Do jakich ozdób oraz dekoracji można wykorzystać szyszki?

Ozdoby i dekoracje są nieodłącznym elementem wystroju każdego pomieszczenia, zwłaszcza podczas różnego rodzaju świąt czy uroczystości. Najbardziej doceniane i podziwiane są ozdoby, które zostały wykonane własnoręcznie przy wykorzystaniu oryginalnych elementów, takich jak np. szyszki.

W wielu domach popularnym elementem dekoracyjnym, szczególnie w okresie świąt Bożego Narodzenia, są ozdoby z szyszek. Oryginalne dekoracje to zazwyczaj takie, które nie zostały kupione w sklepie, tylko wykonane własnoręcznie. Elementy, z jakich składają się ozdoby, można dobierać według własnego gustu oraz dostępności.

Dekoracje z szyszek na Boże Narodzenie

Co jest potrzebne do zrobienia ozdób z szyszek?

Jeśli chodzi o kreatywne ozdoby, dobrym pomysłem jest wykorzystanie szyszek, które nadają się na dekoracje świąteczne, jesienne, a nawet całoroczne, w zależności od tego, z jakimi elementami je połączymy. Szyszki można zdobyć w łatwy sposób, podczas spaceru po lesie lub parku, w którym rosną drzewa iglaste. Podczas zbierania ich warto zaopatrzyć się także w inne dostępne tam materiały, które mogą przydać się podczas tworzenia dekoracji. Należą do nich m.in. gałązki drzew iglastych, elementy kory i mniejsze patyczki, kolorowe liście, żołędzie oraz jarzębina. Do wykonania ozdoby z szyszek potrzebne są również materiały, które w niektórych przypadkach będą stanowiły bazę łączącą wszystkie elementy. Zaliczają się do nich przede wszystkim różnego rodzaju wieńce, papierowe stożki, gąbki oraz szklane pojemniki o dowolnych kształtach. Pamiętać należy także o zakupieniu gotowych elementów ozdobnych takich jak wstążki, kokardki, koraliki, brokat oraz spray w różnych kolorach. Planując wykonać własnoręcznie stroiki z szyszek, musimy zaopatrzyć się też w materiały, które pomogą w jego wykonaniu. Jednym z istotniejszych narzędzi jest pistolet klejowy, dzięki któremu sprawnie i trwale połączymy wszystkie elementy. Nie wyklucza to zastosowania również nici czy sznurków, które mogą stanowić dodatkowy element ozdobny. Podczas pracy nad dekoracją doskonale sprawdzą się także szczypce do przytrzymywania materiałów oraz nożyczki i nóż łamany, którymi można przycinać lub obrabiać wymagające tego elementy. 

Jakie ozdoby z szyszek?

Szyszki są doskonałym materiałem do wykonania różnorodnych ozdób i dekoracji sprawdzających się na co dzień lub stanowiących element świątecznych dekoracji. To, co można z nich wykonać i gdzie zastosować, zależy od ich wielkości oraz stopnia rozwinięcia, a także naszej kreatywności. Najczęściej wykonuje się dekoracje z szyszek na Boże Narodzenie. Można wśród nich wyróżnić takie ozdoby choinkowe jak zawieszki z samych szyszek pomalowane na różne kolory. Bardziej czasochłonne są różnego rodzaju zwierzęta, np. sowy albo jeże, jak również bombki i inne wiszące dekoracje świąteczne składające się z wielu szyszek. Pochodzące z lasu materiały wykorzystuje się także do stworzenia łańcucha stanowiącego oryginalny element wyposażenia. Inne tego typu dekoracje to m.in. choinki z szyszek, wianki doskonale sprawdzające się jako ozdoba zarówno pomieszczenia, jak i np. drzwi wejściowych. Popularnym rozwiązaniem są także jesienne dekoracje z szyszek w szkle. W tym przypadku szyszki komponuje się z innymi elementami dekoracyjnymi oraz małymi światełkami lub świecami. Coraz częściej spotyka się także ozdoby, które zazwyczaj stanowią połączenie szyszek z suszonymi owocami, żołędziami lub jarzębiną. Układa się je w różnego rodzaju pojemnikach lub skleja w dowolne kształty. Powstałe w ten sposób dekoracje sprawdzają się zarówno w domu, jak i w ogrodzie.