Kiedy lepszym wyborem będzie rozdrabniacz frezowy, a kiedy nożowy?

Rozdrabniacz to urządzenie, które zostało wyposażone w obracającą się płytkę mającą co najmniej jeden nóż (zwykle ma ich 2 do 4). Za pomocą ostrzy gałęzie cięte są na drobne kawałki, które następnie mogą zostać wykorzystane w procesie ściółkowania lub jako kompost

Jaki rozdrabniacz do gałęzi będzie najlepszy?

Dobrej jakości rozdrabniacz do gałęzi poradzi sobie zarówno z suchymi, jak i świeżymi gałązkami. Standardowa grubość kawałków, które mogą zostać poddane rozdrobnieniu, wynosi 4 centymetry. Noże powinny być ostre, dlatego najlepiej kupić sprzęt wyposażony w stalowe ostrza najwyższej jakości. Oczywiście z czasem ulegają degradacji – wówczas konieczne jest ponowne ich naostrzenie. 

W rozdrabniaczu nożowym, kiedy gałęzie znajdują się wewnątrz niego, ostrza dociskają je i tną na drobne kawałki. W przypadku modeli frezowych urządzenie samo zaciąga gałęzie, dzięki czemu praca jest szybsza i bardziej komfortowa. Rozdrabniacz nożowy to najtańsza i najprostsza w budowie wersja tego typu sprzętu. Do cięcia większych i twardszych gałęzi należy użyć modelu nożowego z napędem ślimakowym, natomiast z najgrubszymi odpadami poradzi sobie rozdrabniacz frezowy. 

Zarówno rozdrabniacze nożowe, jak i fazowe mogą być zasilane elektrycznie i spalinowo. Spalinowe modele są bardziej wydajne, mogą pracować dłużej i ciąć grubsze elementy. Urządzenia elektryczne z kolei najlepiej sprawdzają się na niewielkich powierzchniach, a dzięki cichej pracy nie powodują niepotrzebnego hałasu. 

Podsumowując, w przypadku najgrubszych gałęzi najlepiej stosować rozdrabniacz nożowy lub frezowy o jak największej mocy. Zbyt słaby sprzęt może zablokować się podczas pracy z bardzo grubymi kawałkami. Przed zakupem urządzenia powinniśmy sprawdzić informacje dotyczące dopuszczalnej grubości gałęzi, zamieszczone na obudowie urządzenia. Dużym udogodnieniem będzie funkcja wciągania gałęzi. Ułatwi to pracę osobie, która podaje drewno do rozdrabniarki. W sytuacji, gdy sprzęt się zapcha, przyda się funkcja wstecznego biegu, która pomoże go oczyścić. Wyłącznik bezpieczeństwa może natomiast doprowadzić do rozłączenia urządzenia, jeśli zostało ono zablokowane, chroniąc silnik przed uszkodzeniem. Rozdrabniacz wyposażony w kosz, w którym lądują zrębki, zaoszczędzi nam pracy zarówno przy sprzątaniu, jak i transporcie pociętego drewna. 

Jaki rębak do gałęzi wybrać?

Rębak do gałęzi działa nieco inaczej niż rozdrabniacz. Urządzenie jest wyposażone w zębatą głowicę, która obraca się względem płytki dociskowej. Efektem są rozdrobnione gałęzie, ale w większych kawałkach niż te wychodzące spod noży rozdrabniacza. Takie drewno często jest za duże, żeby stać się elementem kompostu, gdyż rozkłada się zbyt długo. Miazgę drzewną można natomiast wykorzystać do ogrzewania lub w charakterze ściółki. 

Praca z rozdrabniaczem (szczególnie tym o większej mocy) może być źródłem hałasu. W porównaniu z tym sprzętem rębak pracuje znacznie ciszej. Wszystko dzięki temu, że jego głowica obraca się wolniej niż noże, przez co nie pojawiają się wibracje ani hałas. Z powodu wolniejszej pracy urządzenia kruszenie twardej kory świeżych gałęzi może być trudniejsze. Stąd wskazanie, by w rębaku rozdrabniać tylko drewno suche, takie, które przynajmniej 14 dni wcześniej leżakowało. 

Również podczas pracy z rozdrabniaczem należy przestrzegać kilku zasad. W związku z tym, że maszyna może szarpać podczas pracy, a nawet spowodować wyrzucenie gałęzi, najlepiej zaopatrzyć się w ochronne okulary i rękawice. Jeśli mamy do czynienia z urządzeniem, które generuje duży hałas podczas pracy, warto też zaopatrzyć się w akcesoria do ochrony słuchu. Do rozdrabniacza nie powinno się wkładać gałęzi z liśćmi, ponieważ może to doprowadzić do zatkania się wylotu w sprzęcie. Jeśli urządzenie z jakiegokolwiek powodu zablokuje się, nigdy nie należy odblokowywać go podczas pracy. Najpierw trzeba odłączyć maszynę od źródła zasilania. Nie wolno też demontować żadnych osłon ani innych elementów, gdyż mogłoby to doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji. 

Po zakończeniu prac zarówno rozdrabniacz nożowy, jak i frezowy powinien trafić do schowka. Wilgoć źle wpływa na ich ostrza. Po pracy warto również sprawdzić, czy otwory wentylacyjne nie są zatkane, ponieważ mogłoby to doprowadzić do przegrzewania się urządzenia, a w rezultacie doprowadzić do jego szybszego zużycia. Maszyny mające silnik spalinowy należy co jakiś czas konserwować, a filtry powietrza powinny być regularnie czyszczone. Jak w każdych mechanizmach spalinowych, dbać trzeba również o wymianę oleju silnikowego i świec zapłonowych.