Akcesoria do szlifierek kątowych

Szlifierka kątowa jest bez wątpienia jednym z najbardziej uniwersalnych urządzeń, o czym nie trzeba nikogo przekonywać. W połączeniu z odpowiednio dobranymi akcesoriami jest to nieocenione elektronarzędzie we wszelkich pracach w domu jak i wokoło niego.

Jak przystało na tak uniwersalne urządzenie może ono współpracować z wieloma akcesoriami: wszelkiego rodzaju tarczami, dyskami szlifierskimi, szczotkami drucianymi w zależności od tego jaką pracę mamy w danej chwili do wykonania. Jak poruszać się w świecie akcesoriów, tak by dobrać odpowiednie oraz w pełni wykorzystać wszystkie możliwości tego urządzenia? W dalszej części artykułu postaramy się przybliżyć tę kwestię.

TARCZE KORUNDOWE

Tarcze korundowe są najpopularniejszymi akcesoriami do szlifierek kątowych. Stosowane są do cięcia, bądź szlifowania materiałów takich jak: stal, stal nierdzewna, metale kolorowe, żeliwo, cegły, beton, kamień.

W tarczach korundowych zastosowany jest prosty kod kolorystyczny ułatwiający rozpoznanie zastosowania poszczególnych tarcz:

  • kolor zielony tarcze do cięcia kamienia
  • kolor żółty, pomarańczowy lub czerwony tarcze do cięcia lub szlifowania stali nierdzewnej i kwasoodpornej

Jak w każdej dziedzinie, producenci ciągle pracują także nad udoskonalaniem konstrukcji tarcz korundowych, co przejawia się przede wszystkim w redukcji grubości tarczy. Dawniej zwykła tarcza o średnicy 125 mm przeznaczona do cięcia stali miała grubość  3.0 - 3.2 mm. W tej chwili standardem są tarcze o grubości 2.5 mm i 1.6 mm, a najcieńsze dostępne tarcze mają grubość zaledwie 0.8 mm.

Powstaje jednak pytanie w jakim celu tak wiele wysiłku wkładają wiodący producenci tarcz korundowych by stworzyć cieńsze tarcze? Redukcja grubości tarczy ma bezpośredni wpływ na jakość i koszt pracy. Zastosowanie tarczy o grubości zaledwie 0.8 mm daje użytkownikowi 4 podstawowe korzyści:

  • umożliwia szybsze wykonanie pracy,
  • mniejsze zużycie ciętego materiału,
  • powoduje mniejsze obciążenia dla szlifierki kątowej, co za tym idzie wydłuża jego trwałość,
  • wreszcie obniża zużyciu energii.

Wszystkie te korzyści związane są z mniejszą powierzchnią styku krawędzi tarczy z przecinanym materiałem w porównaniu z tradycyjną. Dzięki temu można utrzymać to samo tempo pracy co przy zwykłej tarczy, ale przy użyciu mniejszej siły nacisku i mniejszym zużyciu energii. Jednocześnie ilość materiału traconego podczas cięcia jest dużo mniejsza, co ma zasadnicze znaczenie przy częstym cięciu elementów wykonanych z drogich materiałów takich jak np. miedź.

Tarcze do szlifowania metali różnią się od tarcz do cięcia grubością (6.0 - 6.4mm) oraz konstrukcją samej tarczy (dodatkowa siatka wzmacniająca strukturę tarczy). Tarczą do szlifowania pracujemy używając bocznej powierzchni tarczy i główne siły są przenoszone prostopadle do jej powierzchni, stąd konieczność zastosowania dodatkowej siatki wzmacniającej. Sprawę dodatkowego wzmocnienia warto podkreślić, ponieważ w przypadku użycia do szlifowania tarczy do cięcia (nie posiadającej dodatkowej siatki wzmacniającej) tarcza może ulec uszkodzeniu i spowodować poważne obrażenia ciała.

W tarczach korundowych ważne jest dopasowanie typu tarczy do materiału jaki zamierzamy obrabiać i jest to sprawa bardzo indywidualna. Może się okazać, że tarcza przeznaczona do cięcia stali nierdzewnej (tarcze te są wykonywane z najwyższej jakości materiałów) słabo sprawdza się przy cięciu elementów ze zwykłej stali konstrukcyjnej, ponieważ ma źle dobraną grubość i twardość ziarna do pracy tego typu.

