Ogrodnicy zalecają sadzenie drzew jesienią, jednak nie zawsze jest to możliwe. Można przeprowadzić prace wiosną, choć to rozwiązanie bardziej obciąża rośliny. Wstrzymana wegetacja w okresie jesiennym powoduje, że drzewo pożytkuje energię na rozrost korzenia i nie musi jej zużywać na rozwój liści, a następnie kwiatów i owoców.
Content: Wiosną sadzi się drzewa i krzewy, które łatwo się przyjmują i wykazują duże możliwości adaptacyjne. W tym okresie można nabyć wiele odmian z tzw. gołym korzeniem. Trzeba się spieszyć z ich zasadzeniem z dwóch powodów – musimy zdążyć przed pączkowaniem, żeby nie obciążać rośliny i nie wolno dopuścić do wysychania korzeni.
Sadzenie dużych drzew bezwzględnie należy przeprowadzić jesienią. Przesadzanie wieloletnich okazów zawsze jest ryzykowne, dlatego powinniśmy im zapewnić optymalne warunki.
Lista potrzebnych narzędzi i materiałów:
- sadzonka.
Jak i kiedy sadzić drzewa liściaste?
Sadzenie drzew liściastych, takich jak popularne dęby, brzozy, lipy, klony oraz jarzęby sprzedawane bez bryły korzeniowej, najlepiej przeprowadzić jesienią. O tej porze roku drzewa kończą wegetację i są pozbawione liści, co sprzyja ich lepszej adaptacji do nowych warunków.
Drzewa i krzewy owocowe sadzi się w drugiej połowie października lub na początku listopada. Ten termin zapewnia dostatek wilgoci w glebie, który sprawia, że rośliny przyjmują się łatwo i bez większych problemów. Uszkodzone w trakcie wykopywania korzenie mają szansę na regenerację jeszcze przed nastaniem zimy. Na wiosnę takie drzewka szybciej rozpoczną wegetację i wzrost.
Kiedy sadzić drzewa zimozielone oraz iglaste?
Drzewa i krzewy zimozielone, które najczęściej spotyka się w naszych ogrodach to:
- mahonie;
- laurowiśnie;
- bukszpany;
- trzmieliny;
- ostrokrzewy.
Należy je sadzić dość wcześnie – od końca sierpnia do połowy września. Lepiej niż w glebie wychłodzonej, przyjmują się w ziemi wygrzanej po lecie. Zdążą też dobrze ukorzenić się przed nadejściem mrozów.
Kiedy sadzić drzewa iglaste? Podobnie jak w przypadku krzewów i drzew zimozielonych, popularne rośliny iglaste, np. cyprysiki, żywotniki czy jałowce, sadzi się na przełomie sierpnia i września. Ogrodnicy zalecają, aby w tym terminie sadzić drzewa sprzedawane w pojemnikach oraz kopane z gruntu z dobrze uformowaną bryłą korzeniową.
Jak sadzić drzewa w ogrodzie?
Przed zasadzeniem drzewa w ogrodzie trzeba wykopać łopatą odpowiednio duży dół. Wykop musi być szerszy o 70–80% i głębszy o 10–20% od bryły korzeniowej. Podczas kopania należy najpierw wybrać warstwę 20–30 cm ziemi próchniczej i odłożyć na bok. Pozostałą ziemię wydobywamy i odkładamy w osobnym miejscu.
Na dnie wykopu usypujemy kopczyk i ustawia na nim roślinę. Jeśli korzenie chroni balot, nie zdejmuje się go (siatka sama się rozłoży po pewnym czasie). Bryła korzeniowa powinna wystawać ponad poziom gruntu na około 3 cm. Jeśli wystaje więcej, poruszajmy nią – utworzony na dnie wykopu kopczyk osunie się, pozwalając na umieszczenie niżej rośliny.
Zasypujemy korzenie ziemią, którą odłożyliśmy wcześniej – najpierw wykorzystujemy tę wydobytą z głębszych warstw, a kończymy przysypywanie ziemią próchniczą. Należy ją zagęszczać warstwami. W tym celu po wsypaniu niewielkiej ilości polewamy ziemię wodą lub ubijamy ręcznie, a później sypiemy kolejną warstwę.
Jakie drzewa można sadzić blisko domu?
Dość często zastanawiamy się, jakie drzewa sadzić blisko domu. Problem dotyczy w szczególności małych działek, które chcemy zagospodarować dającymi cień i tworzącymi mikroklimat drzewami. Tak naprawdę w pobliżu domu można posadzić każde drzewo, jednak z zachowaniem odpowiednich odległości.
Przed dokonaniem wyboru trzeba dowiedzieć się, jaka jest przeciętna wielkość korony danego gatunku oraz poznać jego wysokość i średnicę bryły korzeniowej. Drzewo sadzimy w odległości większej niż promień korony i bryły korzeniowej. Przestrzegając tej prostej zasady, nigdy nie napotkamy problemów w postaci naruszenia fundamentów korzeniami, zapchania rynien liśćmi czy uszkodzenia tynków gałęziami.