Panele podłogowe - jak układać je krok po kroku?

Panele podłogowe stanowią świetną alternatywę dla parkietu lub desek podłogowych. Są wytrzymałe, łatwe w montażu oraz w pielęgnacji. Sprawdź, jak ułożyć panele oraz jakich narzędzi do tego potrzebujesz.

Układanie paneli podłogowych to czynność, którą możemy wykonać sami. Jeśli chcesz uzyskać pożądany efekt, musisz pamiętać o przestrzeganiu kilku podstawowych zasad. Przekonaj się, jakich.

Narzędzia i akcesoria potrzebne do cięcia paneli

  • Gilotyna do paneli
  • Kliny dylatacyjne

Jak się kładzie panele podłogowe?

Przed ułożeniem paneli pozostaw je w pokoju, w którym planujesz je ułożyć, na co najmniej 48 godzin. Temperatura wewnątrz pomieszczenia nie może być niższa niż 18 stopni, natomiast wilgotność względna powinna oscylować wokół 50–70%. Następny krok to sprawdzenie podłoża. Musi ono być czyste i suche, pozbawione niezwiązanej wilgoci. Za pomocą łaty możesz sprawdzić jego równość. Jeśli występują w niej zagłębienia, panele w danym miejscu mogą zacząć pękać lub się przesuwać. Nierówności powyżej 3 mm należy wyrównać za pomocą masy szpachlowej. Po jej wylaniu poczekaj, aż wyschnie i dopiero wtedy przejdź do dalszych prac.

Na strychu oraz podłogach z ogrzewaniem wodnym ułóż folię paroizolacyjną, która ochroni okładzinę przed wilgocią. Folię ułóż równolegle do układanych później paneli. Przy ścianach należy zawinąć ją na wysokość około 10 cm. Pamiętaj, by między układaną folią nie było przerw – powinieneś zastosować 20-centymetrową zakładkę. Miejsca łączenia możesz skleić za pomocą taśmy klejącej. Gdy folia zostanie poprawnie położona, ułóż na niej warstwę korka, filcu lub piankę PE, która będzie stanowiła warstwę izolacyjną.

Panele podłogowe układaj prostopadle do okna. Ich montaż powinieneś rozpocząć w lewym tylnym rogu pomieszczenia. Przy pomocy wyrzynarki lub pilarki usuń pióro albo wpust w pierwszym rzędzie paneli. Następnie ułóż je równolegle do ściany, zachowując jednocześnie szczelinę dylatacyjną, mającą 10–15 mm. Panele muszą być ułożone ściętą krawędzią do ściany i połączone stronami czołowymi. Ostatni z paneli należy dociąć, pamiętaj jednak, by nie był krótszy niż 50 cm (w odwrotny sposób powinno się przyciąć pierwszy panel). Cięcia możesz dokonać przy pomocy wyrzynarki, pilarki tarczowej lub gilotyny do paneli. Mierząc długość paneli podłogowych, uwzględnij miejsce na szczelinę dylatacyjną. Linię cięcia narysuj, używając ołówka oraz kątownika. Materiał tnij zawsze od „prawej” strony. Kolejny rząd paneli układaj z przesunięciem nie mniejszym niż 40 cm w stosunku do krawędzi rzędu poprzedniego – dzięki temu poszczególne elementy staną się stabilniejsze oraz będą się dobrze prezentować.

Najprostszym i często oferowanym przez producentów systemem łączenia paneli jest tzw. system na zatrzask. Panele podłogowe łączy się wówczas dzięki specjalnemu zatrzaskowi, wykorzystując do tego młotek z drewnianym dobijakiem (możemy go wykonać z kawałka drewna). Panele zakłada się od góry, a następnie zatrzaskuje, kierując w dół i ostrożnie łącząc poprzez dobicie młotkiem z drewnianym dobijakiem. Trzeba robić to delikatnie, by nie zniszczyć pióra. 

Ostatni rząd docinamy wzdłuż dłuższej krawędzi, uwzględniając szczelinę dylatacyjną. Przy dopasowywaniu musimy posłużyć się metalowym zaczepem, za pomocą którego trwale połączymy nasze panele.

W miejscach, gdzie występują rury grzewcze, wytnij otwory za pomocą sękownika o odpowiednim rozmiarze. Powinien być większy o co najmniej 10 mm od średnicy rury. Po wycięciu otworów przetnij panel między otworami, by móc swobodnie go zamontować. Krótszą część przyklej.

W przypadku ościeżnic drzwi wykonanych z drewna najlepszym sposobem jest skrócenie ich o wysokość panelu wraz z uwzględnieniem izolacji akustycznej. W przypadku ościeżnicy stalowej nacięcie powinniśmy wykonać w panelu, a ewentualne niedoskonałości przykryć masą akrylową.

W miejscach łączących dwa osobne pomieszczenia możesz zastosować listwy przejściowe, dzięki którym ukryjesz szczelinę. Taką listwę przykręca się do podłoża, by nie uległa przesunięciu. 

Zobacz również: Kładzenie fugi na płytkach na podłodze i ścianie – Zrób To Sam