Wybieramy kosiarki do wysokiej trawy

Regularne koszenie trawnika jest kluczowe dla utrzymania go w porządku. Równo przycięta, niska murawa zdecydowanie wpływa na estetykę ogrodu.

Koszenie wysokiej trawy może być trudnym zadaniem zarówno dla kosiarki, jak i osoby obsługującej. Wymaga to zastosowania specjalistycznego sprzętu do koszenia wysokich traw, zarośli i małych sadów.

Większość kosiarek przystosowanych jest do pracy na płaskich, równych powierzchniach i ścinania trawy do poziomu kilku centymetrów. Jednak oprócz nich w sklepach znajdziemy również sprzęt, który poradzi sobie także z wysoką, zaniedbaną trawą.

Czym powinna wyróżniać się kosiarka do wysokiej trawy?

Ustawianie wysokości koszenia to standardowa funkcjonalność w kosiarkach. Różnica pomiędzy najniższym, a najwyższym poziomem koszenia wynosi z reguły kilka centymetrów. Przy regularnej pielęgnacji pozwala to na utrzymanie trawnika w porządku.

Wystarczy kosić trawę raz w tygodniu, a w szczycie sezonu nawet dwa razy. Tyle w przypadku trawników o wysokości od 20 do 70 milimetrów.

Bardziej egzotyczne gatunki traw mogą rosnąć zdecydowanie wyżej, a niektóre rośliny charakteryzują się grubszymi liśćmi. Przy dużym areale do skoszenia nawet kosiarka o sporej mocy silnika mogłaby mieć problem, by sprawnie poradzić sobie z takimi przeszkodami. 

W takim przypadku najlepiej sięgnąć po kosiarkę do wysokiej trawy. Taki sprzęt powinien wyróżniać się mocnymi, ostrymi nożami oraz dużą mocą silnika (powyżej 1800 W).

Parametry te mogą mieć wpływ na cenę narzędzia, jednak warto zainwestować w tego rodzaju sprzęt niż korzystać z takiego, który może zepsuć cały efekt koszenia.

Kosiarka bębnowa (inaczej kosiarka rotacyjna), listwowa lub ręczna kosa spalinowa to idealne rozwiązanie dla porośniętych terenów.

Przeszkody podczas koszenia

Doświadczeni ogrodnicy zwracają również uwagę na kilka istotnych cech, które warto wziąć pod uwagę. Należy pamiętać, że koszenie wysokiej trawy i zarośli może być niebezpieczne ze względu na różne przeszkody, które możemy napotkać.

W wysokiej trawie kabel zasilający kosiarkę może być niewidoczny, co może spowodować najechanie na niego i doprowadzić do nieplanowanej przerwy w pracy.

W wysokiej trawie można także napotkać kretowiska, kamienie czy suche gałęzie.

Jeśli będziemy dysponować sprzętem o mocy silnika odpowiednio dobranej do wysokiej trawy, w której rośnie sporo chwastów, koszenie pójdzie nam szybko. Standardową kosiarkę trzeba powoli przesuwać do przodu, by nie doszło do zacięcia ostrza w twardych łodygach chwastów. 

Jeśli nie będziemy mieć kosiarki do wysokiej trawy, praca nawet na niewielkiej działce może zabrać nam sporo czasu. 

Jaka kosiarka do wysokiej trawy?

Wśród kosiarek akumulatorowych, elektrycznych oraz spalinowych, zdecydowanie najmocniejsze są te ostatnie. Dzięki dużej mocy silnika są to najlepsze kosiarki do wysokiej trawy. 

Kolejna ich zaleta to brak kabla zasilającego, który w przypadku jego przecięcia może doprowadzić do zwarcia. Sprzęt, który bez problemu poradzi sobie z uporządkowaniem zaniedbanego trawnika, powinien mieć minimum 4 KM.

Jednak nawet używając kosiarki spalinowej do koszenia wysokiej trawy, nie powinniśmy kosić zbyt szybko. Efekt może być wówczas niewystarczający: zmniejszy się dokładność koszenia, a noże mogą zacinać się o zdrewniałe pędy chwastów.

W przypadku trawnika z wysoką trawą skoszonego materiału jest tak dużo, że nie zmieści się on nawet do największego pojemnika umieszczonego w kosiarce. Dlatego, gdy zachodzi konieczność skoszenia wysokich traw, powinniśmy używać sprzętu z opcją mulczowania lub wyrzutem materiału na zewnątrz. 

W przypadku zaniedbanego trawnika, pełnego przerośniętych pędów i twardych liści, niewskazane jest również używanie kosiarki automatycznej. To idealny sprzęt do obsługi starannie wypielęgnowanych trawników, natomiast nie dysponuje taką mocą ani ustawieniem wysokości koszenia, by kosić wysoką trawę.

Podobnie jest z kosiarkami ręcznymi. Ich parametry, takie jak trwałość noża czy jakość silnika, są zbyt słabe do koszenia wysokiej trawy. 

Jak kosić trawnik?

Koszenie powinno zacząć się od krawędzi trawnika, następnie kierujemy się do środka wzdłuż linii prostych. Najlepszy efekt uzyskamy, kiedy zaczniemy kosić na tzw. zakładkę. Jak to zrobić?

Jedna para kół powinna najeżdżać na ścięty pas trawnika. Wówczas możemy być pewni, że nie pozostawimy zbędnych kępek trawy. Następne koszenie powinniśmy rozpocząć w kierunku prostopadłym.

Zasada jest taka, by nie skracać wysokiej trawy więcej niż o jedną trzecią jej długości, ponieważ utrzymuje ona dużą wilgotność, która utrudnia koszenie i może spowodować, że kosiarka zostanie zapchana.

Z drugiej strony, niskokoszone trawy szybko żółkną, ponieważ dolne części liści, pomimo tego, że się utwardzają, nie są odporne na promienie społeczne.

Jeśli wcześniej dopuściliśmy do tego, by trawa wyrosła wysoko, podzielmy koszenie na dwa lub nawet trzy razy.

Kiedy kosić trawnik?

Trawę najlepiej kosić, kiedy jest sucha. Po deszczu nie powinniśmy zabierać się do pracy, bo efekt będzie niezadowalający. Możemy doprowadzić do szybkiej blokady noży kosiarki i trzeba będzie powtarzać cały proces.

Specjaliści radzą, by nie kosić trawy w ogóle, kiedy panuje susza. Trawniki najczęściej – nawet raz lub dwa razy w tygodniu – powinny być koszone pomiędzy kwietniem, a październikiem.

Kiedy do zimy będzie coraz bliżej, ostrza kosiarki należy podnosić coraz wyżej. Ostatnie koszenie przed przerwą zimową zalecane jest do wysokości 5 centymetrów trawnika.