Stojak na choinkę - jak wykonać?

Żywa choinka stanowi wspaniałą świąteczną ozdobę. Aby mogła stabilnie stać w naszym pokoju, potrzebny jest jednak stojak. Taką konstrukcję w łatwy sposób możemy wykonać sami. Sprawdź, jak go zrobić z kilku kawałków deski oraz wkrętów.

Wykonanie drewnianego stojaka do choinki nie należy do trudnych zadań. Nie są do tego wymagane ani skomplikowane narzędzia, ani drogie materiały. Wystarczy jedynie długa deska oraz kilka wkrętów. Z narzędzi potrzebować będziemy wkrętarki lub zwykłej piły płatnicy. Przekonaj się, jak w prosty sposób wykonać stojak na choinkę.

Czego potrzebujesz, by zbudować stojak na choinkę?

Zestaw bitów, 31 szt. 56H602
Zestaw bitów, 31 szt. 56H602
Special Price 61,20 zł Zamiast 102,00 zł
Zestaw bitów, 26 szt. 56H604
Zestaw bitów, 26 szt. 56H604
Special Price 59,40 zł Zamiast 99,00 zł
Zestaw bitów, 24 szt. 56H610
Zestaw bitów, 24 szt. 56H610
Special Price 54,60 zł Zamiast 91,00 zł
Zestaw bitów udarowych, 10 szt. 56H562
Zestaw bitów udarowych, 10 szt. 56H562
Special Price 15,12 zł Zamiast 27,00 zł
Zestaw bitów, 32 szt. 56H608
Zestaw bitów, 32 szt. 56H608
Special Price 39,20 zł Zamiast 70,00 zł

Oprócz tego będziesz potrzebował także:

  • deski o długości około 200 cm i wysokości co najmniej 12–15 cm
  • wkrętów (np. 4,0 × 70 mm, 4,5 × 60 mm).

Jak wykonać stojak do choinki? Krok po kroku

Budowę stojaka na choinkę zaczynamy od przecięcia deski na cztery równe części – każdy kawałek musi mieć długość nie mniejszą niż 40 cm. W przypadku większych choinek tę długość warto zwiększyć, aby dzięki temu poprawić stabilność drzewka. Przycięcia możemy dokonać na dwa sposoby, w zależności od posiadanych narzędzi – wykorzystując piłę płatnicę oraz skrzynkę ukosową (metoda bardziej pracochłonna) albo używając piły ukosowej (metoda szybsza i znacznie prostsza). Następnie należy zmierzyć średnicę pnia choinki za pomocą miarki bądź przymiaru kątowego. Jeżeli pień ma nieregularny kształt, musimy określić jego maksymalną szerokość – dzięki temu na późniejszym etapie z łatwością umieścimy naszą choinkę w stojaku. Wymiar ten nanosimy na deskę, odmierzając wcześniej uzyskaną szerokość pnia od krawędzi deski do jej środka. Zaznaczamy ołówkiem to miejsce, a później, korzystając z przymiaru kątowego, rysujemy linię prostą. Czynność tę powtarzamy w przypadku pozostałych trzech desek.

Kolejny etap to przystąpienie do montażu stojaka. W tym celu do wyznaczonej linii od strony wewnętrznej dokładamy prostopadle kolejną deskę, pamiętając, by odległość między przytwierdzoną deską a krawędzią tej, na której narysowaliśmy linię, była równa szerokości pnia. Od zewnętrznej strony deseczki za pomocą wiertarko-wkrętarki oraz odpowiedniej końcówki wkręcamy dwa wkręty w odległości ¼ i ¾ od jej dolnej krawędzi – warto wcześniej nawiercić deseczkę, aby ułatwić sobie to zadanie. Wkręty należy tak ustawić, by wkręcały się w środek deski. Zapobiegawczo możemy ścisnąć ściskiem stolarskim deskę, w którą będziemy je wkręcać, aby zapobiec ewentualnym spękaniom. Następnie w ten sam sposób skręcamy z nimi kolejną deseczkę, zachowując odległość równą średnicy pnia. Na koniec dokładamy ostatnią deskę, tworząc wewnątrz zamknięty kwadrat i wkręcamy ostatnie cztery wkręty.

Do powstałego stojaka wstawiamy naszą choinkę. Jeżeli otwór wyszedł odrobinę za wąski, za pomocą siekierki powinniśmy delikatnie ociosać pień, żeby łatwiej było wsadzić tam drzewko. Gdy już je tam umieścimy, możemy profilaktycznie wkręcić dodatkowe wkręty, aby połączyć konstrukcję z choinką.

Zaletą własnoręcznie zrobionego stojaka jest niewątpliwie czas wykonania, prostota oraz oszczędność finansowa. Po okresie bożonarodzeniowym taką konstrukcję możemy z łatwością rozmontować, a deski wykorzystać do stworzenia czegoś innego lub stojaka w przyszłym roku.