Jeżówka purpurowa - jak uprawiać tę efektowną roślinę w swoim ogrodzie?

Jeżówka purpurowa to dekoracyjna roślina z rodziny astrowatych, która zwraca uwagę dużymi kwiatami z brązowo-pomarańczowym środkiem i różowymi płatkami. Bajeczna kolorystyka i obfite kwitnienie to niewątpliwe zalety jeżówki. Co warto wiedzieć o jej uprawie? Gdzie najlepiej będzie rosła?

Jeżówka purpurowa to wyjątkowo wdzięczna roślina, która pięknie prezentuje się w ogrodzie. Jej wygląd nie tylko przyciąga spojrzenia ludzi, lecz także kusi owady. Duże, kolorowe i miododajne kwiaty jeżówki to zaproszenie dla motyli i pszczół, które urozmaicają lokalny ekosystem i są pożytecznymi gośćmi w każdym ogrodzie.

Lista potrzebnych produktów:

Saperka składana 15G075
Saperka składana 15G075
Special Price 46,00 zł Zamiast 53,00 zł

Charakterystyka jeżówki purpurowej – jak rośnie i czym się wyróżnia ta roślina?

Jeżówka purpurowa, czyli Echinacea purpurea, należy do rodziny astrowatych i pochodzi z Ameryki Północnej, dorasta do około 100 cm. W Polsce uprawiana jest jako roślina ozdobna na rabatach kwiatowych. Najpopularniejsza odmiana to ta z pomarańczowo-brązowym środkiem otoczonym jasnoróżowymi płatkami, choć istnieją także odmiany zielone, białe, żółte, czerwone i pomarańczowe. Roślina kwitnie długo, bo od lipca aż do października. Przez ten czas duże kwiaty w ciepłych kolorach są bogatą stołówką dla motyli i innych pożytecznych owadów.

Charakterystyczne kwiaty jeżówki wielu osobom kojarzą się z kolczastym mieszkańcem lasu. To właśnie jeż, czyli echinos w języku łacińskim, stał się inspiracją dla nazwy tego gatunku. Co ciekawe, ziele jeżówki purpurowej to również popularny lek w medycynie tradycyjnej. Od wieków stosuje się je w formie okładów na trudno gojące się rany, by przyspieszyć regenerację skóry. Popularne jest stosowanie jeżówki purpurowej podczas przeziębienia, a także wykorzystywanie jej jako wsparcia dla układu odpornościowego i trawiennego.

Jeżówka w ogrodzie – gdzie ją posadzić i jak o nią dbać?

Bylinę wysiewa się z nasion lub kupuje gotowe sadzonki jeżówki, które o wiele szybciej zakwitną i zaczną zdobić rabatę. Nasionka można także zbierać z przekwitłych kwiatów, a następnie wysiać wczesną wiosną do inspektu. Po kilku miesiącach należy przesadzić sadzonki w docelowe miejsce. Jeżówka purpurowa w ogrodzie najlepiej rośnie na glebach średnio zasobnych, gliniastych lub piaszczysto-gliniastych i lekko wilgotnych. Odpowiednie jest stanowisko słoneczne lub lekki półcień.

Roślina jest łatwa w pielęgnacji. Niekiedy wymaga podwiązywania, by zachować wzniesiony pokrój. Po przekwitnięciu dobrze jest ją przyciąć.  Szorstkie i twarde liście jeżówki nie smakują szkodliwym owadom i ślimakom. Nie trzeba również  martwić się o choroby – jeżówka purpurowa nie jest na nie wrażliwa. Jako roślina mrozoodporna spokojnie przetrwa zimę, a gdy zrobi się cieplej, znowu zakwitnie. Dodatkowo można spodziewać się, że ze zgubionych nasion jeżówki wyrosną samosiejki. 

Echinacea świetnie sprawdza się w ogrodach naturalistycznych, rustykalnych i romantycznych jako wyrazisty element kwiatowej kompozycji. Dobrze wygląda na obrzeżach rabat i posadzona wzdłuż ścieżek. Może być zestawiana z astrami, rudbekiami, lawendą oraz niższymi rozchodnikami zasadzonymi na pierwszym planie. Za jeżówką można posadzić ozdobną trawę, np. pampasową, a także drzewka iglaste, takie jak cyprysik Lawsona czy modrzew na pniu.

Jakie odmiany jeżówki warto wybrać do swojego ogrodu?

Do Europy północnoamerykańską bylinę sprowadzono pod koniec XVII wieku. W ostatnich 20-30 latach dużo się zmieniło i w dzisiejszych czasach uprawia się ponad 100 najróżniejszych odmian jeżówki purpurowej, nazywanej też rudbekią purpurową.

Choć zazwyczaj płatki jeżówki purpurowej są jasnoróżowe, można znaleźć także odmiany w zupełnie innej kolorystyce. Warto poszukać nasion, z których wyrosną rośliny o kwiatach zielonych lub białych. Ciekawie prezentuje się 'Green Jewel’ o zielonym kolorze kwiatów oraz Green Twister z nietypowym przejściem od fioletowej do zielonej barwy płatków. Jeżówki o białych kwiatach to odmiany Virgin, Jade i White Swan.

Warto zwrócić uwagę na odmiany jeżówki o pomarańczowym odcieniu, które będą się wyróżniały wśród innych kwiatów wysadzonych w ogrodzie. Może to być m.in. 'Big Kahuna’ lub 'Julia’. Najlepiej zestawiać ze sobą różne odcienie kwiatów, aby tworzyć tęczowe kompozycje. Obok pomarańczowych kwiatów świetnie będzie prezentowała się np. odmiana jeżówki purpurowej o pięknej żółtej barwie, czyli Maui Sunshine.

Nie wszystkie odmiany są polecane do nasadzeń długowiecznych. Niektóre gatunki żyją krótko lub odznaczają się słabą siłą wzrostu. Inne odmiany są wrażliwe na złe warunki atmosferyczne i środowiskowe. Jednak jest bardzo dużo odmian trwałych, które możemy wykorzystać do aranżacji urozmaiconej rabaty letniej.