Wybieramy najlepszy opryskiwacz do ogrodu

Wyboru opryskiwacza dokonuje się na podstawie podobnych kryteriów, co w przypadku innych narzędzi ogrodowych. Wiele zależy od rozmiarów działki lub ogrodu, a także tego, do jakich czynności sprzęt będzie wykorzystywany.

Jaki opryskiwacz kupić?

Najbardziej popularne wśród ogrodników są opryskiwacze ręczne – niedrogie urządzenia o niewielkich rozmiarach, które obsługuje się jedną ręką. Rozmiar zbiornika wynosi wówczas maksymalnie 2 litry. To praktyczny i poręczny sprzęt, który można wykorzystywać na niewielkich działkach, tarasach, a nawet używać do zraszania roślinności balkonowej. Świetnie nadają się do nawilżania liści. W ogrodzie potrzebny będzie opryskiwacz na wodę większych rozmiarów. Chociaż z niewielkiego narzędzia też można zrobić użytek. Wykonujemy nim miejscowe opryski, kiedy zaobserwujemy chorującą roślinność. Ciecz rozpylana jest punktowo, poprzez pompowanie wody dźwignią. Inne rozwiązanie stosowane w ręcznych opryskiwaczach to regulator strumienia cieczy, najczęściej w formie dyszy wyposażonej w pokrętło. Niektóre sprzęty są dodatkowo wyposażone w filtr, który powinien skutecznie regulować przedostawanie się zanieczyszczeń. Nieco bardziej zaawansowaną, a przez to i droższą opcją jest opryskiwacz ciśnieniowy. To urządzenie wygodne w eksploatacji, ponieważ można je nosić na plecach. Jak działa opryskiwacz plecakowyWyposażono go w pompę, która umożliwia zwiększanie ciśnienia wody. Dzięki dźwigni możemy stosować oprysk ciągły – nie musimy wówczas ciągle pompować wody dłonią, więc podczas pracy ręce się nie męczą. Urządzenia te są również zdecydowanie trwalsze niż modele ręczne. Ich dysza najczęściej wykonana jest z mosiądzu, z kolei materiał, z jakiego zrobiono niewielkie opryskiwacze ręczne, to tworzywo sztuczne. W mosiężnych dyszach regulacja kąta rozpylania cieczy stanowi często spotykane rozwiązanie.

Jaki opryskiwacz do ogrodu o sporych rozmiarach?

Opryskiwacze plecakowe możemy dobierać według rozmiaru. Najlepszym kryterium będzie wielkość ogrodu. Największe modele opryskiwaczy plecakowych mogą zmieścić do 12 litrów cieczy. Tak duży rozmiar narzędzia w połączeniu z teleskopową lancą pozwoli nam na opryski na kilkuset metrach kwadratowych ogrodu oraz sięganie w korony drzew nawet na wysokość kilku metrów. Jak działa tak duży opryskiwacz? W zbiorniku zwiększamy ciśnienie wody poprzez wtłaczanie powietrza przy pomocy pompy. Od nadmiernego ciśnienia chroni użytkownika specjalny zawór zabezpieczający, w który powinien być wyposażony każdy opryskiwacz. Bardziej zaawansowane modele mogą mieć manometr zamiast zaworu. Pompowana woda ze zbiornika wydostaje się na zewnątrz przez dyszę, która jest zintegrowana z lancą. Decydując się na zakup tak zaawansowanego opryskiwacza, warto zainwestować w jakościowe rozwiązania, które zagwarantują odpowiednio długą eksploatację. Sklepy internetowe zajmujące się sprzedażą narzędzi ogrodowych oraz markety budowlane oferują części zamienne do takich urządzeń. 

Jaki opryskiwacz spalinowy wybrać?

Rozwiązania stosowane przez producentów opryskiwaczy plecakowych nie kończą się na ręcznym pompowaniu wody. Popularne są również opryskiwacze spalinowe i modele zasilane akumulatorem. Wprawdzie to nieco droższe rozwiązania niż tradycyjne narzędzia ręczne, ale mają dużo więcej zalet. Przede wszystkim pracują dużo wydajniej, przez co nadają się do używania na dużych powierzchniach, takich jak sady czy pola uprawne. Modele spalinowe nie są obojętne dla środowiska, ale problem ten można zminimalizować, korzystając z opryskiwaczy akumulatorowych. Aby tego typu sprzęt mógł służyć odpowiednio długo, konieczna jest regularna konserwacja. Producenci zalecają, by po każdym użyciu urządzenie starannie przemywać ciepłą wodą. Warto również zadbać o to, żeby wszelkie elementy jego były szczelne. Najdroższe opryskiwacze wyposażone w zasilanie akumulatorowe lub spalinowe mogą kosztować nawet 5000 złotych. Te najtańsze, ręczne, można kupić już za kilkadziesiąt złotych. 

Specjaliści radzą, by kupując opryskiwacz, zwracać uwagę na pewne uniwersalne kwestie. Chodzi tu o możliwość ustawiania i regulowania kilku podstawowych parametrów. Szczególne znaczenie dla jakości oprysku ma regulacja strumienia powietrza – to od niej zależy, jak skuteczny będzie cały proces. Jeśli zadbamy o sprzęt, możemy liczyć na jego długotrwałe funkcjonowanie, które pozwoli na łatwą i wygodną pracę. Odpowiednio dopasowane szelki do plecaka pozwolą zaś na komfortowe przenoszenie opryskiwacza, bez względu na jego wagę.