Moskitiera na drzwi balkonowe i okna - najlepszy sposób na owady

W letnie wieczory nic nie irytuje tak bardzo jak nieproszeni goście – owady. Ich obecność wiąże się z pogryzieniami, uporczywym brzęczeniem oraz skupieniem uwagi wyłącznie na ich odganianiu. Na szczęście można wyposażyć się w moskitierę.

Moskitiera montowana na drzwiach balkonowych oraz oknach skutecznie zatrzymuje owady poza mieszkaniem. Dzięki temu możemy spokojnie odpoczywać lub wypełniać swoje obowiązki. Jak zrobić samodzielnie i zamontować moskitierę?

Lista potrzebnych produktów:

  • ściski sprężynowe
  • kątowniki
  • wkręty

Montaż moskitiery – sposób mocowania zależy od wybranegotypu osłony

W sklepach można znaleźć wiele modeli, które charakteryzują się trudniejszym lub łatwiejszym sposobem mocowania zarówno do drzwi balkonowych, jak i typowych okien. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest moskitiera magnetyczna lub na rzepy. Montaż magnetycznej wersji jest bardzo łatwy. W zestawie otrzymujemy siatkę oraz panele samoprzylepne, które przytwierdzamy do ramy okna lub drzwi po ich obwodzie. Następnie w przygotowany stelaż wszczepiamy siatkę. W podobny sposób montuje się model na rzepy. Montaż moskitiery rolowanej jest nieco bardziej skomplikowany i wymaga użycia wkrętarki. Do okna należy przymocować za pomocą wkrętów specjalny stelaż, który wieńczy kaseta nad oknem. To w niej znajduje się moskitiera, dlatego to nieco droższe i inwazyjne, ale jednocześnie bardzo estetyczne rozwiązanie. Istnieją też moskitiery harmonijkowe, które również opierają się na stelażu. Dzięki niemu siatka może zwijać się w harmonijkę. Najtrudniejszy wydaje się montaż moskitiery na okno dachowe. Ze względu na nietypowe umiejscowienie przypomina roletę z prowadnicami, które nie pozwalają siatce swobodnie zwisać z sufitu, a tym samym przeszkadzać w poruszaniu się po pokoju.

Moskitiery z dodatkowymi właściwościami

Zwykle moskitiery można określić jako siatki z tworzywa sztucznego, które mają wiele drobnych oczek. Dzięki temu zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza, a przy tym skutecznie zatrzymują owady. Na rynku znajdziemy także moskitiery przeciwpyłkowe, które są wzbogacone o ulepszoną strukturę zatrzymującą pyłki roślin i kurz. Sprawdzą się idealnie w przypadku dzieci i alergików. Właściciele zwierząt domowych z kolei powinni zainwestować w moskitierę ze wzmocnioną powierzchnią, która nie jest podatna na zadrapania. Ostatni typ, czyli antysmogowa, to doskonała opcja dla mieszkańców dużych miast. Membrana z nanowłókna doskonale filtruje zanieczyszczenia, które znajdują się w powietrzu, takie jak m.in. spaliny, wydzieliny z fabryk oraz pyłki. Dodatkowo hamuje rozwój bakterii i grzybów.

Moskitiera ramkowa – jak wykonać ją samodzielnie?

Do wykonania moskitiery ramkowej potrzebne będzie osiem cienkich, drewnianych listewek w kształcie litery „L”. Trzeba je dociąć za pomocą wyrzynarki w taki sposób, aby odpowiadały wymiarom okna, czyli jego szerokości i długości. Wymiary zdejmujemy wcześniej, korzystając z miarki. Układamy z nich ramkę, dokładnie sprawdzając, czy elementy zachowują kąt 90 stopni (pomoże nam w tym kątownik budowlany). Następnie łączymy ze sobą listewki za pomocą kątowników. Wkręcamy wkręty wkrętarką i gotowe, pierwszy etap prac za nami.
Kolejnym krokiem jest umieszczenie siatki w ramce. Zwykle do zestawu dołączone są rzepy na taśmie samoprzylepnej. Naciągamy dokładnie moskitierę na jednym boku, dociskając ją do rzepów – postępujemy tak z każdym bokiem. Następnie odcinamy nadmiar siatki nożem uniwersalnym. Wybór listewek w kształcie litery „L” nie był przypadkowy. Pozostałe listwy łączymy z naszą ramką w taki sposób, by ich krawędzie zazębiały się i tworzyły razemkwadrat lub prostokąt – dzięki temu mocowania moskitiery nie będą widoczne. Wykręcamy delikatnie wkręty, żeby połączyć je z drugą listewką. Gotową drugą stronę moskitiery wzmacniamy kątownikami, tak jak przebiegało to w przypadku pierwszej strony. Ściskamy jeden bok ściskami sprężynowymi i za pomocą takera zszywamy ze sobą obie strony ramki. Postępujemy tak ze wszystkimi bokami. Możemy też zeszlifować całość, aby nadać ramce doskonałe wykończenie. Na koniec musimy tylko przymocować zawiasy zatrzaskowe do naszej konstrukcji oraz okna.

Koszulka termoaktywna COOLMAX 81-662
Koszulka termoaktywna COOLMAX 81-662
Już od 64,24 zł Zamiast 88,00 zł
Bluza robocza HD Slim 81-218
Bluza robocza HD Slim 81-218
Już od 104,49 zł Zamiast 129,00 zł