Wąż ogrodowy – na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

Podlewanie roślin stanie się komfortowe, jeśli będziemy dysponować odpowiednio długim wężem ogrodowym. Nie tylko do tego możemy wykorzystywać to narzędzie. Dzięki właściwie dobranemu ciśnieniu wody zmyjemy nieczystości z tarasu albo betonowej wylewki. Podczas pracy z wężem powinniśmy przestrzegać kilku zasad, by służył nam jak najdłużej. 

Jaki wąż ogrodowy wybrać, by służył nam jak najdłużej?

Wąż ogrodowy to sprzęt, który powinien służyć co najmniej kilka lat, najlepiej więc, żeby był odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz pęknięcia. Zanim jednak zaczniemy zastanawiać się, która oferta będzie dla nas najlepsza, musimy wiedzieć, jak długi ma być wąż ogrodowy. Aby kupić model o właściwych rozmiarach, powinniśmy wybrać taki z 3- lub 4-metrowym zapasem. Najlepiej odmierzyć miejsce w ogrodzie położone jak najdalej od źródła wody i dodać do tego kilka metrów. Wówczas możemy być pewni, że długość jest optymalna. To bardzo istotny parametr, ponieważ unikniemy zgięć, które mogą powodować przerwy w dostawie wody. Z długością węża ogrodowego wiąże się również rozmiar jego średnicy. Im jest on dłuższy, tym ma mniejsze ciśnienie, dlatego w takich wypadkach powinniśmy zwracać uwagę na to, by średnica była większa. W ten sposób zniwelujemy spadki związane z ciśnieniem wody. Specjaliści polecają, by w niewielkich ogrodach używać węża o średnicy na pół lub trzy czwarte cala. W przypadku dużych powierzchni możemy kupić narzędzie o średnicy większej niż cal. Producenci znaleźli też sposób na to, jak uniknąć kupowania długich, niewygodnych w eksploatacji modeli do dużych ogrodów i sadów. Na rynku są dostępne elastyczne węże ogrodowe, które można rozciągnąć nawet do kilkudziesięciu metrów. 

Jakie zalety powinien mieć wąż ogrodowy?

Wąż ogrodowy wykonany z kilku warstw tworzywa sztucznego kusi niską ceną, nie jest komfortowy w eksploatacji. Może być wręcz ciężki i niewygodny. Dlatego lepszym rozwiązaniem będzie sprzęt wykonany ze sztucznego kauczuku. Do zalet kauczukowego węża zaliczyć można:

  • trwałość;
  • niedużą wagę;
  • giętkość i elastyczność.

Dzisiejsze węże ogrodowe od jakościowych producentów w niczym nie przypominają sztywnych, podatnych na pęknięcia narzędzi sprzed lat. Są wykonane w taki sposób, by nie załamywały się, nie skręcały oraz były odporne na uszkodzenia mechaniczne. Producenci gwarantują to długoletnimi gwarancjami, które w przypadku droższych modeli węży ogrodowych (odpornych na promieniowanie ultrafioletowe oraz różnice temperatur) mogą sięgać nawet kilkunastu lat. Kolejna z bardzo istotnych cech węża to odporność na ciśnienie robocze wody. Kupując sprzęt, należy zwrócić uwagę na widniejącą na nim informację dotyczącą ciśnienia. W trakcie eksploatacji nie powinno się przekraczać dopuszczalnego ciśnienia wody, gdyż może to doprowadzić do uszkodzenia narzędzia. Zakres ciśnienia roboczego dostępnych na rynku węży ogrodowych wynosi od 4 do 12 barów. 

Wąż ogrodowy do myjki ciśnieniowej

Wąż ogrodowy można podłączyć do myjki ciśnieniowej. Dzięki temu pozbędziemy się trudnych zabrudzeń, z którymi nie poradziłaby sobie zwykła szczotka. Myjka sprawnie usunie błoto, piasek, a nawet tłuste zacieki czy porosty. Jest idealna do zmywania powierzchni z kostki brukowej, kamieni oraz kruszywa. Do myjki ciśnieniowej warto dobrać odpowiedni wąż. Najlepiej będzie model zbrojony, który nie zagina się i pozwala na bezpieczne użytkowanie. 

Jakie akcesoria do węża ogrodowego wybrać?

Zakup samego węża może nie rozwiązać wszystkich naszych problemów w ogrodzie. Do tego wysokiej jakości narzędzia powinniśmy jeszcze zakupić kilka niezbędnych akcesoriów. Żeby sprzęt nie załamywał się, warto składować go, nawijając na bęben wyposażony w korbę, która ułatwia zwijanie. W dodatku bardzo łatwo transportować go z miejsca na miejsce. Alternatywę dla bębna stanowi wieszak na wąż ogrodowy wyposażony w dodatkowe uchwyty do zraszaczy. Można przy nim także wieszać pozostałe narzędzia ogrodowe. Razem z wężem powinniśmy zaopatrzyć się w dopasowane przyłącze na kran, które pozwoli nam pozbyć się problemu nakręcania końcówek. Kolejny praktyczny dodatek to końcówka, która odpowiada za regulowanie strumienia wody, umożliwiając w ten sposób podlewanie zarówno sporych połaci ogrodu, jak i niewielkich obszarów. Nawadnianie ogrodu lub sadu możemy też odpowiednio zaprogramować. Pozwala na to sterownik, który nastawia się na odpowiednie dni działania albo określa godzinowy czas pracy.