Choć jeszcze niespełna kilkanaście lat temu budy dla psa mogły nam się kojarzyć z nieciekawymi warunkami bytowymi czworonoga. Obecnie uważa się, że przy zaspokojeniu pozostałych zwierzęcych potrzeb, ciepłe schronienie w postaci odpowiednio ocieplonej budy, może być dla psa świetnym miejscem na codzienne spędzanie czasu.
Na co zwrócić uwagę decydując się na ocieplenie budy dla psa?
Zastanawiając się nad tym, jak ocieplić budę dla psa, należy pamiętać o tym, że nie każda ocieplana buda dla psa zapewni zwierzakowi odpowiedni komfort. W przypadku budy znajdującej się na świeżym powietrzu, ocieplenie powinno być zmaksymalizowane i obejmować nie tylko boki budy, ale również jej wnętrze. Dzięki temu buda będzie chroniona przed mroźnym wiatrem i nie pozwoli na uciekanie ciepła, nie tylko zimą.
Przy ocieplaniu budy dla psa należy pamiętać o jej odizolowaniu od podłoża. W tym celu możemy zastosować drewniane nóżki lub też cegły podłożone pod budę.
Sprawdzi się także drewniany podest, dzięki któremu buda nie tylko nie dotyka podłoża, ale który sprawi również, że pies zyska dodatkowe miejsce do spania.
Należy także zwrócić uwagę na to, żeby ocieplenie budy zostało w odpowiedni sposób zabezpieczone, tak aby zwierzak nie zniszczył go w chwili nudy. Dlatego chcąc ocieplić budę w sposób prawidłowy, warto zadbać o kilka warstw ocieplenia.
Odpowiednio zbudowana buda dla psa powinna składać się jednakowo z:
- części wewnętrznej dwukomorowej – odpowiadającej wielkości oraz długości zwierzęcia,
- warstwy szkieletowej, w skład której wchodzi materiał izolacyjny – na przykład styropian i warstwy zewnętrznej zabezpieczającej.
Ze względów estetycznych warto również zdecydować się na położenie tynku.
Gdzie ustawić budę dla naszego pupila?
Budę dla psa należy umieścić na wybiegu nie mniejszym niż 20 m² lub też w odpowiednim kojcu. Warto, żeby nasza buda znalazła się pod zadaszeniem z dachówek ceramicznych lub też blachy falistej. Do przytwierdzenia blachy najlepiej posłużą przeznaczone do tego wkręty farmerskie oraz wiertarkowkrętarka.
Należy pamiętać, aby wnętrze budy było na tyle obszerne, żeby pies mógł w niej swobodnie stać oraz się poruszać.
Wysokość w standardowej budzie obliczamy, dodając 10 cm do wysokości psa zmierzonej w kłębie. Natomiast długość powinna być większa o 1/3 od długości pupila.
Wejście do budy i otwór przejściowy prowadzący do legowiska powinny zostać umieszczone na odpowiedniej wysokości dopasowanej do wielkości psa, dzięki czemu będzie mógł przez nie swobodnie przechodzić. Należy przy tym pamiętać, że nie powinny być zbyt duże tak, aby chroniły wnętrze budy przed zimnem.
Podczas zimowych miesięcy warto zasłonić wejście kotarą lub też zawiesić przy wejściu koc, dzięki czemu śnieg nie dostanie się do środka.
Czym wyścielić psią budę?
Do wyścielenia psiej budy doskonale sprawdzi się słoma. Sprawdzą się w tym celu również stare koce.
Decydując się na wyścielenie wnętrza budy za pomocą siana, należy zadbać o to, żeby było ono odpowiednio suche i czyste. W tym celu co najmniej raz w miesiącu należy zadbać o porządek w budzie czworonoga.
Środek budy warto także systematycznie spryskiwać sprejem na insekty, w tym dokuczliwe pchły, a posłanie powinno być regularnie wymieniane, ponieważ zagrzybione czy brudne, może wywołać u psa problemy skórne, w tym świerzb.
Jak prawidłowo wyścielić wnętrze budy?
W budzie dla psa nie może zabraknąć wyściółki. Warto zadbać o to, żeby była ona odpowiednio gruba i miękka, dzięki czemu nie dopuścimy u psa do powstania wrzodziejących ran odleżynowych.
Nie chcąc dopuścić do podciekania budy od dołu, warto ustawić ją na płytach chodnikowych, około 10 cm nad podłożem.
Należy pamiętać, że źle wykonana podłoga w budzie, czy źle wyścielone legowisko sprawią, że wnętrze budy zacznie gnić, a zwierzę przemarznie.
Po zabezpieczeniu podłogi budy za pomocą słomy, należy na bieżąco obserwować zachowanie zwierzaka, ponieważ część psów ma alergię na trawy czy pleśń roślinną.