Odpowiedź na pytanie, jak zbudować kamper, jest prostsza, niż może się wydawać. Ma to związek z rosnącą popularnością kamperów jako pojazdów i mieszkań zarówno na krótkie wyjazdy, jak i na dłuższe podróże, a nawet z coraz popularniejszym van life, czyli życiem w podróży w kamperze.
Budowę kontenera należy rozpocząć od zakupu i adaptacji busa lub kontenera – to pozwoli na dalsze prace. Warto pamiętać o tym, by planować poszczególne elementy przestrzeni w kamperze w jak najbardziej funkcjonalny sposób.
Lista potrzebnych produktów/narzędzi:
- bus lub blaszak
- akumulator
- przetwornica
- oświetlenie – np. lampy LED
- okablowanie do instalacji 230 V
- okablowanie do instalacji 12 V
- złączki do kabli
- włączniki
- pompa wodna
- prostownik
- mata kauczukowa, pianka PUR i inne elementy izolacji
- wyposażenie: lodówka, toaleta, butle turystyczne itd.
- panele PCV
- kleje
- farby
- silikony
- bateria zlewowa
- zlew
Zalety posiadania kampera
Kamper to zintegrowany samochód turystyczny. Może być specjalnie w tym celu zbudowany lub później zaadaptowany. Aby pojazd był kamperem, musi zapewniać użytkownikom miejsce do wypoczynku i snu. W nowoczesnych modelach najczęściej wyznacza się też przestrzeń do pracy oraz rozrywki. Bardzo często można spotkać udogodnienia takie jak aneks kuchenny czy toaleta turystyczna. Te nowoczesne rozwiązania uatrakcyjniły kampery. Budowa tego typu „domów na kółkach” w ostatnich latach stała się bardzo popularna.
Ludzie zaczęli wykorzystywać takie pojazdy w różnych celach. Początkowo kampery kojarzyły się jedynie z pojazdami na krótki odpoczynek, stanowiły doskonałą alternatywę dla namiotu dla podróżnych potrzebujących wygody czy np. rodzin z dziećmi. Z czasem jednak coraz popularniejsze stawały się dłuższe, kilkutygodniowe, a nawet kilkumiesięczne wyprawy kamperem. Pojazd zapewniający miejsce do odpoczynku, snu oraz przygotowywania posiłków stanowi doskonałą alternatywę dla wynajmowania mieszkania lub spania w hostelu. Coraz popularniejszym trendem jest też van life, czyli życie przez jakiś okres właśnie w kamperze, w podróży. Na tego typu rozwiązania decydują się osoby pracujące zdalnie, które mogą robić to z dowolnego miejsca na świecie.
Wśród zalet posiadania tego typu samochodu można wyróżnić m.in. niezależność. Posiadając sprawny pojazd, nie musisz wydawać osobno pieniędzy na transport i noclegi, gdyż kamper łączy w sobie te dwie funkcjonalności. Jeśli został odpowiednio urządzony, będzie bardzo wygodny podczas podróży i wypoczynku. Co więcej, daje możliwość przygotowywania posiłków we własnym zakresie, jeśli oczywiście w jego konstrukcji uwzględniono aneks kuchenny. Można nawet zbudować go samodzielnie, chociaż budowa kampera od podstaw nie należy do prostych czynności.
Jak zbudować kamper? Całkowicie samodzielna budowa pojazdu
Samodzielna budowa to proces, do którego trzeba odpowiednio się przygotować. Wcześniej lepiej sprawdzić, jaki pojazd można zaadaptować. Chcesz zbudować kamper z kontenera, z autobusu, a może z busa? Czy chcesz odwiedzać pola kempingowe, czy żyć “off grid”, będąc niezależnym, stając gdzie tylko zechcesz bez zaplecza? Najlepiej rozważyć wszystkie dostępne opcje. Przy wyborze warto kierować się tym, że kwadratowy kształt pojazdu, zwłaszcza bagażnika, zapewnia dużo miejsca na przewożone rzeczy i największą funkcjonalność. Z tego powodu wiele osób decyduje się zazwyczaj na budowę kampera z blaszaka – to rozwiązanie jest niezwykle funkcjonalne. Przed wybraniem konkretnego pojazdu do zaadaptowania na własne potrzeby, warto dokładnie sprawdzić jego wymiary i zaplanować, jak będzie wyglądało wnętrze takiego samochodu.
