Montaż instalacji fotowoltaicznej - jak przeprowadzić i na co zwrócić uwagę?

Zgodnie z polskimi przepisami montaż paneli fotowoltaicznych nie wymaga specjalnych kwalifikacji. Można więc, pod pewnymi warunkami, przeprowadzić go samodzielnie. Zanim jednak zdecydujesz się na taki krok, rozważ wszystkie zalety i wady instalacji paneli metodą gospodarską.

Do plusów samodzielnego montażu fotowoltaiki należy zaliczyć niższe koszty inwestycji. Mocowanie paneli słonecznych wiąże się jednak nie tylko z posiadaniem podstawowych umiejętności związanych z obsługą wiertarko-wkrętarki czy piłki do metalu, lecz także z pracami na wysokości oraz robotami elektrycznymi. Warto wiedzieć, że zarówno do prac na wysokości, jak i do wykonawstwa elektrycznego należy mieć specjalne uprawnienia.

Lista potrzebnych produktów:

  • panele fotowoltaiczne
  • oprzewodowanie
  • inwerter.

Fotowoltaika – montaż paneli po dokładnej analizie zacienień

Montaż fotowoltaiki na dachu budynku zawsze powinien być poprzedzony oceną opłacalności takiej inwestycji. Istotne jest przede wszystkim usytuowanie obiektu względem stron świata i możliwość zapewnienia odpowiednio dużej powierzchni pod panele na dachu. Dokonując oględzin, trzeba również dokładnie przyjrzeć się zacienieniom przestrzeni o różnych porach dnia.

Ogniwa fotowoltaiczne działają bardzo źle, jeśli choć część jednego z paneli jest zacieniona. Warto wiedzieć, że szeregowe połączenie elektryczne modułów sprawia, że nawet jeden panel o obniżonej wydajności drastycznie wpływa na obniżenie całego uzysku.

Montaż paneli fotowoltaicznych na papie, dachówce i innych pokryciach

Pokrycie dachu ma oczywiście wpływ na wybór systemu montażu i jego wykonanie, jednak ważniejsze niż materiał pokrycia jest nachylenie połaci dachowej. W Polsce optymalny kąt nachylenia ogniw słonecznych wynosi 35°, dlatego najlepszy dach do mocowania paneli fotowoltaicznych to taki, którego połacie nachylone są pod kątem od 30° do 40°.

Co zrobić, jeśli skosy są mniejsze lub dach jest płaski? Nie stanowi to dużego problemu, ponieważ dostępne na rynku systemy montażowe pozwalają na dopasowanie właściwego kąta nachylenia paneli do nachylenia każdego dachu. 

Odpowiedni wybór systemu montażowego

Wielu inwestorów przywiązuje dużą wagę do wyboru paneli fotowoltaicznych, inwerterów oraz poprawności okablowania, mniej uwagi poświęcając systemowi montażowemu. Tymczasem właściwie dobrana, solidna, a do tego dobrze wykonana konstrukcja zapewnia ogniwom trwałość mocowania oraz odpowiednią wentylację, przedłużając żywotność całej instalacji.

Wysoka jakość konstrukcji, odpowiednie wymiary śrub, kotew i paneli montażowych gwarantują ogniwom bezpieczeństwo podczas silnego wiatru, który jest najczęstszą przyczyną uszkodzeń spowodowanych niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Montaż paneli krok po kroku

  1. Zamontuj konstrukcję wsporniczą – w zależności od pokrycia dachu stosuje się różne elementy (śruby, haki itd.). Do montażu konstrukcji używa się głównie wiertarko-wkrętarki lub wiertarki i wkrętaków ręcznych, piłki do metalu i poziomicy.
  2. Ułóż okablowanie – przy tej czynności pomocne są narzędzia używane zwykle przez elektryków, m.in. wkrętaki izolowane, ściągacze do przewodów, zaciskarki itp.
  3. Zamontuj inwerter – zwykle mocuje się go na ścianie wewnątrz budynku, jednak niekiedy bardziej zasadne jest użycie mikrofalowników instalowanych tuż przy panelach.
  4. Zamocuj panele do stelaża.
  5. Połącz instalację fotowoltaiczną z siecią elektroenergetyczną. Warto mieć na uwadze, że jeśli energia z fotowoltaiki nie będzie spożytkowana wyłącznie na potrzeby własne, lecz także wprowadzana do sieci, konieczny jest montaż licznika dwukierunkowego.
  6. Dokonaj pomiarów elektrycznych i weryfikacji poprawności działania instalacji, w tym oceny wydajności fotowoltaiki.