Wiosenne porządki w ogrodzie - jak przygotować ogród na wiosnę ?

Coraz więcej słonecznych dni, na zewnątrz robi się cieplej i przyjemniej, jednak twoja działka nadal wygląda dość mizernie? Czas na wiosenne porządki w ogrodzie, które pobudzą roślinność do wzrostu! Co warto zrobić? 

Pierwsze ciepłe dni to znak, że czas wziąć się do pracy. Wiosenne porządki w ogrodzie obejmują m.in. oczyszczenie trawnika, cięcie krzewów i drzew, nawożenie, wysiewanie nasion i sadzenie nowych roślin. Efekty swojej pracy będziesz mógł podziwiać przez cały sezon.

Lista potrzebnych narzędzi i materiałów:

  • widły;
  • wertykulator;
  • aerator;

Porządki w ogrodzie na wiosnę – trawnik po zimie

Trawnik po zimie zazwyczaj nie przypomina pięknej zielonej murawy. Wystarczy jednak kilka zabiegów, aby doprowadzić go do porządku i czekać na wzrost trawy. Pierwszym zadaniem, jeśli chodzi o porządki w ogrodzie na wiosnę, jest wygrabienie zeszłorocznych liści, obumarłej trawy i innych zanieczyszczeń. Najlepiej zrób to ostrymi drucianymi grabiami. W usuwaniu zbitych, grubych i przypominających filc fragmentów murawy pomóc może wertykulator.

Po oczyszczeniu trawnika oceń jego kondycję – jeśli darń jest mocno zbita, wymaga zabiegu napowietrzania gleby. Aerację przeprowadź widłami albo aeratorem (jeżeli twój ogród ma sporą powierzchnię). Dziury w trawniku, które mogą stać się bardziej widoczne po zabiegach wertykulacji i aeracji, uzupełnij dosiewką trawy. W tym celu najlepiej użyj nasion trawy, które stosowałeś przy zakładaniu trawnika. Z pierwszym koszeniem trawnika poczekaj mniej więcej do kwietnia, aż źdźbła urosną na wysokość minimum 2,5 cm. Pamiętaj również o systematycznym nawożeniu – zacznij już po pierwszym koszeniu.

Wiosenne cięcie krzewów i drzew

Większość krzewów i drzew podczas wiosennych porządków w ogrodzie wymaga cięcia prześwietlającego. Poczekaj z tym jednak, aż miną największe mrozy, czyli mniej więcej do końca marca. Krzewom owocowym i ozdobnym przy pomocy sekatora usuń zainfekowane, uszkodzone i obumarłe gałęzie. Utnij suche, przemrożone i nadłamane pędy. Wytnij też te, które rosną zbyt gęsto i blokują dostęp światła do środka korony. Pamiętaj, że krzewy, które zakwitają na zeszłorocznych pędach, tnie się dość oszczędnie, natomiast te, które kwitną na tegorocznych, powinieneś ciąć bardziej intensywnie.

Cięcie drzew polega na usunięciu suchych i połamanych gałęzi. W przypadku drzewek owocowych również można przeprowadzić cięcie prześwietlające. Usuń te pędy, które się krzyżują, rosną zbyt gęsto i zacieniają wnętrze korony. Dzięki temu lepiej oświetlone gałęzie wydadzą dorodniejsze i smaczniejsze owoce.

Przygotowanie ogrodu do wiosny: nawożenie roślin

Wiosenne porządki w ogrodzie to także nawożenie roślin wokół domu. Potrzebuje tego nie tylko trawnik po pierwszym koszeniu. Pobudź do wzrostu również pozostałe rośliny w swoim ogrodzie. Wiele rodzajów bylin i krzewów dobrze reaguje na wieloskładnikowe nawozy bogate w azot. Jednak zanim ich użyjesz, upewnij się, że rzeczywiście tak jest – źle dobrana mieszanka może zaszkodzić sadzonkom. W sklepach ogrodniczych bez problemu znajdziesz nawozy stworzone dla konkretnego gatunku roślin, np. nawóz do róż, rododendronów, iglaków lub hortensji. Preparaty stosuj zawsze zgodnie z zaleceniami producenta i pamiętaj o ochronie przed szkodliwym działaniem chemicznych składników – włóż rękawice ogrodowe i maseczkę. 

Wysiewanie nasion i sadzenie roślin

Po uporządkowaniu trawnika, przycięciu krzewów i drzew oraz przygotowaniu gleby możesz przejść do przyjemniejszych prac, do jakich zalicza się wysiewanie nasion i sadzenie roślin. Nasionka warzyw wysiej do doniczek i rozsadników, aby po zakończeniu przymrozków posadzić je do gruntu. Możesz również wysiać do donic balkonowych lub tarasowych kwiaty ozdobne, takie jak aksamitki, werbeny, cynie, floksy, a do gruntu na początku maja – nasiona roślin jednorocznych.

Kwiecień to dobry miesiąc na sadzenie bylin, krzewów i pnączy. Najpierw jednak przygotuj odpowiednio grunt – usuń chwasty i darń, a następnie przekop miejsce, gdzie zamierzasz posadzić rośliny. Uzupełnij również glebę ziemią bogatą w składniki odżywcze, których wymagają wybrane typy roślin. Pamiętaj o obfitym podlaniu sadzonki.