Alternatywne źródła ogrzewania - panele na podczerwień

Każdy kolejny rok stawia przed nami nowe wyzwania grzewcze - rosną nie tylko oczekiwania, ale także ceny. Zmieniają się również regulacje. Zapewnienie odpowiedniej temperatury w biurze, mieszkaniu lub domu to na szczęście problem, który łatwo można rozwiązać. Co więcej, wiele nowoczesnych urządzeń to sprzęty przyjazne środowisku, energooszczędne i łatwe w obsłudze. Dzięki nim, nie trzeba martwić się rosnącymi cenami tradycyjnych paliw, powszechnie używanych w ogrzewaniu starego typu. Drożeje węgiel, gaz lub ropa? Najwyższy czas zainteresować się panelami na podczerwień, które oferują zaawansowaną technologię, wysoką moc grzewczą, doskonałą wydajność oraz nowoczesny design. 

Panele na podczerwień – technologia przyszłości

Imponującym odkryciem, którego popularność rośnie z roku na rok są panele grzejne. Wykorzystują one innowacyjną metodę energii podczerwieni, o której więcej piszemy w kolejnym akapicie. Panele wyposażone są często w ekran dotykowy, ale posiadają także możliwość sterowania pilotem lub oferują obsługę za pośrednictwem aplikacji na telefon. Regulacja na odległość to wygodna opcja, pozwalająca na uruchomienie lub zmodyfikowanie temperatury nawet wtedy, kiedy nie znajdujemy się w pobliżu urządzenia.


Funkcjonowanie panelu grzewczego na podczerwień

Należy jednak pamiętać, że podczas montażu panelu liczy się jego odpowiednie umiejscowienie. Istotnym jest, aby obiekt nie był blokowany przez inny przedmiot, który mógłby blokować przepływ promieni. Dobrym rozwiązaniem jest więc powieszenie panelu na suficie lub na ścianie, np. na wysokości wzroku. W ten sposób umożliwia się falom swobodny przepływ i sprawia, że urządzenie jest bardziej wydajne.


Jak dopasować moc panelu do wielkości pomieszczenia?

Przyjęło się, że na każdy 1 m2 pomieszczenia, potrzeba 50 W mocy grzewczej. Potwierdzają to liczne badania oraz doświadczenie użytkowników. To suma średnia, która jest wynikową różnych czynników, takich jak np.: 

  • wysokość pomieszczenia,
  • izolacja oraz ocieplenie ścian,
  • liczba okien w pomieszczeniu,
  • piętro oraz umiejscowienie mieszkania.

Aby więc wytypować odpowiedni dla siebie panel grzewczy na podczerwień, należy metraż pomieszczenia przemnożyć razy 50. Otrzymana suma będzie mocą grzewczą, którą powinno charakteryzować się urządzenie dedykowane do konkretnych potrzeb.

Ciepło, którego źródłem są panele na podczerwień, znacząco różni się od tego z tradycyjnych grzejników. Przede wszystkim promienniki nie podgrzewają powietrza, jak robią to np. farelki, ale ogrzewają obiekty za pomocą niewidocznych dla ludzkiego oka fal elektromagnetycznych. Ciepłe powietrze nie wznosi się zatem do góry, będąc lżejszym od tego zimnego, a uczucie przyjemnej temperatury pozostaje bez strat energii.


System grzewczy korzystny dla zdrowia i alergików

Efektem ogrzewania obiektów przez panele na podczerwień jest także fakt nie unoszenia powietrza, a co za tym idzie, również kurzu. Brak krążących w otoczeniu pyłków, alergenów czy roztoczy to bardzo ważny aspekt codziennego funkcjonowania dla osób z alergiami. Panele nie posiadają wbudowanego wentylatora, dlatego też nie wysuszają powietrza. Co więcej, efekt fal elektromagnetycznych porównywany jest do tego, który uzyskuje się za pomocą naturalnego ciepła słonecznego. Panele, tak jak i słońce, dostarczają skórze witaminę D. Jej obecność w organizmie wpływa korzystnie na samopoczucie.

Brak wytwarzania przez urządzenie promieniowania UV także przemawia za wyborem tego rodzaju ogrzewania. Działanie paneli łagodzi bóle głowy, redukuje stres i niweluje zmęczenie. W medycynie używa się tych promieni do leczenia stanów zapalnych, kontuzji oraz płytkich zaburzeń krążenia.


