Śródziemnomorskie ogrody to pojęcie niejednoznaczne. Ogrody, które możemy zobaczyć w krajach leżących w basenie Morza Śródziemnego, często się od siebie różnią. Francuskie nawiązują do romantycznego stylu rustykalnego, włoskie oparte są na klasyce, a na południu Hiszpanii widać wyraźnie wpływy orientalne.
W naszej strefie geograficznej wiele roślin bujnie rosnących w ciepłym klimacie Europy Południowej nie przetrwałoby zimy. Dlatego nasz śródziemnomorski ogród stanowi pewne połączenie charakterystycznej małej architektury i wystarczająco odpornej na mrozy roślinności.
Lista potrzebnych narzędzi i produktów:
- grabie
- taczka
- obuwie ochronne
- drobny kamień (grys)
- zagęszczarka wibracyjna
- rośliny.
Ogród śródziemnomorski – rośliny, które warto zasadzić
Śródziemnomorskie rośliny przystosowane są do ciepłych i suchych ogrodów. Źle znoszą nie tylko mrozy, lecz także długotrwałe opady deszczu. Na szczęście część z nich doskonale radzi sobie w naszym klimacie i można je sadzić w gruncie bez przeszkód. Chodzi tu o takie odmiany jak bukszpan wiecznie zielony, tamaryszek, glicynia, perowskit czy lawenda wąskolistna.
Mniej odporne rośliny śródziemnomorskie trzeba zastąpić ich wytrzymalszymi odpowiednikami. Zamiast pięknych cyprysów i oliwek doskonale sprawdzą się kolumnowe jałowce, cisy, grusze wierzbolistne oraz wąskolistne oliwniki. Te drzewa i krzewy będą stanowić doskonałe tło dla rabat, na których – zamiast agapantów – pięknie prezentować się będzie czosnek olbrzymi i gwiazdkowaty, a agawę zastąpi kalifornijska juka.
W śródziemnomorskim ogrodzie powinny pojawić się pnącza, tak charakterystyczne dla włoskich, greckich i hiszpańskich domostw. Cudownie pachnący jaśminowiec i bugenwilla nie przetrwałyby w naszym klimacie, jednak śliczny milin amerykański i cała rodzina powojników (pnący, prosty itd.) spełni swoje estetyczne i praktyczne zadanie. Równie charakterystyczne jak pnącza są dla basenu Morza Śródziemnego zioła – w naszym klimacie całkiem dobrze radzi sobie m.in. szałwia, tymianek, oregano, bazylia i rozmaryn.
Styl śródziemnomorski w ogrodzie – nie tylko rośliny
Ogród śródziemnomorski o nie tylko rośliny, lecz także niepowtarzalna mała architektura:
- kamienne murki i schody
- patia oraz placyki
- drewniane okiennice w białym lub niebieskim kolorze
- drewniane stoły ogrodowe, ażurowe krzesła i fotele z metalu lub wikliny
- terakotowe donice, amfory oraz dzbany
- miękkie poduszki wyściełające meble, najlepiej w niebieskich i fioletowo–różowych kolorach.
Styl śródziemnomorski – ogród krok po kroku
Stworzenie ogrodu śródziemnomorskiego warto zacząć od wytyczenia i aranżacji ścieżek oraz charakterystycznego dla południa Europy patio. Nie zawsze da się wyodrębnić klasyczny wewnętrzny dziedziniec, można jednak stworzyć podobne miejsce, wykorzystując załom muru lub wytyczając placyk poprzez wzniesienie pergoli.
Patio i ścieżki najlepiej wyłożyć kamiennymi lub terakotowymi płytkami o nieregularnych kształtach. W wersji ekonomicznej można zastąpić je kamykami (grysem). Jeśli zdecydujemy się na tę drugą opcję, najlepiej zastosować system trójwarstwowy. Po usunięciu łopatą warstwy ziemi należy wszystko ubić, używając zagęszczarki wibracyjnej. Na dnie trzeba ułożyć tłuczeń o dużym przekroju ziaren (3–4 cm), który również wymaga ubicia. Na warstwie tłucznia powinno się ułożyć hydroprzepuszczalną membranę, np. agrowłókninę. Dopiero na agrowłókninie układa się właściwy materiał (grys). Tak wykonane ścieżki i patio nadają się do ruchu pieszego.
Po wytyczeniu ścieżek i wyodrębnieniu patio można przystąpić do sadzenia roślin. Należy użyć odpowiednich dla wybranych gatunków podłoży ogrodniczych oraz przestrzegać okresów sadzenia. Niezależnie od typu sadzonych roślin podczas prac przyda się łopata, grabie, taczka oraz specjalne obuwie i rękawice.
Jeśli dysponujemy miejscem, w którym zimować mogą delikatne rośliny, uprawy gruntowe możemy uzupełnić donicami Warto zasadzić w nich tak charakterystyczne dla śródziemnomorskiego ogrodu wawrzyny, mirty, cytrusy, drzewka oliwne oraz jaśmin właściwy.