Jak dokonać wymiany wycieraczek samochodowych?

Najczęściej wymiany wycieraczek samochodowych dokonuje się jesienią, kiedy to szczególnie potrzebujemy pełnej widoczności podczas jazdy. Jeżeli zauważyłeś, że twoje wycieraczki zostawiają smugi na szybie lub zaczynają piszczeć, nadszedł idealny moment na ich wymianę.

Brak dobrej widoczności w trudnych warunkach atmosferycznych może stać się przyczyną wypadku, a tego każdy z nas chciałby uniknąć. Prawidłowo działające wycieraczki to kluczowy element bezpiecznej jazdy samochodem, dlatego warto odpowiednio zadbać o ich stan.

Wymiana wycieraczek samochodowych – o czym trzeba pamiętać?

Producenci zalecają, aby wymieniać wycieraczki samochodowe co pół roku, gdyż później ich skuteczność znacznie się zmniejsza. Jeśli więc widzisz, że pióra twojej wycieraczki są rozwarstwione, a guma popękana, lepiej nie czekaj. Czym prędzej powinieneś pomyśleć o zakupie nowego sprzętu, który zagwarantuje odpowiednią widoczność podczas jazdy. Stare, zużyte wycieraczki są całkowicie bezużyteczne – nie dość, że mają spore problemy z odprowadzeniem wody z szyby w czasie deszczu, to dodatkowo rozmazują pozostawiony brud po całej jej powierzchni, zamiast usuwać. Tym samym znacząco ograniczają widoczność podczas jazdy w trudnych warunkach atmosferycznych.

Wymiana wycieraczek samochodowych krok po kroku

Przed przystąpieniem do wymiany zużytych wycieraczek musisz oczywiście zdemontować zużyte pióra. Podczas ich ściągania pamiętaj jednak o zachowaniu należytej ostrożności – wycieraczki są metalowe, a szyby samochodowe bardzo podatne na zarysowania. Podczas procesu demontażu musisz bardzo uważać, żeby nie porysować albo, co gorsza, nie stłuc szyby. Dobrze jest podłożyć pod nie koc lub ręcznik, aby ochronić szybę. Aby bezpiecznie usunąć stare wycieraczki, pociągnij całe ramię wycieraczki do góry i postaraj się je zablokować w pozycji uniesionej. Następnie naciśnij zakładkę znajdującą się na spodzie wycieraczki i przesuń jej środek w kierunku dołu ramienia. Po zdemontowaniu wyrzuć zniszczony sprzęt do kosza, uprzednio go odpowiednio segregując.

Przed zakupem nowej wycieraczki pamiętaj o zmierzeniu tych zużytych albo sprawdzeniu w instrukcji pojazdu, jakiego rodzaju wycieraczek będziesz potrzebować. W sklepach dostępne są katalogi, w których można dobrać wycieraczki według modelu samochodu oraz typ mocowania.  Jeżeli kupisz i zamontujesz wycieraczki, które nie pasują do twojego modelu samochodu, narazisz się na ograniczenie pola widzenia podczas jazdy i tylko zmarnujesz pieniądze, a tego chyba każdy z nas chciałby uniknąć. W razie wątpliwości zawsze można zabrać zdemontowaną wycieraczkę do sklepu.

Jeżeli jednak zakupiłeś już wycieraczkę w odpowiednim rozmiarze, to możesz przejść do następnego kroku, jakim jest jej odpowiedni montaż. W tym celu musisz umieścić na bazie mocującej wybrany dla twojego modelu wycieraczki adapter. Następnie zamontuj w nim wycieraczkę i pociągnij w górę jej ramię, aż usłyszysz charakterystyczne kliknięcie – będzie ono sygnałem, że prawidłowo wykonałeś wszystkie czynności podczas montażu. W czasie wymiany wycieraczek musisz jednak pamiętać o tym, żeby nie ruszać metalowego ramienia mocującego urządzenie, gdyż w ten sposób możesz uszkodzić szybę i doprowadzić do jej zarysowania lub pęknięcia.

Przeczytaj też: Wymiana żarówki w samochodzie

Wymiana wycieraczek samochodowych – podsumowanie

Jeśli zauważysz, że wycieraczki się zużyły, zalecane jest ich jak najszybsze wymienienie. Czas wymiany tak naprawdę zależy jednak od tego, jak często są one eksploatowane. Na żywotność tego elementu wyposażenia auta duży wpływ ma jego jakość, sposób eksploatacji oraz warunki atmosferyczne, w jakich z niego korzystasz. Wycieraczki mają znaczący wpływ na dobrą widoczność podczas jazdy, dlatego regularnie sprawdzaj ich stan techniczny. Zawsze pamiętaj o tym, że bezpieczeństwo na drodze to podstawa!