Jeśli chciałbyś postawić w swoim ogrodzie kurnik, to wiedz, że możemy Ci w tym pomóc! Jak zrobić kurnik, z którego nasze kury będą mogły korzystać przez naprawdę długi czas? Odpowiedź zamieszczona jest w naszym artykule! Chętnie zaprezentujemy najlepsze rozwiązania. Warto od razu zaznaczyć, że samodzielne wykonanie tego typu konstrukcji nie jest wcale trudne – z powodzeniem może tego dokonać praktycznie każdy!
Jak zbudować kurnik – budowa kurnika krok po kroku
Hodowanie kur jest obecnie niezwykle popularne. Przydomowe kurniki powstają w wielu różnych miejscach; nie tylko na tradycyjnej wsi, ale coraz częściej także w miastach, czy też ich obrzeżach. Jak zrobić mały przydomowy kurnik? Zapoznaj się z naszymi poradami, a cały proces na pewno przebiegnie szybko i sprawnie.
Wybudowanie kurnika przydomowego należy rozpocząć od znalezienia odpowiedniego terenu. Nie może on być podmokły, gdyż problemy z wilgocią mogą skutecznie uniemożliwić hodowlę. Trzeba zatem sprawdzić poziom wód gruntowych; jeśli nie przekracza metra, to spokojnie możemy zacząć wylewać fundamenty. Do tego, by zbudować naprawdę solidny kurnik, wystarczą heblowane drewniane deski, które należy jednak uzupełnić styropianem – będzie on stanowił doskonałą izolację. Z powodzeniem z tego materiału można zbudować ściany wewnętrzne; ułatwi to czyszczenie kurnika. Pomocna na tym etapie prac z pewnością będzie piła. Świetnie sprawdzi się tu piła ręczna, płatnica, czy też japońska. Jeżeli zaś chodzi o elektronarzędzia, to z pewnością warto mieć pod ręką dobrą pilarkę oraz wyrzynarkę, które przyspieszą pracę.
Trzeba pamiętać także o miejscu na okno; nie powinno ono być mniejsze niż ⅓ całej powierzchni zabudowy. Ważne jest również odpowiednie umieszczenie wejścia do kurnika, które przy okazji musi być odpowiednio duże, aby mogły przez nie przejść kury. Warto zrezygnować z wysokich progów, a wejście usytuować w taki sposób, aby uniknąć przeciągów wewnątrz. Istotny jest również dach; w tym przypadku doskonale sprawdzi się drewno. Można korzystać także z PCV lub specjalnie do tego przygotowanej dachówki; nie wolno jednak używać do tego blachy, która podatna jest na zmiany atmosferyczne. Latem materiał ten mocno się nagrzewa, zimą z kolei wychładza, co będzie miało ogromne znaczenie w kontekście komfortu kur.
Jak duży powinien być kurnik? Zależy to od tego, ile właściwie ptaków będziemy hodować. Na jeden metr kwadratowy nie powinno przypadać więcej niż jeden, ewentualnie dwa ptaki. Co prawda w ciepłe dni kury spędzają dużo czasu na dworze, zimą jednak przebywają w kurniku – muszą zatem mieć odpowiednią do tego przestrzeń.
Przydomowy kurnik – jakie narzędzia?
Jeśli chcesz zbudować solidny kurnik, który przetrwa lata, to z pewnością pomocny dla Ciebie będzie nasz sklep z narzędziami. Posiadamy wyjątkowo szeroki asortyment, który gwarantuje każdemu znalezienie czegoś odpowiedniego. Nasza oferta obejmuje między innymi materiały ścierne (np., papiery ścierne, stopki szlifierskie, pasy bezkońcowe itd.), które pomogą w doprowadzeniu do gładkości ściany naszego kurnika, a także wielu innych powierzchni! Warto zwrócić uwagę również na wiertarko wkrętarki akumulatorowe, zapewniające szybkie i dokładne zamontowanie różnego rodzaju materiałów. Przy przygotowaniu konstrukcji dachowej pomocna może być także akumulatorowa szlifierka kątowa, którą zainteresowani mogą kupić w naszym sklepie w naprawdę korzystnej cenie. Zaufało nam już wielu klientów z całej Polski – sprawdź osobiście, jak wielkim ułatwieniem może być posiadanie oraz korzystanie z naszych niezawodnych narzędzi.