Kwiat ismeny - jak uprawiać błonczatkę?

Ismena to ciepłolubna roślina z tropikalnych obszarów Ameryki. W naszych warunkach klimatycznych jej uprawa może sprawiać pewne problemy. Błonczatka wymaga bowiem wykopania z gruntu i przezimowania w pomieszczeniu, aby pięknie zakwitła kolejnego lata. Co jeszcze warto wiedzieć o uprawie ismeny?

Ismena to kwiat o wyjątkowo egzotycznym wyglądzie, który będzie świetnie się prezentował posadzony na rabacie w grupie. Błonczatki można również sadzić wraz z innymi kwiatami cebulowymi, które kwitną latem. 

Lista potrzebnych produktów:

Ismena – charakterystyka

Ismena, nazywana również błonczatką, to roślina cebulowa. Jej naturalnym środowiskiem są przede wszystkim obszary Meksyku, dlatego należy do gatunków ciepłolubnych. Liście byliny są długie i sztywne, zebrane w rozetę. Spomiędzy nich wyrastają pędy zakończone baldachowatymi kwiatostanami. Ma bardzo grube, mięsiste pędy, które mogą osiągać długość nawet 90 cm. Błonczatki kwitną wiosną lub latem, najczęściej w czerwcu lub lipcu, niekiedy również w sierpniu. Kwiaty ismeny są bardzo charakterystyczne – poskręcane, ze zwisającymi z płatków wąsami. Mają biały kolor i wydzielają bardzo przyjemną i intensywną woń, która wabi owady zapylające.

Najczęściej spotykana w naszych ogrodach błonczatka to odmiana ‘Festalis’ o śnieżnobiałych kwiatach. Odmiany ismeny peruwiańskiej i okazałej wyróżniają się kwiatostanami o kremowej i żółtej barwie.

Roślina nada rabacie ogrodowej egzotycznego charakteru. Dobrze prezentuje się sadzona w grupach, można ją jednak komponować również z innymi roślinami. Doskonałym towarzystwem dla błonczatki są inne rośliny cebulowe, takie jak irysy i mieczyki. Ismenę uprawia się także w pojemnikach na balkonie lub tarasie.

Ismena jest również uprawiana na kwiat cięty, mimo że kwitnie dosyć krótko.

Ismena – wymagania i pielęgnacja

Ciepłolubna ismena z tropikalnych obszarów Ameryki do efektywnego wzrostu i kwitnienia potrzebuje dużo słońca. Należy jej zapewnić stanowisko słoneczne, ciepłe i osłonięte od wiatru. Roślina dobrze rośnie w ziemi żyznej, przepuszczalnej i dość wilgotnej. Ismena źle znosi zimno, dlatego zalecana jest uprawa błonczatki w doniczce w domu lub w szklarni. Może być wynoszona na zewnątrz jedynie w cieplejsze miesiące, kiedy temperatura przekracza 15 stopni Celsjusza.

Pielęgnacja ismeny polega przede wszystkim na odpowiednim nawadnianiu i nawożeniu. Podłoże musi być stale wilgotne, ale nie podmokłe, dlatego zalecane jest umiarkowane podlewanie. Nieco częstszego podlewania w trakcie suszy wymagają błonczatki posadzone w donicach i ogrodowe. Kiedy roślina rozwinie pierwsze pąki kwiatowe, można zacząć ją odżywiać nawozami wieloskładnikowymi do roślin kwitnących. Powinno się odżywiać ismenę co 2 tygodnie, a później jeszcze przez 2 miesiące po przekwitnieniu, aby zasilić również jej cebulki.

Nawadnianie przerywa się w drugiej połowie sierpnia, aby roślina mogła dobrze przygotować się do zimy. Liście powoli żółkną i zasychają.

Błonczatka nie jest rośliną mrozoodporną, dlatego wymaga zimowania w pomieszczeniu. Zazwyczaj we wrześniu należy wykopać cebule ismeny i przechowywać je w skrzynkach zakopane pod warstwą trocin lub torfu. Skrzynki umieszcza się w pomieszczeniu, w którym panują temperatury na poziomie 16–18 stopni Celsjusza. Ismeny uprawiane w domu w donicach można zimować bez wykopywania cebul, jednak należy jesienią zaprzestać podlewania.

Niestety ismena jest atakowana przez groźną chorobę – czerwoną plamistość korzeni i cebul. Z tego powodu trzeba zachować odpowiednią selekcję podczas wegetacji i podczas zimowego przechowywania cebul.

Ismena – jak sadzić cebulki?

Ze względu na jej zamiłowanie do ciepła zalecana jest uprawa ismeny w donicy – w gruncie nie zawsze się to udaje. Jeśli jednak zdecydujemy się na uprawę błonczatki na rabacie, stanowisko dla rośliny należy odpowiednio przygotować. Przed przystąpieniem do pracy, warto założyć rękawice ogrodowe, które ochronią dłonie przed zabrudzeniami i ewentualnymi skaleczeniami. Następnie ziemię powinno się odchwaścić, przekopać szpadlem i rozpulchnić przy pomocy grabi. Rodzimą ziemię warto wymieszać z kompostem. Cebulki umieszcza się w dołkach w odległości co najmniej 10 cm. Na dnie trzeba uformować drenaż, a cebulki przysypać ziemią w taki sposób, by jej szyjka nieco wystawała ponad ziemię.

Sadząc cebulki ismeny do donicy, powinno się wypełnić pojemnik żyzną i przepuszczalną glebą, najlepiej wymieszaną z kompostem. Na dnie donicy musi znaleźć się warstwa drenażu z keramzytu lub kamyków. Minimalna średnica doniczki dla jednej cebulki ismeny to 10 cm. Sadząc roślinę, trzeba pamiętać, że jej szyjka powinna delikatnie wystawać ponad grunt. 

Możesz również spróbować posadzić błonczatkę w ogrodzie. W roku poprzedzającym sadzenie można wzbogacić glebę kompostem lub dobrze rozłożonym krowieńcem. Sadzenie cebul ismeny do gruntu przypada na koniec kwietnia i maj. Należy sadzić ją w odstępach 20-30 cm, na głębokość 15 cm. Ważne jest, żeby wierzchołki cebul były przykryte cienką warstwą ziemi.