Czym różnią się panele na podczerwień od grzejników starego typu?

Jeżeli chcielibyśmy ogrzewać wnętrze grzejnikami konwekcyjnymi, musielibyśmy liczyć się z faktem, że zapotrzebowanie na energię elektryczną wzrosłoby o co najmniej 50 %, niż wtedy, gdy ogrzewalibyśmy pomieszczenie panelami na podczerwień. Proporcja ta zakłada, że w obu przypadkach mowa jest o wnętrzu o tej samej wysokości, z taką samą liczbą okien i takiej samej izolacji.

Panele na podczerwień wyróżniają się również:

  • ogrzewaniem obiektów, nie powietrza,
  • natychmiastowym uczuciem ciepła,
  • pozytywnym wpływem na zdrowie,
  • łatwością obsługi,
  • wysoką wydajnością w pomieszczeniach o różnych metrażach (także w tych bardzo małych),
  • bezpieczeństwem użytkowania,
  • prostym montażem,
  • niewielkim rozmiarem oraz niską wagą,
  • wysoką skutecznością nawet na otwartych przestrzeniach, np. na balkonie czy w kawiarnianym ogródku.

Jak oszczędzać z panelami na podczerwień?

Oszczędzanie z promiennikami na podczerwień jest bardzo proste. Wykorzystywana do zasilana ich energia jest szacunkowo mniejsza, niż w przypadku tradycyjnych sposobów ogrzewania. Wydajność paneli określa się o nawet 65% większą, dzięki czemu koszty eksploatacji są niskie. A przy dodatkowym aspekcie wykorzystywania przez promienniki aż 98% otrzymywanej energii, wszystkie potencjalne wątpliwości mogą zostać rozwiane.  

Co więcej, korzystając z paneli nie ma potrzeby rozgrzewania lub nagrzewania pomieszczeń. Ciepło jest odczuwalne natychmiast i urządzenie oferuje dla nas temperaturę, którą ustawimy na panelu.

Nowoczesny design oraz wygoda użytkowania

Urządzenia marki NEO charakteryzują się elegancką formą ze starannym wykończeniem. Panel grzewczy na podczerwień 720W 90-104 NEO oraz panel grzewczy na podczerwień 450W, WIFI 90-105 NEO oferują klasyczny kształt. Te urządzenia są więc nie tylko funkcjonalne, ale wyróżniają się również doskonałą estetyką.

Dodatkowo NEO posiada w ofercie także dedykowane im nogi 90-109 NEO, umożliwiające postawienie urządzenia w dowolnym miejscu w przestrzeni. Dzięki temu panele mogą być mobilne i jeszcze bardziej praktyczne.



Promienniki i najważniejsze zalety ich funkcjonowania

Trudno nie zgodzić się z tezą, że panele na podczerwień to urządzenia o wielu zaletach. Ich popularność niezmiennie rośnie - podobnie jak liczba fanów, użytkujących promienniki w domach. Największymi atutami paneli jest nie tylko wysoki komfort korzystania, prostota obsługi czy możliwość wygodnej regulacji temperatury. Urządzenia te wpisują się w ekologiczną ofertę systemów grzewczych. Wychodzą na przeciw potrzebom współczesnego człowieka, zapewniając odpowiednie ogrzewanie pomieszczeń zarówno zimą, jak i w chłodne wieczory jesienne i wiosenne.

Panele grzewcze na podczerwień:

  • są kompaktowe i nie zajmują dużo miejsca,
  • nie wymagają organizacji i przechowywania opału,
  • nie potrzebują do funkcjonowania wyciągu, komina oraz okresowego czyszczenia,
  • są wydajne i energooszczędne,
  • nie unoszą w powietrzu kurzu, alergenów czy roztoczy,
  • wyróżniają się niewielką utratą energii i ciepła,
  • ich design dobrze prezentuje się w każdym wnętrzu.

Promienniki będą idealną alternatywą grzewczą dla każdego wymagającego użytkownika. Szeroki asortyment paneli grzewczych na podczerwień jest dostępny w internetowym sklepie Fixero.