Dwa sposoby na to, jak zrobić stroik wielkanocny na cmentarz

Stroik wielkanocny na cmentarz przygotuj z trwałych materiałów. Do dekoracji możesz wykorzystać gałązki bukszpanu, bazie i barwinek oraz korę lub pień brzozy jako jego podstawę. Żywe kwiaty szybko zwiędną i nie będą wyglądać estetycznie. Nowoczesne stroiki wielkanocne na cmentarz to często kompozycje minimalistyczne i w naturalnych kolorach.

Wielkanocne stroiki na cmentarz muszą być solidne i ciężkie. Dzięki temu nie spadną z pomnika mimo silnych podmuchów wiatru.

Lista potrzebnych produktów:

  • 3 styropianowe jajka (jedno duże i dwa małe)
  • bawełniany sznurek
  • bazie
  • bukszpan
  • gałązki barwinka
  • 3 wydmuszki

  • siano dekoracyjne
  • ceramiczny zajączek
  • ażurowa biała wstążka
  • żółty puszysty kurczak
  • białe piórka

Kompozycja w korze

Jedną z propozycji jest dekoracja w korze drzewa. Najefektowniej wyglądają kompozycje na grubej korze, np. dębu. Za pomocą siekiery zdejmij duży kawałek kory z dowolnego pniaka drzewa i pozostaw ją do wyschnięcia. Kiedy kora będzie zupełnie sucha, jej wewnętrzną stronę pokryj punktowo klejem na gorąco i obficie wyściel suchym mchem. 

Weź styropianowe jajka, zrób na nich kilka kropek klejem na gorąco i jedno po drugim okręcaj bawełnianym sznurkiem. Zacznij od dołu jajek i wykonuj ruchy w jednym kierunku. Cała powierzchnia powinna być ciasno pokryta sznurkiem. 

Nożyczkami utnij kawałek ażurowej wstążki. Jej długość powinna być taka sama jak średnica większego jajka. Owiń wstążką jajko na środku i sklej ją klejem na gorąco. Utnij kawałek sznurka, zwiń w kokardę i przyklej ją na środku jajka tuż nad wstążką.

Weź duże jajko, umieść je po prawej stronie wewnątrz kory i przyklej je klejem na gorąco do mchu. U dołu jajka przyklej białe piórka, po kilka z każdej strony. Sklej dwa mniejsze jajka i zamocuj je na środku stroika wielkanocnego. Udekoruj je piórami i gałązkami bazi. 

Po lewej stronie ułóż odrobinę siana dekoracyjnego i ustaw ceramicznego zająca. Figurkę przyklej klejem dla większej stabilności. Utnij kawałek sznurka i zawiąż kokardę na szyi zajączka. Dzięki temu cała kompozycja będzie wyglądała spójnie i elegancko. Gotowe!

Stroik z brzozy

Druga propozycja to stroik na podstawie z brzozy. Pilarką łańcuchową utnij z pnia brzozowego kawałek o wysokości ok. 5 cm. Zostaw drewno w suchym miejscu, aby dobrze wyschło. Papierem ściernym wygładź obie strony drewna (miejsca cięć), ale nie usuwaj kory. Naturalna biała warstwa jest ważnym akcentem dekoracyjnym stroika. 

Klejem na gorąco pokryj płaską powierzchnię drewnianego koła i gęsto ułóż na nim suchy mech. Weź gałązki bukszpanu i bazi. Potnij je nożyczkami na 10-centymetrowe kawałki i przyklej je wśród mchu do drewnianej podstawy. Gałązki umieść pod różnym kątem, mają dawać wrażenie nieregularności i asymetrii. 

Na środku stroika, w otoczeniu bazi i bukszpanu, na mchu, przyklej wydmuszki. Możesz wcześniej pomalować je na dowolny kolor, np. pastelowy róż, lub użyć pstrokatych skorupek z jaj przepiórczych. 

Obok skorupek przyklej żółtego kurczaka i całość udekoruj piórkami. Możesz ułożyć je regularnie po kilka z prawej i lewej strony jajek. Utnij kawałek białej ażurowej wstążki i zawiąż kokardę. Przyklej ją do mchu obok kurczaczka. 

Całość wypełnij gałązkami barwinka. Możesz przykleić je do łodyg bazi i wokół wydmuszek. Gotowe!