Na co warto zwrócić uwagę wybierając nożyce i sekatory?
Przede wszystkim, musimy wiedzieć co zamierzamy formować. Myśląc o strzyżeniu żywopłotów warto zaopatrzeć się w nożyce mechaniczne, to znacząco ułatwi i przyspieszy prace. Ponadto prowadnica takich nożyc jest dłuższa niż w przypadku narzędzia ręcznego, dzięki czemu łatwiej nam sięgnąć we wszystkie miejsca.
Jeśli strzyżemy w naszym ogrodzie małe formy roślinne, nie ma sensu silić się na nożyce mechaniczne. Z powodzeniem wystarczą nam ręczne, a długość ostrza dobierzcie po prostu względem wielkości Waszej rośliny.
Prace związane z formowaniem i strzyżeniem wymagają precyzji i rozciągnięte są w czasie, dlatego trzeba także zadbać o ergonomię rączek (powinny być wyprofilowane do dłoni oraz miękkie - powleczone).
Podczas dłuższej pracy bardzo ważne są także 'odbijaki' pomiędzy ostrzami.
Aby prace przebiegały prawidłowo zazwyczaj potrzebne są 2-3 rodzaje narzędzi.
Do cięcia pędów o średniej grubości ok. 10-40mm średnicy najwygodniejsze są sekatory. W zależności od rodzajów gałęzi i wysokości drzewa lub krzewu, powinno się używać sekatorów jednoręcznych, długich, z wysięgnikami, kowadełkowych lub nożycowych.
Sekatory krótkie zwykle używane są do cięcia pędów lub innych części roślin o niewielkiej grubości (do 25mm). Są niewielkie, mają mały zasięg i można ich używać jedną ręką (drugą zazwyczaj przytrzymuje się pęd).
Sekatory długie z reguły służą do przycinania grubszych gałęzi (ok. 40mm). Mają wydłużone rączki z uchwytami, dzięki czemu ich zasięg jest duży (do 2,5m). Cięcie wykonuje za pomocą obu rąk. Dodatkowo sekatory dobrze sprawdzają się przy cięciu mocno zagęszczonych drzew i krzewów.
Sekatory z wysięgnikiem są wyposażone w regulowany wysięgnik, tzw. żyrafę. Ostrzem sterujemy za pomocą linki przebiegającej wzdłuż wysięgnika. Sekatory pozwalają na cięcie wysokich drzew.
Sekatory nożycowe są wyposażone w dwa ostrza, przy czym jedno z nich jest wygięte a drugie ma hakowaty kształt. Oba ostrza zachodzą na siebie nie stykając się. Sekator nożycowy służy do wykonywania precyzyjnych cięć niezdrewniałych lub żywych fragmentów roślin - młodych pędów, bylin, traw.
Sekatory kowadełkowe są wyposażone w jedno ostrze, które podczas cięcia jest dociskane do metalowej stalnicy. Taka technologia sprawia, że cięcie jest łatwiejsze i nie wymaga używania tyle siły co w przypadku sekatorów nożycowych. Cięty pęd nie ześlizguje się z kowadełka posiadającego ząbkowane krawędzie. Sekatory kowadełkowe są popularniejsze od nożycowych.
W ogrodzie powinno się jednak używać obu typów narzędzi, gdyż mają inne zastosowanie. Te powyższe służą do efektywnego cięcia zdrewniałych i suchych części roślin. Używanie ich w przypadku młodych gałęzi i pędów zielnych jest niewskazane – mogą powodować ich miażdżenie.