Jak zbudować kamper z busa?
Budowę kampera z busa należy rozpocząć od wyboru odpowiedniego pojazdu i pomiarów. Następnie trzeba szczegółowo zaplanować to, w jaki sposób zostanie zaaranżowana cała dostępna przestrzeń. Warto zwrócić uwagę na niekonwencjonalne rozwiązania i wykorzystać każdy centymetr – okaże się to wybawieniem przy dłuższym funkcjonowaniu w kamperze. Decydując się na proces, jakim jest budowa tego typu pojazdu, należy przeznaczyć na to odpowiednio dużo czasu – według różnych szacunków przebudowa busa na kamper może zająć minimum 7–8 tygodni, czyli około dwóch miesięcy. W tym czasie należy zadbać o wszystkie istotne aspekty, takie jak m.in. wentylacja, ogrzewanie, oświetlenie.
Budowę kampera z busa powinno się rozpocząć od dokładnego prześledzenia stanu technicznego pojazdu, jego wcześniejszej historii i przebiegu. Im mniejszy przebieg, tym mniej awaryjny będzie samochód.
Budowa kampera z blaszaka
Jak zbudować kamper z blaszaka? Podobnie jak w przypadku busa trzeba przeznaczyć na ten cel odpowiednią ilość czasu. Należy przygotować narzędzia i materiały, takie jak m.in. oświetlenie, gniazdka, kable, pompa wodna, elementy wyposażenia, a także wykończeniówki, czyli np. farby. Powinieneś dobrze zaplanować przestrzeń. Na to, jak będzie przebiegać budowa kampera z blaszaka, wpływają różne czynniki – m.in. to, czy trzeba zlecić niektóre prace mechanikowi lub elektrykowi. Pamiętaj o tym, by okablowanie do instalacji 230 V i 12 V zlecić fachowcom, jeśli nie masz doświadczenia w tego typu pracach.
Ile kosztuje budowa kampera?
Gdy wiesz już, jak zbudować tego typu pojazd, kolejnym istotnym pytaniem jest to, ile kosztuje budowa kampera. Na to, ile ostatecznie wyniesie samodzielna budowa, mają wpływ zróżnicowane rozwiązania wykorzystywane w tego typu samochodach, a także jakość i ilość wyposażenia. Przyjmuje się jednak, że budowa kampera z busa lub kontenera kosztuje kilkadziesiąt tysięcy złotych (co najmniej 25–30 tysięcy). Wiele zależy od wykorzystywanych materiałów, a także tego, ile prac wykonują samodzielnie właściciele pojazdu, a ile osoby, którym zleca się wykonanie części prac.
Jakie narzędzia i przedmioty są niezbędne podczas budowy i wyposażenia kampera?
Oczywiście potrzebny jest sam pojazd, czyli bus, autobus albo blaszak. Należy także przygotować sprawny akumulator, najlepiej AGM, który pozwala na głębokie rozładowanie bez uszkodzenia akumulatora, który będzie odpowiadał za zasilanie „domu na kółkach”. Przy rozbudowie układu zasilania poza standardową instalacją z jednym akumulatorem będzie potrzebny separator, który umożliwi ładowanie akumulatorów podczas jazdy oraz przetwornicę. W kamperze niezbędne jest oświetlenie, np. lampy LED, złączki do kabli i włączniki. Oprócz tego przyda się pompa, jeśli chcesz mieć dostęp do wody. Nie można też zapomnieć o samym wyposażeniu, czyli lodówce, toalecie kasetowej, zlewie, warto pomyśleć o baterii prysznicowej z kurtyną i baterii oraz butli gazowej.
Do wykończenia kampera przydadzą się panele PCV, które będą pełnić funkcję ścian i podłogi. Zaopatrz się we wszelkiego rodzaju kleje, farby, silikony, pistolety do silikonu oraz elementy izolacji. Do prac „budowlanych” należy przygotować podstawowe narzędzia, takie jak młotek, wiertarko-wkrętarka, zestaw śrubokrętów oraz poziomica. Warto mieć miejsce, które jest zadaszone, co umożliwi nam pracę nawet podczas złych warunków pogodowych, dużo cierpliwości i zacięcia.