Wszystko zależy od projektu ogrodu, wyobraźni ogrodnika oraz kwestii finansowych. Obrzeża do trawników można założyć nawet niewielkim kosztem. Wówczas sąsiadujące gatunki traw, kwiatów oraz innych roślin nie będą się ze sobą „mieszać”.
Wybieramy obrzeża do trawników
Materiały do stworzenia obrzeży do trawników powinny być dobrane w zależności od roślin, które mamy w ogrodzie. Konstrukcja musi być na tyle szczelna, żeby między jej łączenia nie wrastała trawa. Zepsułoby to estetykę ogrodu, a wówczas nie uniknęlibyśmy efektu „mieszania” się roślin. Przed wykonaniem obrzeża do trawnika trzeba również wziąć pod uwagę, że taki teren powinien być odpowiednio pielęgnowany. Należy przygotować go w taki sposób, aby możliwy był bezpieczny i funkcjonalny dojazd kosiarką. Jeśli zadbamy o ten element, koszenie nie będzie zajmowało zbyt wiele czasu, wyeliminujemy też konieczność poprawiania nieskoszonych fragmentów za pomocą podkaszarki. Jeśli mamy mocną, spalinową kosiarkę, powinniśmy unikać plastikowych i drewnianych obrzeży do trawników – w konfrontacji z mocnym silnikiem i nożami szybko mogą się zniszczyć. Warto zainwestować w trwałe obrzeża wykonane z betonu lub kamienia. Według specjalistów to rozwiązanie na długie lata, bardzo solidne i uniwersalne. A jeśli zadbamy też o estetykę, możemy liczyć na udany element dekoracyjny. Podsumowując:
- plastikowe obrzeża do trawników – mogą poprawiać wygląd otoczenia, ale są podatne na uszkodzenia;
- obrzeża do trawników betonowe – trwałe i uniwersalne, odporne na mechaniczne uszkodzenia.
Jakie obrzeża do trawy?
Nie tylko plastik, drewno czy elementy kamienne mogą posłużyć za obrzeża do trawników. Element, który często jest w tym celu wykorzystywany, to kora drzewna. Ten naturalny podkład może poprawić wygląd ogrodu, jednak warto pamiętać, by fragment, gdzie zostanie zastosowany, oddzielić niewielkim wzniesieniem (bandą). Ten sypki materiał może łatwo się przemieszczać wskutek eksploatacji zieleńca lub warunków atmosferycznych. Stworzenie niewielkiego oparcia zapobiegnie temu zjawisku i sprawi, że całość na dłużej zachowa estetyczne walory. Choć to zalecenie dotyczy przede wszystkim kory, nic nie stoi na przeszkodzie, by zastosować je również w przypadku kamiennych lub drewnianych obrzeży do trawników.
Kiedy wykorzystywać obrzeża do trawników?
Wygląd i estetyka obrzeży do trawników muszą odpowiadać charakterowi ogrodu. Jeśli zieleniec zaprojektowany został jako nowoczesna, minimalistyczna przestrzeń, materiały, z których będziemy budować poszczególne „wyspy”, powinny być do niego dopasowane. Obrzeża do trawników mogą podkreślać styl, jaki wybraliśmy do swojego ogrodu, ale efekt ich wykorzystania nie zawsze będzie spójny z naszymi wyobrażeniami. Przykładowo, na niewielkich odcinkach trudno uzyskać efekt łuku i używać betonowych elementów. W takim przypadku lepiej wybrać plastik, chociaż materiał ten nie zawsze będzie odpowiadał estetycznym wymaganiom właściciela ogrodu. Obrzeża do trawników nie musimy też trwale wiązać z podłożem. Owszem, kamienie można osadzić w ziemi, ale w przypadku belek czy plastikowych elementów nie jest to konieczne. Takie rozwiązanie umożliwi w przyszłości dokonywanie szybkich zmian, kiedy pojawią się nowe trendy w estetyce ogrodu. Do stworzenia unikalnych obrzeży do trawników warto wykorzystać ukształtowanie terenu w ogrodzie. Wszelkie wzniesienia można oddzielać od pozostałych części zieleńca bez używania dodatkowych materiałów. W niektórych ogrodach całkowicie rezygnuje się z obrzeży do trawnika, precyzyjnie projektując jego wygląd „na styk”. To metoda wymagająca stałej pielęgnacji, ponieważ linię oddzielającą tworzy się przy pomocy pionowo ściętej krawędzi, która sąsiaduje z innym (dowolnym) materiałem. Zachowanie estetyki będzie jednak wymagać od nas dbania, by trawa nie przerastała na sąsiadującą powierzchnię. Możemy skorzystać z dobrodziejstw natury i utworzyć obrzeża do trawnika za pomocą skoszonej trawy. Z jej grubej warstwy powstanie pas oddzielający sąsiadujące fragmenty ogrodu. Chociaż takie rozwiązanie jest niezwykle podatne na warunki atmosferyczne, stanowi ciekawą alternatywę wobec wyżej opisanych metod. Osoby, które lubią eksperymentować, mogą wykorzystać do stworzenia obrzeży takie materiały jak grube liny, pokrywki naczyń kuchennych lub wykonane z drewna palisady. Właściwe zastosowanie ich wymaga pewnej estetycznej odwagi, jednak można znaleźć inspirację, obserwując wpisy ogrodowych blogerów w Internecie.