Domek dla jeża pozwoli zatrzymać to pożyteczne zwierzę w naszym ogrodzie. Jeże pomagają w zwalczaniu szkodników, takich jak ślimaki, dżdżownice czy żmije, jednocześnie nie niszcząc samych roślin. Sprawdź, jak możesz zwabić do siebie jeża i w jaki sposób zbudować dla niego domek.
Aby zbudować domek dla jeży, potrzebujesz jedynie kilku prostych narzędzi, deski, papy oraz wkrętów. Tego typu konstrukcja nie jest zbyt skomplikowana.
W jaki sposób zwabić jeża na naszą działkę?
Jeżeli chcemy, by jeż odwiedził nasz ogród, powinniśmy zostawić stertę liści lub kawałek nieskoszonej trawy. To konieczne, bo dzięki temu potencjalny gość będzie mógł czuć się bezpiecznie oraz znajdzie sobie pożywienie. Aby jeż mógł dostać się na naszą działkę, powinniśmy dodatkowo pozostawić w ogrodzeniu około dziesięciocentymetrowy otwór, przez który łatwiej wejdzie na posesję.
Gdzie umieścić domek dla jeża?
Najlepszym miejscem do postawienia domku dla jeża będzie rzadko uczęszczany obszar ogrodu. To warunek konieczny, by nasz gość czuł się bezpieczny. Warto wybrać teren zlokalizowany blisko naturalnych barier, takich jak ogrodzenie, murki itp.
Co potrzebujemy do zbudowania domku dla jeża?
Do wybudowania domku dla jeża będziesz potrzebował następujących narzędzi:
- noża;
- nasadek sześciokątnych (opcjonalnie);
Jeśli chodzi o materiały do budowy, powinieneś się zaopatrzyć w:
- deskę o długości ok. 200 cm, wysokości 20 cm i grubości co najmniej 1,5 cm;
- wkręty;
- 1 m2 papy;
- impregnat.
Jak wykonać domek dla jeża?
Przystępując do budowy domku dla jeża, należy najpierw określić wymiary domku. Przykładowo, wielkość domku może wynosić 25 × 35 × 20 cm (szerokość × długość × wysokość). Tworzenie konstrukcji możemy zacząć od wycięcia dłuższych ścian. Za pomocą wyrzynarki trzeba przyciąć deski w taki sposób, żeby miały po 32 cm długości (należy odjąć grubość bocznych ścian 2 × 1,5 cm). Jeżeli chcemy zrobić skośny dach, aby dzięki temu woda się nie zatrzymywała, jedną z desek powinniśmy skrócić z wysokości do 16 cm. Dalszy krok to wycięcie bocznych desek. Należy je wyciąć w taki sposób, aby miały formę trapezu prostokątnego o wysokości 25 cm oraz długości podstawy dolnej 20 cm, a górnej – 16 cm. W jednym z boków wycinamy otwór o wymiarach 10 × 10 cm, który będzie stanowił wejście do domku. Ściany boczne montujemy prostopadle do dłuższych boków konstrukcji, używając do tego odpowiednich wkrętów samonawiercających bądź zwykłych wkrętów (wcześniej jednak musimy wykonać otwory, przez które je przeprowadzimy). Uchroni to deski przed pęknięciami. Do wiercenia oraz wkręcania powinniśmy wykorzystać wiertarko-wkrętarkę. Gdy już mały domek dla jeża będzie miał ściany, będziemy mogli przejść do montowania dachu. W tym celu dwie deski o szerokości 20 cm musimy przyciąć na długość 40 cm. Dodatkowo jedną z nich powinniśmy zwęzić do wysokości 10 cm, dzięki czemu wypuścimy deski poza obrys domku. Podobnie jak w przypadku boków montujemy deseczki za pomocą małych wkrętów samonawiercających, rozkładając je w taki sposób, by zachować równe odległości z każdej strony. Gdy zostaną już przytwierdzone wkrętami, nożykiem wycinamy kawałek papy o wymiarach 36 × 46 cm, który będzie stanowił pokrycie dachu. Papę należy przymocować do desek za pomocą krótkich wkrętów farmerskich (będą do nich potrzebne nasadki sześciokątne) lub za pomocą zszywek i takera. Ostatnim etapem powinna być impregnacja domku dla jeża – do tego zadania wystarczy pędzel i impregnat.
O czym powinniśmy pamiętać, zapraszając do siebie jeża?
- Jeżeli mamy psa, zadbajmy o to, by nie stanowił zagrożenia dla jeża.
- Zrezygnujmy ze stosowania chemii, która może być śmiertelnie groźna dla tych stworzeń.
- Uważajmy na jeże podczas koszenia trawy, szczególnie tej wysokiej.
- Nie usuwajmy wszystkich spadających liści – są one potrzebne jeżom między innymi do budowania gniazd.