Winorośle to szybko rosnące pnącza, które mogą osiągać nawet 30 m długości. Zależnie od odmiany kwitną od połowy kwietnia do połowy maja. Z kwiatów rozwijają się niezwykle smaczne owoce. Jeśli uwielbiasz ich smak i chcesz mieć te krzewy w ogrodzie, sprawdź, jak sadzić winogrona i o nie dbać.
Dla prawidłowego wzrostu krzewu winorośli istotny będzie wybór odpowiedniego terminu sadzenia winogron, zapewnienie im optymalnych warunków glebowych i słonecznego stanowiska.
Lista potrzebnych narzędzi i materiałów:
Kiedy sadzić winogrona?
Doświadczeni ogrodnicy zalecają sadzenie winogron wiosną lub jesienią. W naszych warunkach klimatycznych bezpieczniejsze jest sadzenie wiosną niż jesienią, gdyż sadzonki nie są narażone na przemarzanie zimą .
Dokładny termin będzie jednak uzależniony od rodzaju sadzonki, którą dostaniesz w sklepie ogrodniczym, a także podłoża w twoim ogrodzie. Od połowy kwietnia do maja sadź winorośl z odkrytym korzeniem – wiosną roślina szybciej i łatwiej ukorzeni się przed zimą. Sadzonki winogron w doniczkach możesz wsadzać do ziemi przez cały sezon od wiosny do jesieni, jednak zalecany jest termin wiosenny. Jeśli w ogrodzie masz lekką glebę, spokojnie zrobisz to w okresie jesiennym, bez obaw o to, czy sadzonki się przyjmą. W przypadku ciężkiej ziemi zdecydowanie lepiej sadzić winogrona wiosną.
Sadzenie winogron: wymagania glebowe i stanowisko
Dla bujnego wzrostu i owocowania winogrona warto wybrać sprzyjające roślinie stanowisko i odpowiednie podłoże.
● Podłoże dla winogron – najlepiej, aby było próchnicze, o odczynie 5,0–7,5 pH. W miejscu sadzenia należy sprawdzić odczyn gleby i jeśli jest kwaśny (pH poniżej 6-6,5),należy zwapnować glebę przynajmniej pół roku przed sadzeniem. Winorośl nie ma dużych wymagań glebowych. Roślina powinna przyjąć się niemal na każdym rodzaju podłoża. Warto jednak minimum dwa miesiące przed sadzeniem (a najlepiej jesienią rok wcześniej) wymieszać ziemię ogrodową z obornikiem.
● Stanowisko dla winogron – wybierz miejsce słoneczne, ciepłe i osłonięte od wiatru. Winorośl dobrze rośnie przy murach lub innych stabilnych podporach na wystawie południowej bądź południowo-zachodniej.
Jak sadzić winogrona?
Należy odpowiednio przygotować podłoże. Jeśli nie zrobiłeś tego jesienią rok wcześniej,bezpośrednio przed sadzeniem usuń trawę i chwasty, a następnie przekop i spulchnij glebę przy pomocy szpadla i wideł.
Pamiętaj o zabezpieczeniu dłoni rękawicami ogrodowymi, gdyż w kontakcie z ziemią mogą się zniszczyć i wysuszyć. Rozmiar dołków dla winogron zależy od wielkości sadzonek i jakości gleby. Muszą one mieć 25–40 cm głębokości. Sadzonki wykopywane ze szkółki moczymy przez kilkanaście godzin w letniej wodzie, korzenie przycinamy na długość od 5- do kilkunastu cm i rozkładamy w dołku równomiernie, unikając podwijania.
Zwróć uwagę na miejsce szczepienia sadzonki – powinno wystawać kilka centymetrów nad ziemią. Sadząc winorośl przy płocie lub murze, pamiętaj o zachowaniu odległości co najmniej 70 cm. Na dno dołka wysyp około 15-centymetrową warstwę podłoża wymieszanego z kompostem lub obornikiem i zasyp ją żyzną glebą. W tak przygotowanym dołku umieść sadzonkę i zasyp ziemią. Na koniec obficie podlej roślinę wodą.
Jak pielęgnować winogrona?
Winorośl jest odporna na brak wody, powinieneś jednak pamiętać o jej nawadnianiu, szczególnie w okresach suszy lub w pierwszych tygodniach po posadzeniu. Winogrona, które rosną wzdłuż ścian budynków, należy podlewać częściej, gdyż ziemia na takich stanowiskach znacznie szybciej wysycha. Zabiegiem pielęgnacyjnym, o którym powinieneś pamiętać w przypadku uprawy winogron, jest cięcie. Pamiętaj o regularnym usuwaniu słabych pędów i zostaw te najmocniejsze. W kolejnych latach krzewy będą wymagały systematycznego zimowego i letniego cięcia oraz przywiązywania pędów. Jesienią winorośl warto wzmocnić kompostem, a w sezonie mniej więcej trzy razy zasilić krzew mineralnym nawozem wieloskładnikowym.
Przed nadejściem zimy przygotuj winogrona do nadejścia mrozów. W tym celu przysyp krzew 30-centymetrowym kopczykiem ziemi. Kopczyki można też usypać z trocin, kory lub torfu. Możesz również przygiąć do podłoża i zasypać pędy, które będą owocowały w następnym roku.
Zalecane jest też okrycie rośliny np. włókniną.