Jak najlepiej uprawiać lilie?

Lilie są coraz popularniejszymi kwiatami w naszych ogrodach. Do Europy zostały przywiezione z Japonii i Chin. Te rośliny mają wiele pięknych i ciekawych odmian, dlatego mogą wraz z innymi kwiatami na rabacie stworzyć piękne kompozycje.

Jak wyglądają lilie? Jak najlepiej je sadzić i uprawiać?

Lista niezbędnych produktów:

  • sadzonki lilii

  • ziemia ogrodnicza

  • doniczka.

Charakterystyka lilii

Lilie ogrodowe są niezwykle pięknymi roślinami. Ich kwiaty występują w takich kolorach jak biały, żółty, fioletowy czy purpurowy. Ich kwiatostany mogą mieć od kilku do kilkunastu kwiatów. Kwitną z reguły od maja do sierpnia, w zależności od tego, jakiej są odmiany.

Kwiat ma formę kielicha i tworzy go sześć listków, które znajdują się w dwóch okółkach. Każda z lilii ma sześć pręcików i jeden słupek.

Przez całe wieki lilie tylko podziwiano, gdyż wydawały się doskonałe. Dopiero w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku odkryto lilię łatwo rozmnażającą się z nasion (lilię królewską) i dzięki temu produkcja tych roślin stała się możliwa na szeroką skalę. W wyniku rywalizacji hodowców otrzymano szereg niezwykle urozmaiconych mieszańców.

Jakie wymagania ma lilia i jak ją uprawiać?

Lilie warto posadzić na stanowisku słonecznym. Wymagają gleby żyznej i próchniczej, najlepiej mającej dużo składników odżywczych. Większość gatunków lilii lubi ziemię o kwaśnym odczynie, ale są też takie, które wolą odczyn obojętny lub zasadowy (np. lilia biała). Należy dbać o regularne podlewanie tych roślin. Trzeba jednak zwrócić uwagę, by woda nie stała wokół nich, bo może to spowodować gnicie cebulek.

Lilie pięknie prezentują się w ogrodzie na wyeksponowanym miejscu. Ładnie komponują się z innymi, niższymi od nich kwiatami. Przed posadzeniem jakiejkolwiek odmiany tych roślin najlepiej dowiedzieć się, jakie ma wymagania i jak należy ją uprawiać. Dobrze jest ściółkować kwiaty korą z sosny, która pomoże utrzymać prawidłowe pH ziemi i będzie chronić cebulkę lilii przed zbyt dużym słońcem i mrozem.

Lilia biała to najbardziej znany dziki gatunek lilii. Jest sadzona w ogrodach od wielu stuleci. Jest długowieczna. Najlepiej rozwija się na wapiennej glebie i w pełnym słońcu. Termin sadzenia to koniec sierpnia – początek września. Podczas sadzenia cebule przykrywamy trzycentymetrową warstwą ziemi. Ten gatunek może być na tym samym miejscu przez dłuższy czas. 

Niektóre odmiany, np. lilia tygrysia lub królewska, mogą przezimować w gruncie. Część trzeba okryć na zimę (m.in. lilię białą). Istnieją też rośliny takie jak np. lilie orientalne, które musimy wykopać i przechować w piwnicy aż do wiosny. Grupa mieszańców orientalnych charakteryzuje się nieco wyższymi wymaganiami siedliskowymi. Stanowisko powinno być półcieniste. Gleba musi być kwaśna i lekko wilgotna oraz przepuszczalna. Liliom orientalnym sprzyja klimat łagodny np. północno-zachodnia część Polski.

Lilie długokwiatowe lubią ciepło i nie nadają się do uprawy w ogrodzie. Możemy jednak uprawiać je w doniczce. Ta odmiana będzie najlepiej rosła w miejscu, które jest dobrze nasłonecznione, ale nie może stać w pełnym słońcu. Należy podlewać te rośliny w sposób umiarkowany. Przy liliach długokwiatowych warto kierować się zasadą, że lepiej podlać ją zbyt małą ilością wody, niż zbyt dużą. Wiosną powinno się nawozić roślinę. Robimy to od kwietnia co 2 tygodnie aż do momentu zakwitnięcia lilii. Sprawdzi się tu nawóz do roślin kwitnących. Lilię długokwiatową trzeba przesadzać co 3–4 lata.

Kiedy i jak należy sadzić lilie?

Cebulki lilii należy sadzić na głębokości, która jest równa 2 wysokościom cebuli. Najczęściej dołek do sadzenia powinien mieć głębokość  około 12 cm, gdy cebulka mierzy 6 cm. Jeśli podłoże jest mało przepuszczalne to warto wsypać na dno dołka warstwę piasku (5 cm).

Warto sadzić je świeże, tuż po przyniesieniu ze sklepu. Nie powinno się kupować cebulek, które są zasuszone albo pomarszczone, gdyż lilia może z nich nie wzejść. 

Wiosną można kupić wiele odmian lilii do ogrodu. Jeżeli pogoda sprzyja planom ogrodniczym, już w marcu możemy sadzić do gruntu lilie, które są mrozoodporne. Najczęściej jednak tę czynność wykonuje się od połowy kwietnia do pierwszych dni maja.

Kolejnym dobrym terminem na sadzenie jest okres od września aż mniej więcej do 20 października. Cebule zdążą się ukorzenić przed pojawieniem się pierwszych mrozów. Te posadzone jesienią należy przykryć przed mrozem.

Lilie orientalne są roślinami bardzo wrażliwymi na mróz. Trzeba je wykopać przed przymrozkami i przechowywać w torfie w temperaturze 2°C. Do okrycia na zimę kwalifikują się także lilie azjatyckie. Chociaż są w stanie dobrze sobie poradzić w naszym klimacie, lepiej nie ryzykować i je odpowiednio zabezpieczyć przed mrozem.

Odmiany lilii

Można wyróżnić kilka odmian tych kwiatów:

  • lilie orientalne;
  • lilie azjatyckie;
  • lilie powstałe z krzyżówek;
  • lilie trąbkowe i krzyżówki;
  • mieszańce;
  • lilie amerykańskie;
  • lilie botaniczne.