Rzeżucha ogrodowa, bliska krewniaczka kapusty, to niepozorna roślina, której nie powinno zabraknąć w wiosennym jadłospisie. Nie bez przyczyny gości na wielkanocnym stole. W okresie, kiedy natura nie dostarcza jeszcze młodych plonów, rzeżucha stanowi cenne źródło witamin i mikroelementów.
Sadzenie rzeżuchy nie jest czynnością skomplikowaną i nie wymaga szczególnych umiejętności. Choć można ją siać na różnych podłożach, najpopularniejszym sposobem, który dodatkowo umożliwia uzyskanie fantazyjnych kształtów uprawy, jest wysiew rzeżuchy na wacie kosmetycznej.
Lista potrzebnych narzędzi i materiałów:
- odpowiednie naczynie (może mieć wypukły kształt);
- wata kosmetyczna;
- nasiona rzeżuchy.
Ekologiczna uprawa rzeżuchy
Sadzenie rzeżuchy na wacie to nie tylko bezpieczne i higieniczne, lecz także ekologiczne rozwiązanie. Warto wiedzieć, że wata kosmetyczna nie jest materiałem sztucznym, tylko naturalnym, ulegającym biodegradacji. Wytwarza się ją z bawełny, kiedy więc twoje roślinki wyrosną i dokonasz zbiorów, pozostałości po uprawie możesz zebrać i wyrzucić na kompostownik. Tam wata wraz z resztkami rzeżuchy ulegnie całkowitemu rozkładowi. Radykalni miłośnicy natury za najbardziej przyjazny środowisku sposób uznają wyłącznie sadzenie rzeżuchy w ziemi. Należy jednak podkreślić, że wata to zarówno materiał ekologiczny, jak i higieniczny – ma to znaczenie szczególnie w sytuacji, gdy rzeżucha ma stać się np. ozdobą wielkanocnego stołu.
Rzeżucha – jak sadzić nasiona na wacie kosmetycznej?
Wysiew nasion na wacie kosmetycznej jest szybki i łatwy. Oto jak zasadzić rzeżuchę na wacie
bawełnianej krok po kroku:
- Wybierz odpowiednie naczynie. Jeśli chcesz uzyskać wypukłą formę, użyj miseczki lub spodeczka.
- Wypukłe naczynie ustaw na talerzyku, aby uniknąć zamoczenia parapetu podczas podlewania roślin.
- Obłóż naczynie watą.
- Polej watę wodą.
- Uformuj mokrą watę na naczyniu.
- Równomiernie obsyp naczynie z watą nasionami rzeżuchy. Siej gęsto. Z nierównych powierzchni nasiona mogą się zsuwać – trzeba je wtedy lekko przyklepać palcem, żeby pozostały na miejscu.
- Spryskaj nasiona wodą – użyj do tego spryskiwacza, żeby nie zmyć ich z pochyłych powierzchni.
Kiedy sadzić rzeżuchę?
Warto wiedzieć, że rzeżuchę wolno siać w warunkach domowych przez cały rok. Wystarczy zaopatrzyć się w nasiona, które w sklepach ogrodniczych są stale dostępne. Dodatkowo przed Wielkanocą, już pod koniec lutego, torebki z nasionami można kupić w niemal każdym większym sklepie spożywczym. Jeśli chcesz wysiać rzeżuchę, która ma stać się ozdobą wielkanocnego stołu, musisz zrobić to w odpowiednim terminie. Najbardziej dorodną, ładną rzeżuchę otrzymasz, jeśli zajmiesz się siewem 2 tygodnie przed świętami. Jeśli uprawiasz rośliny na parapecie okiennym od strony południowej, wegetacja przebiegnie nieco szybciej. W ciemnych mieszkaniach, z oknami od północy, należy wysiać rzeżuchę nieco wcześniej i ściśle kontrolować nawadnianie, żeby nie dopuścić do pokrycia się nasion i kiełków pleśnią. Uprawa tej rośliny wymaga przede wszystkim odpowiedniej temperatury. Rzeżucha kiełkuje w temperaturze 20-22 stopni Celcjusza i chociaż rośnie przy temperaturze 10 stopni Celcjusza to wyższa temperatura zapewnia większe plony. Dlatego planując uprawę warto zadbać o odpowiednio nasłonecznione stanowisko. Wiosną i jesienią powinno być nasłonecznione, latem zaś półcieniste,
Rzeżucha – sadzenie w nietypowych naczyniach
Poza higieną oraz biodegradowalnością sadzenie rzeżuchy na wacie ma również tę zaletę, że dzięki wyjątkowym właściwościom materiału można uzyskać ciekawe kształty uprawy. Mokrą watą dość łatwo okleić odwróconą do góry dnem miseczkę lub wypukły talerzyk. Warto też wypełnić nią szczeliny bardziej fantazyjnych naczyń, aby w ten sposób uzyskać interesujący efekt. Dzięki temu rzeżucha stanie się elementem dekoracji wielkanocnego stołu lub nada kuchni czy jadalni wiosenny, radosny klimat. Nie można zapomnieć również o walorach kulinarnych rzeżuchy – ta charakterystyczna, nieco pikantna roślina doda smaku wielu codziennym potrawom. Rzeżucha słynie z wyjątkowego smaku i aromatu. Świetnie komponuje się z warzywnymi sałatkami.
Warto ją dodawać do kanapek z białym serem oraz past jajecznych.
Wzbogaci również smak zup i sosów.