Jaki nóż survivalowy wybrać?

Zastanawiasz się, jaki nóż survivalowy będzie najlepszy na początek przygody oraz dla osób zaawansowanych? Dzisiaj odpowiemy na to pytanie oraz przedstawimy kilka ich modeli. 

Dlaczego nóż survivalowy jest tak ważny?

Noże składane survivalowe to cenne narzędzia, które zawsze towarzyszą wszystkim uczestnikom survivalu. Ekstremalne podróże w nieznanym środowisku są na tyle nieprzewidywalne, że ciężko określić, co konkretnie zabrać ze sobą na wyprawę. Jednak z pewnością nóż survivalowy posłuży do wielu zadań, dlatego warto spakować go do plecaka. 

Przy jego pomocy przygotujesz opał na ognisko, pokroisz składniki do posiłku czy przytniesz sznurek podczas rozkładania hamaka. Zastosowań noża survivalowego jest wiele, dlatego dzisiaj podpowiadamy, jaki wybrać. 

Rodzaje noży survivalowych

Z tego względu, że noże survivalowe powinny być wielofunkcyjne, występują w różnych modelach. Służą one zarówno do cięcia, piłowania, wbijania, jak i przechowywania niewielkich elementów jak np. zapałki w części uchwytu. Niewątpliwie, uniwersalność oraz różne zastosowania są ich zaletą. Wadą w tym przypadku może być ich rozmiar lub ciężar. 

Nóż stały czy składany – jaki wybrać?

Ze względu na budowę, noże survivalowe możemy podzielić na noże składane lub ze stałą głownią. W przypadku tych pierwszych są one bardzo poręczne i małe, dzięki czemu zmieszczą się w nawet kieszeniach kurtki czy spodni. Są także bezpieczne w noszeniu, ze względu na możliwość schowania ostrza. Niestety, ich sporą wadą jest mechanizm odpowiedzialny za ruch głowni, który może się poluzować przy cięższych i wymagających dużej siły pracach. Jeśli zdecydujesz się na zakup noża survivalowego stałego, należy wyposażyć się w ochronną kaburę na ostrze. 

Różne rodzaje ostrzy 

Podczas dokonywania decyzji, jaki nóż do survivalu będzie najlepszy, na pewno należy wziąć pod uwagę również rodzaj ostrza. To głównie dzięki niemu będzie można wykonać konkretne czynności. Ciężko jest przewidzieć, co stanie się na wyprawie survivalowej, dlatego warto wybrać taki rodzaj ostrza, który sprawdzi się w większości sytuacji. 

Ostrze z ząbkami posłuży do cięcia twardych materiałów ze względu na swoje właściwości piłujące. Wyróżniamy także gładkie ostrza nadające się do krojenia jedzenia czy bardziej miękkich tworzyw. 

Jaki nóż survivalowy kupić?

Jeśli już poznałeś różne rodzaje noży survivalowych, teraz z pewnością będzie Ci łatwiej podjąć decyzję o zakupie. Warto również zwrócić uwagę na materiał, z jakiego noże zostały stworzone. To właśnie one odpowiadają za ich długowieczność, poprawne działanie oraz niezawodność. Najczęściej ostrze wykonane jest ze stali nierdzewnej, co przekłada się na utrzymanie dobrej jakości po kontakcie z wodą. 

Jeśli zależy Ci bardziej na większej agresji cięcia, wtedy warto rozważyć zakup noża survivalowego wykonanego ze stali węglowej. Ma on znacznie większą twardość. Niestety, należy liczyć się z faktem, że tego typu nóż nie jest odporny na korozję. 

Podsumowanie 

To, jaki nóż survivalowy kupić, zależne jest przede wszystkim od dostępnego budżetu oraz oczekiwań. Warto zwrócić uwagę zarówno na jakość wykonania, jak i docelowe przeznaczenie tego narzędzia, które niewątpliwie jest niezbędnym akcesorium podczas wyprawy survivalowej w nieznane. Sklep z narzędziami oferuje szereg rodzajów noży.