Szybkie i proste czyszczenie mebli ogrodowych i tarasów

Meble ogrodowe i mała architektura to elementy w naszym ogrodzie, które nie wymagają stałej pielęgnacji i troski. Zdarza się jednak, że zapominamy o nich w ogóle, a słońce, kurz, woda i brud pozostawiają na nich ślady.

Myjka ciśnieniowa VERTO

Wychodzimy do ogrodu, by wreszcie posiedzieć i nacieszyć się obecnością przyrody, tymczasem zakurzone, brudne meble, zszarzały taras i altana której wejście przesłaniają pajęczyny, wcale nie zachęcają do relaxu.

Nie zapominajcie o tych jakże ważnych elementach ogrodu, których konserwację powinniśmy prowadzić zarówno wiosną jak i jesienią.

Zarówno po okresie zimowym jak i po sezonie letnim, nasze altany, tarasy, meble ogrodowe czy pergole, narażone na niszczycielskie działanie warunków atmosferycznych, wymagają czyszczenia i sporej renowacji.

Najmniej kłopotu przysporzą nam tutaj wszelkie elementy wykonane z tworzyw sztucznych (np. plastik, sztuczny rattan). Te zazwyczaj wystarczy po prostu porządnie umyć wodą, najlepiej wykorzystując do tego myjkę ciśnieniową (dzięki sile wody pod ciśnieniem, większość zabrudzeń, jesteśmy w stanie usunąć bez użycia środków chemicznych szkodliwych dla środowiska). Taki sprzęt świetnie sprawdza się także do mycia wszelkich ogrodowych pokrowców (np. na meble czy huśtawkę).

Sprawa nieco się komplikuje w odniesieniu do elementów wykonanych z drewnaPrzed nałożeniem warstw zabezpieczających na kolejny sezon, musimy bowiem nasz taras dokładnie z wszelkich takich zabrudzeń oczyścić. Rozpoczyna się więc nielekka praca, ze szczoteczką w ręku lub... warto ponownie rozważyć wykorzystanie działania siły wody pod ciśnieniem.

Elementom drewnianym, zanim przystąpimy do kolejnych zabiegów, musimy pozwolić dobrze wyschnąć. Jeśli zauważymy jakieś zmiany spowodowane działaniem grzybów, należy je koniecznie oczyścić, do zdrowego drewna, a powstałe ubytki najlepiej zabezpieczyć specjalną szpachlą. W tym momencie możemy także dokonać przeglądu wszelkich połączeń (wiązania, śruby, wkręty, itd) i dokonać ewentualnych napraw.

Kolejna faza to naniesienie warstwy zabezpieczającej. Wybór preparatu uzależniony jest od gatunku drewna oraz rodzaju wcześniejszej konserwacji.

Elementy z drewna krajowego, pokryte np. barwnym impregnatem, najlepiej pokryć takim samym impregnatem (chyba że po umyciu nie widać żadnych uszkodzeń powłoki). Jeśli powierzchnia powłoki jest bardzo uszkodzona, należy wcześniej taki element wyszlifować i dopiero na taką powierzchnię nakładać kolejne warstwy impregnatu.

Elementy drewniane, które były olejowane lub pokrywane woskiem (np. drewno egzotyczne) należy w dalszym ciągu zabezpieczać olejami. Najlepiej kilkukrotnie powtarzać zabieg nanoszenia oleju, w około trzydziesto minutowych odstępach czasowych, tak by drewno spokojnie olej czy wosk wchłonęło.

Jeśli zależy nam na nienagannym wyglądzie naszego drewnianego tarasu poza konserwacją wiosenną i jesienną, warto przeprowadzić w środku sezonu jeszcze jedno dodatkowe olejowanie. Pozwoli to, zachować żywe i intensywne kolory drewna. 

Ponizej prezentacja myjki ciśnieniowej oraz jej zastowań. Świetnie nada się do oczyszczania mebli, tarasu, ale również mycia posadzki czy czyszczenia kostki.

Porady

Wybieramy idealną szlifierkę kątową Z tak twardym materiałem jak beton, metal czy przedmioty wykonane z ceramiki nie poradzimy sobie zwykłym... Zobacz artykuł
Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o odkurzaczu przemysłowym Zasada działania domowego sprzętu AGD i odkurzacza przemysłowego jest taka sama. Oba zasysają zabrudzenia z... Zobacz artykuł
Sprawdzamy działanie grzejników elektrycznych Podłączony do zasilania elektrycznego grzejnik jest źródłem ciepła dzięki grzałce, którą umieszcza się... Zobacz artykuł
W jaki sposób panele grzewcze na podczerwień emitują ciepło? Choć światło podczerwone jako element fal elektromagnetycznych znajduje się poza zasięgiem ludzkiego oka,... Zobacz artykuł

OFICJALNY SKLEP PRODUCENTA