Maliny to bardzo smaczne i zdrowe owoce, które warto mieć w swoim ogródku. Mrozoodporne krzewy świetnie sprawdzą się w polskim klimacie. Można je bez obaw hodować na terenie całego naszego kraju. Aby zasadzić maliny, należy wybrać odpowiedni sposób, miejsce i czas.
W sklepach ogrodniczych i szkółkach dostępnych jest wiele smacznych i łatwych w uprawie odmian malin. Warto wiedzieć, że wczesne ich odmiany owocują na dwuletnich pędach. Oznacza to, że po posadzeniu roślin możesz spodziewać się owoców w kolejnym roku.
Lista potrzebnych narzędzi i materiałów:
Jakie sadzonki malin sadzić w ogrodzie?
Wybór sadzonek malin jest ogromny. W każdym sklepie ogrodniczym znajdziesz wiele odmian krzewów dostępnych w postaci sadzonek z nagim korzeniem, w pojemnikach lub w wersji balotowanej. Dostępne są zarówno odmiany letnie malin, takie jak Beskid, Canby, Malling Promise, Norna, jak i późne, odporne na mróz, np. Polana, Polka, Poranna Rosa. Przed podjęciem decyzji o sadzeniu malin warto sprawdzić źródło, z jakiego zamierzasz zdobyć sadzonki. Ponieważ te rośliny są podatne na choroby, upewnij się wcześniej, że sprzedawca oferuje ci sadzonki, które nie zostały zaatakowane przez chorobę lub grzyby. Zakładając malinowy ogródek, warto sprawdzić przede wszystkim ofertę uznanych szkółek.
Kiedy sadzić maliny?
Najlepszym okresem na sadzenie jest jesień. Wtedy należy sadzić maliny z odkrytym korzeniem, dla którego ważny jest czas regeneracji i duża zasobność gruntu w wodę. Sadzonki można wkładać do ziemi od września do początku listopada, nawet w temperaturze wynoszącej ok. 4 stopni Celsjusza. Powinno się ściółkować młode krzewy, aby nie przemarzły w zimie. Sadzenie malin wiosną również jest dopuszczalne – warto jednak pamiętać, że rośliny w pierwszym roku po posadzeniu będą mniej owocowały. Jeśli więc nie możesz poczekać z tym zadaniem do jesieni, zasadź krzew wczesną wiosną, żeby sadzonka miała czas się przyjąć.
Sadzenie malin – odpowiednie stanowisko dla sadzonek
Idealne stanowisko dla malin jest półcieniste i osłonięte od wiatru – posadzone w pełnym słońcu mogą przysychać. Wybierając miejsce do sadzenia, trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim rodzaj gleby i wymagania sadzonek. Maliny dobrze rosną na gruncie próchniczym o współczynniku pH 5–6,5. Gleba powinna być żyzna i lekko przepuszczalna, aby nie dochodziło do gnicia korzeni. Spulchnienie ziemi należy wykonać dość głęboko, gdyż rośliny te mają głęboko rozwinięty system korzeniowy. Przed sadzeniem malin (nawet 2–3 miesiące wcześniej) warto wykopać głębokie na 60 cm doły i wypełnić je próchniczną glebą.
Jak sadzić maliny krok po kroku?
- Przycinanie korzeni i pędów – to niezbędny zabieg przy sadzeniu malin. Najpierw sekatorem przytnij zbyt długie, wysuszone i uszkodzone korzenie. Następnie utnij pędy na długość 30–50 cm (możesz to zrobić nawet tuż po posadzeniu). Pamiętaj, że nie powinno się sadzić rośliny z przesuszonymi korzeniami, dlatego po przycinaniu włóż sadzonkę na 2–3 godziny do wiadra z wodą.
- Wykopanie dołów – zrób to przy pomocy szpadla (w celu ochrony dłoni włóż rękawice ogrodowe). Doły dla malin powinny mieć co najmniej 20 cm szerokości i 10 cm głębokości.
- Wkładanie sadzonek do ziemi – rozłóż równomiernie korzenie rośliny w taki sposób, aby stała pionowo, a następnie zasyp boki dołka ziemią próchniczą o współczynniku pH 5–6,5. Ubij glebę i podlej obficie wodą.
- Sadzenie malin – rozstaw między sadzonkami powinien wynosić około 50 cm. Krzewy tej rośliny potrafią się bardzo szeroko rozrastać, dlatego należy zapewnić im dużo miejsca. Najlepiej sadzić maliny w równych rozstawach.
- Wykonanie podpór – maliny w trakcie wzrostu potrzebują podpór. Możesz je wykonać z drewnianych desek (stworzą coś na kształt rusztowania) i rozciągniętego drutu, do którego przywiążesz pędy krzewów.