Regał to przydatny mebel, który może mieć różne przeznaczenie. To wręcz nieodłączny element wyposażenia w każdym domu lub mieszkaniu, w każdej piwnicy, garażu, schowku czy spiżarni. Przeczytaj praktyczny poradnik, jak własnoręcznie wykonać regał.
Regał, który ustawisz w piwnicy, warsztacie, spiżarni lub przeznaczysz do przechowywania książek, możesz wykonać z desek, palet, starych skrzynek albo wykorzystać do stworzenia jego konstrukcji profile (kątowniki). Materiał, jaki wykorzystasz, powinieneś dostosować do miejsca, gdzie będzie się znajdował stworzony regał oraz funkcję, jaką będzie pełnił ten mebel. Jako półka na książki sprawdzi się regał z desek, palet lub skrzynek. W przypadku warsztatu, garażu, schowka lub spiżarni sprawdzi się także regał z kątowników.
Lista potrzebnych produktów:
Pierwszy etap, czyli projektowanie regału
Pierwszy etap w przygotowaniu regału to sporządzenie odpowiedniego projektu. Tworząc projekt i wybierając materiał, weź pod uwagę miejsce, gdzie będzie się znajdował regał, wszystkie wymiary, a także to, co będziesz na nim przechowywać i ile będą te rzeczy ważyć.
Jak zrobić regał drewniany?
Do wykonania typowego regału drewnianego potrzebne będą ci deski oraz płyty pilśniowe. Inne materiały, które są konieczne, to kątowniki, śruby, gwoździe, a także kołków do drewna. Możesz zamówić gotowe deski, które będą docięte na wymiar i zaimpregnowane. Połącz ze sobą deski, korzystając z kątowników, śrub i kołków – pamiętaj przy tym, by cały czas trzymać się projektu. Do łączenia desek możesz użyć też kleju wikol. Jeśli już skonstruowałeś szkielet regału, przystąp do zamontowania półek na kołeczkach – ważne, aby skrupulatnie zaznaczyć te miejsca ołówkiem. Z tyłu szafki wkrętami zamocuj płytę pilśniową – stanie się tyłem twojego regału. Aby ułatwić sobie pracę, użyj do tego wiertarko-wkrętarki. Drewnianą półkę wykończ, pokrywając ją lakierem lub bejcą.
Jak zbudować regał z palet?
Innym sposobem na wykonanie wielofunkcyjnego regału jest zastosowanie palet. Łącząca deski podstawa palety tworzy też zagłębienie. Możesz tę część palety przeznaczyć na wnękę do przechowywania różnych rzeczy. Półki regału otrzymasz, docinając paletę zagłębiarką w taki sposób, by uzyskać wspomniane zagłębienie. Deska, która będzie ponad nie wystawać, stanie się tyłem regału. Z każdej palety możesz wykonać 2 lub 3 półki. Połącz ze sobą tyle elementów, aby otrzymać regał, który zmieści się w wyznaczonym dla niego miejscu. Docięte elementy palet łącz ze sobą, korzystając z prostowników oraz wkrętów do drewna. Bardzo ważne jest, aby po docięciu wyszlifować palety szlifierką lub papierem ściernym, a następnie zabezpieczyć specjalnym impregnatem do drewna.
Regał ze skrzynek: krótki instruktaż
Ciekawym sposobem na stworzenie regału jest wykorzystanie starych skrzynek. Jeśli na regale zamierzasz przechowywać książki bądź pamiątki rodzinne – wystarczy, że ułożysz skrzynki jedna na drugiej. Dzięki temu w dowolnej chwili będziesz mógł swobodnie przearanżować swój mebel w zależności od upodobań czy potrzeb. Jeśli jednak zamierzasz ustawić regał w piwnicy, garażu lub warsztacie – za pomocą wkrętów i wkrętarki skręć ze sobą skrzynki – wówczas konstrukcja będzie stabilniejsza.
Regał z metalowych profili
Sposobem na solidny regał do warsztatu, piwnicy lub garażu jest wykonanie go z mocnych metalowych profili. Zacznij od stworzenia szkieletu konstrukcji. Metalowe kątowniki staną się nogami regału. Połącz je ze sobą kolejnymi kątownikami, które będą także służyć za podstawę na półki. W takim regale możesz mieć dowolną liczbę półek. Aby wzmocnić konstrukcję, poza czterema kątownikami (będącymi jednocześnie podstawą półek) zastosuj piąty kątownik – należy go zamontować po przekątnej.