, czy zagrabianie ich jest konieczne.

W czasie jesiennych porządków przygotowujemy przydomowe ogrody na nadejście zimy. Wykonując jesienią na swojej posesji prace ogrodowe, sprawisz, że pozimowe sprzątanie będzie wymagało dużo mniej wysiłku. Jednym z wielu zadań, o których pamiętamy o tej porze roku, jest grabienie liści. Zdania na temat tego, czy powinno się grabić liście jesienią, są jednak podzielone.

Grabienie liści jesienią – czy należy to robić?

Rozkładające się liście użyźniają glebę i zatrzymują w niej wilgoć. Stanowią także środowisko życia bezkręgowców, a te są pożywieniem dla licznych zwierząt. Niezagrabione liście często stają się schronieniem dla jeży. Kolejną zaletą pozostawienia na zimę opadłych liści jest fakt, że ich warstwa zabezpiecza rośliny przed mrozem. Jak widać, opadające listowie spełnia bardzo ważną funkcję w ekosystemie. Jeśli zatem pozostawisz je jesienią na grządkach lub rabatach, będziesz naśladować naturalne zjawiska występujące w przyrodzie. To argumenty potwierdzające, że grabienie liści jesienią nie musi być konieczne.Jednak istnieją również argumenty za tym, aby na jesieni usuwać opadłe liście. Możesz bowiem zasilić nimi kompost. Inną zaletą grabienia liści jest atrakcyjniejszy wygląd ogrodu. Dzięki temu na wiosnę będziesz też mieć mniej prac porządkowych, a zaoszczędzony czas poświęcisz np. na inne, pilniejsze prace ogrodowe. Należy również wspomnieć, że pozostawione liście mogą odciąć dostęp do światła słonecznego trawnikom oraz bylinom, co prawdopodobnie doprowadzi do gnicia roślin i rozwoju różnych chorób. Szczególnie szkodliwe są opadnięte liście porażone zarazą. Pamiętaj też, że mokre i rozkładające się liście, które pozostawisz na chodniku, podjeździe oraz na ścieżkach, sprawią, że nawierzchnia stanie się śliska. To z kolei może prowadzić do groźnych wypadków.

Grabienie liści jesienią – co robić z liśćmi w ogrodzie?

Jak więc postępować – czy grabić liście, a jeśli tak, to po co w ogóle to robić? Przedstawione wyżej argumenty pokazują, że najlepiej usunąć opadłe listowie z trawników oraz ciągów komunikacyjnych, czyli chodników, podjazdów i ścieżek. Jeśli masz drzewa iglaste, pamiętaj o tym, aby regularnie strzepywać z nich opadłe liście. Zapobiegniesz w ten sposób żółknięciu igieł.

Zgrabione liście należy zagospodarować w odpowiedni sposób. Możesz je wykorzystać do kompostu lub usypać kopce wokół pni drzew. Na rabatach porośniętych bylinami okrywowymi oraz pod krzewami pozostaw ściółkę z obumarłych, ale zdrowych liści.Pamiętaj, że wiosną będziesz musiał je zgrabić, a następnie wyrzucić na kompost.

Grabienie liści – co będzie potrzebne?

Do grabienia liści możesz użyć tradycyjnych grabi, jednak znacznie wydajniejsze i pozwalające oszczędzić więcej czasu są nowoczesne rozwiązania. W przypadku jesiennych prac ogrodowych sprawdzi się dmuchawa Energy+, zwłaszcza jeden z poniższych modeli:

Kiedy grabić liście i jak szybko zacząć to robić?

Liście, które opadają z drzew, powinieneś regularnie usuwać z trawnika i ciągów komunikacyjnych aż do nadejścia zimy. Zredukujesz w ten sposób ryzyko poślizgnięcia się i ewentualnych uszczerbków na zdrowiu, które się z tym wiążą. Właściciele ogrodów często pytają też o to, jak szybko grabić liście. Odpowiedź na takie pytanie jest następująca: jak tylko się pojawią, czyli jak najszybciej. Unikniesz w ten sposób zalegania grubej warstwy liści.

Co zrobić z nadmiarem liści?

Jeśli w ogrodzie nazbierało się zbyt wiele liści, możesz przerobić je na kompost. Najlepsze do tego zadania są liście z takich drzew jak:

  • klon;
  • topola;
  • lipa;
  • brzoza;
  • drzewka owocowe.

Opadłe, zgrabione listowie możesz także oddać do lokalnej kompostowni. Spalić liście możesz tylko wtedy, jeśli w twojej gminie nie działa kompostownia. W przeciwnym razie grożą ci poważne konsekwencje, w tym grzywna.