Naprawa dętki w rowerze - jak to zrobić szybko i dobrze?

Wymiana dętki w rowerze wydaje się czynnością nieskomplikowaną. Rzeczywiście, specjaliście, który zajmuje się tego rodzaju naprawami na co dzień, z pewnością nie sprawi trudności. Sam również możesz to zrobić. Warto wcześniej poznać najważniejsze kwestie związane z naprawą, w tym problemy, jakie można napotkać.

Przed przystąpieniem do pracy musisz przede wszystkim ustalić, czy koła twojego roweru są wyposażone w dętki. Obecnie wiele modeli jednośladów zaopatrzono w opony bezdętkowe. W przypadku tego typu rowerów powinieneś zmienić lub ewentualnie naprawić oponę.

Lista potrzebnych produktów:

Klucze Torx,  zestaw 9 szt. 09-526
Klucze Torx, zestaw 9 szt. 09-526
Special Price 23,46 zł Zamiast 34,00 zł
  • nowa dętka lub łatka samowulkanizująca
  • pompka.

Jak wymienić dętkę w rowerze krok po kroku?

Przebicie dętki rowerowej może cię spotkać podczas każdej przejażdżki. Jeśli więc wybierasz się na dłuższą wycieczkę z dala od domu, weź ze sobą zapasową dętkę, łyżkę do opon i ewentualnie klucz imbusowy. Wymiana sprowadza się do kilku czynności, które należy wykonać w odpowiedniej kolejności:

1. Zacznij od zdjęcia koła, w którym konieczna jest wymiana dętki. Zanim zdemontujesz koło przednie, ustaw przerzutkę na średni lub najniższy bieg. Jeśli naprawa dotyczy tylnej opony, przerzutka powinna znajdować się na najniższym biegu. Następnie musisz odpiąć zacisk koła oraz odchylić wózek przerzutki, aby je bez większych problemów wyciągnąć. Pamiętaj też, że w niektórych rowerach konieczny jest demontaż hamulców.

2. Teraz należy wyjąć oponę z obręczy. Żeby to zrobić, musisz spuścić powietrze. Oponę możesz wyciągnąć ręcznie, chociaż nie zawsze jest to łatwe. Nie wolno do tego używać noży, śrubokrętów ani innych tego rodzaju przedmiotów, gdyż mogą one spowodować zniszczenie dętki lub opony. Doskonale spiszą się w tym przypadku łyżki do opon. Większość z nich jest wykonana z plastiku i bez problemu można je kupić w sklepach internetowych lub rowerowych w niskiej cenie.
Jeśli do ściągania opony używasz łyżki, musisz podważyć nią oponę w okolicach wentyla. Kiedy brzeg opony wyjdzie poza obręcz, powinieneś przesuwać łyżkę po obwodzie obręczy, aż opona całkowicie się od niej oddzieli.

Mając do dyspozycji dwie łyżki, jedną z nich podważ oponę i zablokuj o szprychy, a drugą włóż w szczelinę grzbietem w kierunku zewnętrznym koła. Następnie przesuń ją po obwodzie obręczy, zdejmując oponę.

3. Żeby wymienić dętkę rowerową, wystarczy wyjąć starą. Przebitą możesz załatać lub założyć nową. Przed włożeniem dętkę najlepiej jest lekko napompować – dzięki temu ulokowanie jej wewnątrz opony będzie łatwiejsze. Najpierw należy umieścić wentyl w otworze w obręczy, a następnie wsadzić dętkę i zamknąć ją oponą, którą trzeba wcisnąć w obręcz. Przy tej ostatniej czynności warto pomóc sobie łyżką do opon.

4. Teraz możesz pompować dętkę do momentu osiągnięcia odpowiedniego poziomu ciśnienia w oponie, a na koniec zamontować koło w rowerze.

Test sprawności roweru po wymianie dętki

Po zamontowaniu koła należy dokonać oględzin roweru, aby sprawdzić, czy opona na pewno została dobrze osadzona na obręczy. Oprócz tego trzeba przetestować poprawność działania jednośladu – ustalić, czy koło jest prawidłowo osadzone w widełkach, a także czy podczas jazdy nie „bije” na boki.

Niekiedy po wymianie dętki konieczna okazuje się regulacja hamulców lub samego napędu roweru. Czasami zdarza się, że trzeba ponownie naciągnąć linkę hamulcową (do tego zadania przyda się klucz imbusowy). Jeśli rower działa sprawnie, przed samą jazdą warto raz jeszcze ocenić poziom ciśnienia w oponie i ewentualnie dopompować powietrze.

Po zakończeniu wszystkich czynności sprawdzających nie pozostaje ci nic innego, jak tylko cieszyć się z bezpiecznej i przyjemnej jazdy.