Powietrze w domu - jak zrobić urządzenie do oczyszczania powietrza?

Powietrze w Polsce pozostawia wiele do życzenia. Okazuje się, że jakość powietrza w naszych domach również. Przekonaj się, jak możesz temu zaradzić. Podpowiadamy, jak zrobić urządzenie do oczyszczania powietrza.

Oczyszczać powietrze w domu możesz przy pomocy roślin. Jednak o wiele skuteczniejsze będzie zastosowanie oczyszczacza powietrza. 

Lista potrzebnych narzędzi i materiałów:

  • wentylator kanałowy o sprężu powyżej 150 Pa;
  • 2 filtry HEPA;
  • pudełko z kartonu;
  • taśma klejąca;

Oczyszczanie powietrza w domu – smog, kurz, wirusy

Jakość powietrza w Polsce zwłaszcza w zimowych miesiącach jest często fatalna. Specjaliści co roku wstrząsają danymi o coraz większym stężeniu szkodliwych pyłów w powietrzu. Na zewnątrz, zwłaszcza w dniach, kiedy smog w danej okolicy jest na najwyższym poziomie, zalecają stosowanie maseczek antysmogowych. Jednak powietrze w mieszkaniach Polaków również nie należy do najzdrowszych, a przecież nikt nie chce nosić maseczek z filtrami non stop, zwłaszcza we własnym domu.

Powietrze w domach może być równie szkodliwe, jak to na zewnątrz. Niestety podczas otwierania drzwi i okien smog przedostaje się do wnętrz budynków, co jest szczególnie odczuwalne w sezonie grzewczym. To sprawia, że zimą u niektórych osób nasilają się objawy alergii, takie jak katar czy kaszel. Zła jakość powietrza odbija się również na tych, którzy nie są alergikami. Mogą z tego powodu cierpieć na podrażnienie spojówek, suchość w gardle, ból głowy, zmęczenie i pogorszenie snu. Rozwiązaniem tego problemu może być zastosowanie oczyszczacza powietrza.

Urządzenie do oczyszczania powietrza w domu

W oczyszczaniu powietrza w domu pomocne mogą okazać się rośliny doniczkowe. Potrafią one filtrować powietrze, dlatego są często wykorzystywane w walce ze smogiem. Do tego skutecznie wychwytują kurz i inne szkodliwe substancje, zaopatrują dom w tlen, a także zdobią wnętrza. Do roślin, które najefektywniej oczyszczają powietrze, należą: skrzydłokwiat, wężownica, paproć, fikus, zielistka, bluszcz pospolity, dracena, palma bambusowa i filodendron. Jeśli jednak zależy ci na wydajniejszym oczyszczaniu powietrza z zanieczyszczeń, warto rozważyć zakup oczyszczacza powietrza.

Oczyszczacze powietrza to specjalistyczne urządzenia do oczyszczania powietrza w domu. Wyposażone w filtry HEPA i filtry z węgla aktywnego potrafią filtrować powietrze z kurzu, smogu, a nawet wirusów i bakterii. Urządzenia tego typu często mają również dodatkowe opcje, takie jak np. jonizacja powietrza. Niektóre z nich wyposażone w funkcje nawilżacza umożliwiają jednoczesne oczyszczanie i nawilżanie powietrza w domu. Oczyszczacze mają jedną wadę – kosztują dość sporo. Dlatego też atrakcyjnym rozwiązaniem będzie samodzielne wykonanie takiego urządzenia.

Jak zrobić urządzenie do oczyszczania powietrza w domu?

Samodzielne wykonanie oczyszczacza powietrza nie jest trudne, a pozwala zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. Na obudowę urządzenia wybierz kartonowe pudełko, w którym zmieści się zarówno wentylator, który wybrałeś, jak i dwa filtry HEPA. Najlepiej, żeby pudło miało zamknięcie od góry. Jego wnętrze uszczelnij przy pomocy taśmy klejącej. Zacznij od dna. Zrób to dokładnie, aby nie została żadna szczelina, przez którą mogłoby się przedostawać powietrze.

Na jednej ze ścianek pudełka wytnij okrągły otwór, w którym umieścisz wylot wentylatora. Przydatny okaże się ołówek, linijka i cyrkiel. Otwór najwygodniej będzie ci wyciąć np. ostrym nożykiem do tapet. Po przeciwległych bokach pudła wytnij otwory na filtry HEPA.

Przymierz filtry powietrza do wyciętych otworów, a następnie przymocuj je do pudełka przy pomocy taśmy klejącej. Przyklej szczelnie zarówno do wewnętrznej, jak i zewnętrznej strony pudła. Pamiętaj przy tym, żeby filtry HEPA umieścić zgodnie z wytycznymi na opakowaniu – są filtrami kierunkowymi, żeby więc właściwie działać, muszą mieć zapewniony pożądany kierunek przepływu powietrza.

Zdemontuj górną część obudowy wentylatora, a następnie umieść jego wylot we wcześniej przygotowanym otworze. Uszczelnij miejsce między wentylatorem a otworem pudełka taśmą klejącą, przymocuj go też do dna. Z drugiej strony kartonu wytnij małą dziurkę na kabel zasilający i podłącz go zgodnie z zaleceniami producenta do wentylatora. Następnie zamknij obudowę sprzętu i pudełko, a na koniec uszczelnij karton taśmą klejącą. Po podłączeniu do prądu urządzenie będzie oczyszczać powietrze w twoim domu. 

Może cię również zainteresować: Jak zrobić wykrywacz metali?

Koszulka termoaktywna BASIC 81-661
Koszulka termoaktywna BASIC 81-661
Już od 41,48 zł Zamiast 61,00 zł
Koszulka termoaktywna CARBON 81-663
Koszulka termoaktywna CARBON 81-663
Już od 56,44 zł Zamiast 83,00 zł