Cięcie czereśni sprawia, że drzewo okazale rośnie i obficie kwitnie. Pozwala to na regularne kontrolowanie kondycji gałęzi i młodych przyrostów oraz zwiększa dostęp środka korony drzewa do światła. Zobacz, jak przycinać czereśnie i kiedy to robić, aby nie uszkodzić drzewka.
Czereśnie to drzewa, na których mogą wyrosnąć gałęzie o długości przekraczającej nawet 4 metry. Z tego powodu już od wczesnych miesięcy należy pamiętać o regularnym przycinaniu.
Lista potrzebnych produktów:
- sekator do gałęzi (z długimi rączkami);
- środek grzybobójczy.
Przycinanie czereśni – jak wpływa na rozwój drzewa?
Przycinanie czereśni sprawia, że łatwiej zapanować nad objętością korony drzewa i jej kształtem, a także kontrolować stan zdrowych, owocnych gałęzi. Ważne jest również zapewnienie drzewku odpowiedniego nasłonecznienia – dzięki przerzedzeniu korony umożliwiasz dotarcie światła do wszystkich jej fragmentów. Ma to wpływ na rozrost młodych i silnych gałęzi. Wszystkie te czynności sprawią, że będziesz mógł cieszyć się dużymi zbiorami, a samo drzewo pozostanie zdrowe.
Przerośnięte gałęzie nie przyniosą zbyt wielu korzyści – często pąki nie są w stanie się na nich odpowiednio zawiązywać, a ze względu na swoją długość te pędy mogą przeszkadzać w rozkwicie pozostałych, mniejszych gałęzi. Często też sprawiają, że korona wygląda nieestetycznie.
Kiedy ciąć czereśnie?
Jeśli posadziłeś czereśnię jesienią, pierwszą przycinkę wykonaj na wiosnę. Zaplanuj pracę na słoneczny dzień, by deszcz nie spowolnił gojenia się ran w miejscach cięcia. Wiosna to odpowiedni czas na przycięcie czereśni ze względu na nie do końca rozwinięte pąki. Przerzedzanie drzewa w tym okresie nie zaszkodzi rozkwitaniu.
Kolejnym dobrym momentem na cięcie czereśni jest ten już po owocowaniu. To czas wakacyjny, a dokładniej okres między drugą połową lipca a początkiem sierpnia. Czereśnie reagują wyjątkowo korzystnie na cięcie letnie. Należy grubsze gałezie wyciąć sekatorem, pamiętając o pozostawieniu długiego dwudziestocentymetrowego czopa. To idealna chwila także na to, by ocenić, które gałęzie nie owocowały, a które są osłabione, wysuszone albo chore – wszystkie wymienione należy usunąć. Dzięki temu pozostawimy na zimę drzewo owocowe w jak najlepszej kondycji.
Jak przycinać czereśnie?
Jeśli prace w ogrodzie rozpoczynasz od nowo posadzonych drzew, przytnij je najpierw z wysokości. Jeżeli drzewka owocowe – a raczej ich główny przewodnik – rosną wyżej niż na 90–100 cm, przytnij je. Pozostałe, boczne pędy skróć do około 50–60 cm. Na niższych gałęziach kwiaty zawiązują się zbyt nisko, co zazwyczaj grozi przemarznięciem i brakiem urodzaju. Jeżeli nie przytniemy drzewek po posadzeniu to zaczną tworzyć ,,koronę’’ dopiero po 2-3 latach i na wysokości 1,5-2 m od ziemi, co jest nie do przyjęcia. Wysokość przycięcia jest związana z tym, jaką koronę chcemy wyprowadzić.
W okresie letnim powinno się przygotować drzewko owocowe na zimę. Pamiętaj, że trzeba się pozbyć gałęzi chorych, suchych i tych, które nie owocowały. Usuń również pędy, które rosną w różne strony, powodując krzyżowanie się innych gałęzi i ograniczając owocowanie. Jeśli skrzyżowane gałązki są młode i zdrowe, spróbuj je najpierw ujarzmić za pomocą obciążników (np. drewnianych bloczków) – przymocuj ciężarki w taki sposób, by te gałęzie szły w miarę równolegle do pozostałych. Zamiast z bloczków możesz skorzystać ze zwykłego sznurka.
Warto pamiętać, że w wakacyjnym, ciepłym okresie powstałe po cięciu rany goją się znacznie szybciej. Istnieje również mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia ewentualnych chorób drzewa.
Bez względu na porę roku, którą wybrałeś na przycinanie czereśni, przygotuj sekator nożycowy (najlepiej model z długimi rączkami), a także środek przeciwgrzybiczny. Podczas odcinania koniecznych do usunięcia gałęzi pamiętaj, aby nie zostawić poszarpanych sekatorem ran na drzewie – to znacząco utrudni proces gojenia się ran. Staraj się przycinać gałązki na ukos. Ślady po cięciu od razu posmaruj przygotowanym środkiem ogrodniczym zapobiegającym rozwijaniu się grzybów i chorób. Duże rany zabezpieczamy zaraz po zabiegu pastą Funaben 03 PA lub farbą emulsyjną z dodatkiem 2% Miedzianu 50 WP.