Kostka brukowa w ogrodzie - jak samodzielnie ułożyć ścieżkę?

Ścieżki z kostki brukowej w ogrodzie to rozwiązanie, które można spotkać dość często w tej strefie klimatycznej. Kostka jest bardzo popularnym materiałem ze względu na stosunkowo niską cenę, trwałość oraz bardzo dużą liczbę wzorów i kolorów dostępnych na rynku.

Za stosowaniem nawierzchni z kostki brukowej w charakterze ścieżek ogrodowych przemawia również możliwość samodzielnego ułożenia takiej dróżki. Prace przy kostce brukowej wymagają jednak pewnej wiedzy i doświadczenia, a także użycia takich narzędzi jak zagęszczarka czy betoniarka. Z narzędzi niezbędnych przy układaniu kostki brukowej, poza prostymi przyrządami, potrzebna będzie betoniarka i profesjonalna ubijarka, która znacznie ułatwi i przyspieszy pracę.

Lista potrzebnych produktów:

 • zagęszczarkę;

Saperka składana 15G075
Saperka składana 15G075
Special Price 46,00 zł Zamiast 53,00 zł
 • łatę;
 • sznurek lub drut;

Szlifierka kątowa 230mm WSG20-230 50H230V 72210800232
Szlifierka kątowa 230mm WSG20-230 50H230V 72210800232
Special Price 999,00 zł Zamiast 1 027,00 zł
Szlifierka kątowa 230mm WSB20-230 50H230V 72210600230
Szlifierka kątowa 230mm WSB20-230 50H230V 72210600230
Special Price 999,00 zł Zamiast 1 182,00 zł
 • betoniarkę;
 • miotłę;
 • beton;
 • żwir o różnych frakcjach;
 • piasek;
 • kostkę brukową.

Kostka brukowa do ogrodu – czy to dobry pomysł?

Jednym z częściej stosowanych materiałów na podjazdach i chodnikach prowadzących do wejścia domu jest kostka brukowa. Ogród to również miejsce, gdzie tego rodzaju materiał sprawdzi się bardzo dobrze. Dlaczego? Za kostką przemawia jej dostępność, niewygórowana cena, trwałość oraz szerokie możliwości aranżacyjne.

Wybór dostępnych wzorów i kolorów jest bardzo duży. Kostkę można stosunkowo łatwo ułożyć samodzielnie, co także przemawia na jej korzyść. Co więcej, ten materiał budowlany doskonale nadaje się do użycia w naszej strefie klimatycznej i zachowuje trwałość na długie lata.

Ścieżki z kostki brukowej w ogrodzie – ważna kwestia reklamacji

Przed rozpoczęciem układania ścieżki ogrodowej z kostki brukowej musimy sprawdzić, czy dostarczone materiały nie są uszkodzone. Jeśli zauważymy wadliwe egzemplarze, powinniśmy je od razu zareklamować u sprzedawcy.

Jeżeli uszkodzona kostka zostanie wykorzystana do budowy nawierzchni, reklamacja nie będzie już możliwa. W okresie objętym gwarancją sprzedawcy i producenci nie odpowiadają za uszkodzenia mechaniczne, które mogły powstać w czasie układania nawierzchni lub już w trakcie użytkowania ścieżki.

Funkcjonalny ogród – kostka brukowa koniecznie na podbudowie i podsypce

Mimo że ścieżki ogrodowe nie są obciążane dużą masą (nie jeżdżą po nich np. samochody), żeby nawierzchnia nie zapadała się ani nie rozchodziła, musi zostać ułożona na podłożu składającym się z podbudowy i podsypki. 15-centymetrowa podbudowa to warstwa, która zapewni stabilność ścieżki. Najczęściej jako materiał na podbudowę używane jest kruszywo o frakcji 30–60 mm, np. tłuczeń lub żwir albo beton o konsystencji wilgotnej.

Na podbudowie ubitej zagęszczarką układa się grubą na 3–5 cm podsypkę z piasku lub drobnego żwirku o frakcji do 4 mm, a następnie wyrównuje warstwę za pomocą łaty.

Układanie kostki brukowej w ogrodzie krok po kroku

Zanim na naszej ścieżce pojawi się kostka, trzeba przeprowadzić szereg prac. Oto jak przebiega układanie kostki krok po kroku:

 1. Wytyczenie ścieżki za pomocą sznurka lub cienkiego drutu.
 2. Przeprowadzenie robót ziemnych – ściągnięcie warstwy humusu i wyprofilowanie spadku.
 3. Ułożenie na dnie koryta warstwy odsączającej – łopatą sypiemy gruby żwir lub mieszankę piaskowo-żwirową, a następnie ubijamy warstwę zagęszczarką.
 4. Ułożenie krawężników – należy je ułożyć na 10-centymetrowym fundamencie betonowym. W razie potrzeby docinamy krawężniki szlifierką kątową.
 5. Wykonanie podbudowy i ubicie warstwy zagęszczarką.
 6. Wykonanie podsypki.
 7. Ułożenie kostki przy zachowaniu odpowiednich szczelin – tam, gdzie istnieje taka potrzeba, kostkę docinamy szlifierką kątową.
 8. Spoinowanie przy użyciu sypkiego piasku.
 9. Zagęszczenie kostki.

Po ułożeniu kostki brukowej należy uzupełniać spoiny piaskiem. To bardzo prosty zabieg – piasek, który został po spoinowaniu, miotłą „zamiata” się w szczeliny tak długo, aż stwierdzimy, że są zapełnione. Warto również zaimpregnować kostkę brukową, aby zapewnić dłuższą żywotność i ładniejszy wygląd.