Przesadzanie kwiatów doniczkowych to ważny zabieg, który należy wykonać w sytuacji, gdy doniczka jest za mała i ogranicza rozrost rośliny. Uznaje się, że im starsza jest dana roślina, tym rzadziej należy ją przesadzać. Niektórzy posiadacze kwiatów zastanawiają się jednak nad tym, kiedy i w jaki sposób przesadzać swoje rośliny. Podpowiadamy.
Przesadzanie kwiatów – dlaczego jest tak ważne?
„Co jest z moim kwiatkiem?” – dosyć często odpowiedź na to pytanie stanowi zbyt mała i nieodpowiednia doniczka. Należy zaznaczyć, że plastikowe osłonki, w których kupujemy rośliny, nie są doniczkami! Jeśli więc zależy nam na zdrowiu i kondycji roślin, warto je przesadzić do doniczek. Jeżeli jednak roślina dopiero co została umieszczona w osłonce, możemy ją tam przetrzymać do momentu rozrostu korzeni.
Jak przesadzać kwiaty: sygnały ostrzegawcze, że nadszedł na to czas
Kiedy przesadzać kwiaty? Pierwszym sygnałem ostrzegawczym jest stan, kiedy pomiędzy bryłę a osłonkę nie można wcisnąć palca. Istnieją oczywiście wyjątki od tej reguły, np. zamiokulkas, popularne drzewko szczęścia czy nolina (słoniowa stopa) lubią wręcz przyciasne donice. Jednak w większości przypadków, jeśli bryła korzeniowa wypełnia całą możliwą przestrzeń, oznacza to, że jak najszybciej powinniśmy pomyśleć o zmianie donicy. Jeśli bryła korzeniowa jest przy tym twarda i zbita niczym kamień, konsekwencje tego stanu są już z całą pewnością widoczne na części nadziemnej. Pobierając z gleby wodę i minerały, w pewien sposób rośliny ją „zjadają”. Kiedy ziemia się kończy, sadzonka zaczyna słabnąć, brakuje jej mikro- i makrocząstek do prawidłowego funkcjonowania. Nie ma też miejsca, by wypuszczać młode korzenie. W efekcie osłabiona roślina przyciąga szkodniki oraz infekcje. Jeszcze przed zakupem warto oglądać i wąchać bryły korzeniowe. Owszem, wąchać! Ta czynność może wydawać się śmieszna, trudno też wąchać 1000 brył korzeniowych przy obsadzie średniej wielkości ogródka. Jeśli jednak przynosicie do domu lub ogrodu jedną czy dwie sztuki, upewnijcie się, że wszystko jest w porządku. Często zdarza się, że choroba spowodowana np. grzybem jest we wczesnym stadium rozwoju i laikowi trudno ją zaobserwować na pędach lub liściach. Zdarza się też, że daje oznaki na części nadziemnej rośliny tylko w niektórych miesiącach roku (wtedy oczywiście nie jest dopuszczona do sprzedaży). Korzenie jednak zazwyczaj powiedzą nam prawdę. Charakterystyczny zapach zgnilizny lub stęchlizny powinien być sygnałem ostrzegawczym. Zdarzają się również sytuacje, kiedy to nieuczciwi sprzedawcy wsadzają dopiero co odszczepioną, nieukorzenioną roślinkę w dużą osłonę, podbijając w ten sposób cenę, z powodu rzekomej wielkości sadzonki. Podczas zakupów warto więc przyjrzeć się całej roślinie, zarówno jej części nadziemnej, jak i podziemnej. Bryła korzeniowa musi być zdrowa i zwarta, nie powinna też przerastać osłonki.
Jak przesadzać kwiaty doniczkowe?
Delikatne ugniatanie dookoła plastikowej osłonki powinno ułatwić wysunięcie rośliny. Jeśli jednak sadzonka stawia opór, można spróbować delikatnie wsunąć wąską łopatkę lub nóż pomiędzy osłonkę a bryłę korzeniową i w ten sposób ją podważyć. Jeśli korzenie są zdrowe i nie ma na nich widocznych uszkodzeń mechanicznych, pozostaje tylko dobrać odpowiedniej wielkości donicę i cieszyć się posiadaniem nowej rośliny. Dobra donica musi mieć ok. 1,5 cm więcej niż średnica bryły korzeniowej. Przesadzać kwiaty powinniśmy co 2 lata. Należy przy tym pamiętać, że większość roślin domowych nie znosi zalegającej wody, dlatego warto stosować kilkucentymetrowy, keramzytowy drenaż na spodzie każdej doniczki. Przy tych czynnościach warto pamiętać o rękawiczkach ochronnych. Obcując z roślinami i ziemią, szczególnie tymi zakupionymi na niepewnych uprawach, jesteśmy bowiem narażeni na działanie różnych grzybów i bakterii.
Jeśli lubisz kwiaty, warto pomyśleć też o zielniku, który w lato będzie mógł stać na balkonie albo tarasie. Zobacz jak samodzielnie zrobić zielnik.