Każda tarcza ma nadrukowane oznaczenia określające jej charakterystykę oraz zgodność z normami bezpieczeństwa. Najważniejsze jest to że by tarcza posiadała oznaczenie EN12413 (norma szczegółowo określająca szczegóły konstrukcji i testowania tarcz ściernych w celu zapewnieni maksymalnego bezpieczeństwa).

Dodatkowo, każda tarcza powinna mieć oznaczenia zapisane w formacie:

41A24-T-BF 

Gdzie poszczególne elementy numeru oznaczają:

TYP (41)
41 tarcza do cięcia płaska
42 tarcza do ciecia z odsadzonym środkiem
27 tarcza do szlifowania z odsadzonym środkiem

 

Jak widać powyżej ilość składowych elementów tarczy i ich kombinacji jest dość duża, dla tego zanim zaczniemy wykonywać właściwą pracę dobrze jest przeprowadzić kilka prób cięcia przy pomocy różnych tarcz i w sposób empiryczny dobrać najlepszą z możliwych.

Jeśli nie mamy takiej możliwości, możemy, odczytując oznaczenia tarczy, dobrać tarczę na podstawie następujących zaleceń:

  • jeśli będziemy cieli w miejscu, gdzie nic nie ogranicza przestrzeni w której będziemy pracować, możemy użyć tarczy płaskiej czyli oznaczenie 41, ale jeśli np. chcemy odciąć rurę jak najbliżej ściany to lepiej założyć tarczę z obniżonym środkiem. Pozwoli nam to „podejść” szlifierką bliżej ściany.
  • jeśli zależy nam na dużej szybkości cięcia powinniśmy wybrać tarczę gruboziarnistą (16 – 24) jednak należy się liczyć z jej szybszym zużyciem. Jeśli zależy nam na żywotności tarczy należy wybierać tarcze średnio (30 - 60) lub drobnoziarniste (80-100).
  • podobna zależność występuje w wypadku doboru tarczy pod względem jej twardość im wyższa twardość tym tarcza będzie się mniej zużywać, ale będzie cięła znacząco wolniej.

Pamiętając o tych prostych zasadach, jesteśmy w stanie dość dobrze dobrać tarczę do naszych aktualnych potrzeb.

TARCZE DIAMENTOWE

Obniżenie ceny tarcz diamentowych na przełomie ostatnich 15 lat przyczyniło się do ogromnego wzrostu ich popularności. Akcesoria te są bardzo wydajnym narzędziem do cięcia i szlifowania twardych materiałów mineralnych i ceramicznych, takich jak: beton, kamień, granit, terakota, klinkier, itd.

Tarcze diamentowe możemy podzielić na 3 zasadnicze typy w zależności od kształtu obrzeża dysku:

1. Tarcze segmentowe - są przeznaczone głównie do ciężkich prac w betonie, marmurze, granicie, asfalcie, piaskowcu itp.

  • Prasowane
  • Spawane laserowo

2. Tarcze Turbo - są przeznaczone do precyzyjnej pracy w ww. materiałach.

  • Standardowe
  • Turbo Wave 
  • Super cienkie – ze zredukowaną o 45% grubością dysku

3. Tarcze pełne - przeznaczone są głównie do pracy w materiałach ceramicznych.

Bardziej szczegółowy podział zastosowań przedstawia poniższa tabela:

 

Typ tarczy diamentowej Główne zastosowanie Możliwe zastosowanie Niezalecane zastosowanie
segmentowa spawana laserowo beton beton zbrojony, granit, cegła, klinkier asfalt, świeży beton,  beton komórkowy, piaskowiec
segmentowa spawana laserowo ASFALT asfalt świeży beton, beton komórkowy, miękki klinkier, piaskowiec beton zbrojony, marmur
segmentowa prasowana beton marmur, klinkier, beton komórkowy, cegły, dachówki, gres, terakota asfalt, świeży beton, granit
Turbo beton komórkowy cegły, dachówki, klinkier, glazura, marmur asfalt, świeży beton, granit
Ciągła glazura terakota, marmur, dachówki, cegły, gres, klinkier beton komórkowy