Ze względu na trudną sytuację na rynku energetycznym, prawdopodobnie już zastanawiamy się nad sposobem przetrwania nadchodzącego sezonu grzewczego. Być może czeka nas wielki powrót urządzeń opalanych właśnie drewnem opałowym.
Aby zapewnić sobie ogrzanie domu, potrzebujemy od 5 do 15 mp drewna, w zależności od wielkości ogrzewanych pomieszczeń, częstotliwości palenia i pogody.
Drewno obok kominka - ile to jest "metr"?
Metr przestrzenny (mp) określa faktyczną ilość drewna ułożonego w stos o wymiarach 1 m x 1 m x 1 m przy założeniu, że między poszczególnymi elementami drewna nie ma przerw. Miara ta jest stosowana w leśnictwie i w przemyśle drzewnym przy szacowaniu ilości drewna.
Przyjmuje się, że:
- dla drewna nieokorowanego w postaci szczap i bali: 1 mp = 0,65 m³
- dla drewna okorowanego: 1 mp = 0,75 m³
- dla grubego chrustu przelicznik wynosi: 1 mp = 0,20-0,25 m³
Są to wielkości obarczone błędem, ponieważ zależą od sposobu ułożenia drewna w pryzmie.
Gdzie kupować drewno? Na przykład w nadleśnictwach. Ceny w Lasach Państwowych są nawet trzykrotnie niższe niż drewna gotowego do użycia.
Rodzaje:
- drewno zebrane samodzielnie ze wskazanego przez leśnika terenu
- drewno niesezonowane pocięte w szczapy i bale pół- lub metrowej długości
- materiał opałowy gorszej jakości, na przykład odpady zrębowe oraz gałęzie
W tym wypadku musimy przygotować się na rąbanie drewna siekierą. Należy je połupać w szczapy długości od 30 do 45 cm - tak przygotowane szybciej schnie. Wymaga ono także co najmniej rocznego sezonowania, przy czym drzewa ścinane zimą mają mniejszą zawartość wody i dużo szybciej schną.
W tartakach i składach opałowych również kupimy drewno sezonowane przynajmniej przez rok. Możemy je także nabyć u właścicieli prywatnych lasów lub wziąć udział przetargu na pozostałości po wycince organizowanym przez gminę. Przed dokonaniem zakupu upewnijmy się co do jakości materiału opałowego.
Drewno połupane w szczapy należy przechowywać pod zadaszeniem. Palenie wilgotnego drewna jest nieekologiczne i nieefektywne, ponieważ wskutek konieczności utworzenia większego ciągu powietrza powstają straty ciepła. O drewnie mówi się, że jest suche, gdy jego wilgotność nie przekracza już 20%.
Wybieramy drewno kominkowe
Jakie drewno do kominka wybrać a jakiego unikać? Do palenia w kominkach nie nadają się elementy drewniane impregnowane, lakierowane lub pomalowane.
Drewno drzew iglastych
Nie poleca się drewna drzew iglastych do palenia w domowym kominku. Co prawda jest ono wysokokaloryczne, lecz spala się bardzo szybko, co przekłada się na większą ilość potrzebnego opału w sezonie grzewczym.
Ponadto drzewa iglaste zawierają dużo żywicy, która strzela zanieczyszczając otoczenie trudnymi do pozbycia się zabrudzeniami. W przewodach kominowych i na ściankach kominka gromadzi się też dużo sadzy.
Drewno drzew liściastych
Drewno liściaste powoduje mniejsze dymienie i nie wydziela się z niego tłusta sadza osiadająca w przewodzie kominowym. Zawiera mało żywicy, pali się równo i nie tworzy dużej ilości dymu ani sadzy na ścianach komina, a kominek pozostaje czysty.
Wysoka kaloryczność oznacza mniej opału do ogrzania domu i oszczędność miejsca niezbędnego do jego przechowywania.
Drewno twarde:
- buk jest ceniony za niską zawartość kory
- najlepsze drewno to grab - choć nie tworzy okazałego płomienia, to spalanie drewna grabu jest bardzo efektywne, jest to wysokokaloryczne drewno
- dąb - pali się bardzo długo; na skutek uwalniania garbników i aromatów nadaje się do wędzenia potraw.
Drewno miękkie - mniej kaloryczne:
- olcha - musi być dostatecznie wysuszona, wędzenie olchą dodaje potrawom aromatu i ładnego koloru.
- topola - ma bardzo niską wartość opałową i daje niewiele ciepła
- brzoza - ma mało substancji smolistych, odznacza się średnią wartością opałową
- drzewa owocowe - palą się powoli równym płomieniem wydzielając miły aromat.
Zaopatrzywszy się w drewno kominkowe wysokiej jakości możemy już z większym spokojem oczekiwać zimowych miesięcy.