Chciałbyś zaoszczędzić na remoncie swoich czterech kątów i samodzielnie ułożyć płytki, lecz boisz się, że efekt, jaki uzyskasz to krzywa oraz nieestetycznie wyglądająca podłoga? Rozwiązaniem jest system poziomowania płytek. Chcesz dowiedzieć się o nim więcej? Przeczytaj ten artykuł do samego końca.
System poziomowania płytek, dlaczego warto?
Choć ułożenie terakoty na podłodze wydaje się zajęciem stosunkowo prostym, to należy pamiętać, że wystarczy jeden błąd a nasza praca nie dość, że pójdzie na marne, to dodatkowo poniesiemy koszty finansowe związane z ponownym zakupem materiałów. Dlatego, aby tego uniknąć przy pracach remontowych, warto skorzystać z systemu poziomowania płytek.
Choć jeszcze kilka lat temu prace remontowe związane z ułożeniem płytek wykonywano za pomocą poziomicy oraz plastikowych krzyżyków obecnie korzysta się z nowocześniejszych rozwiązań w tym systemu poziomowania płytek za pomocą klipsów, czy też klinów.
Warto dodać, że poziomowanie płytek za pomocą klinów, czy też klipsów sprawdzi się jednakowo u profesjonalistów, jak i w przypadku osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z remontami począwszy od ułożenia pierwszej płytki.
Jaką funkcję pełnią klipsy oraz kliny?
Współcześnie system poziomowania płytek to przede wszystkim kliny oraz klipsy. Chcąc uzyskać efekt równej powierzchni, należy zakupić oba te elementy w oddzielnych opakowaniach. W każdym opakowaniu znajdziemy od kilkudziesięciu do nawet kilkuset klipsów, czy też klinów. Zarówno klips, jak i klin pełni inną funkcję, ten pierwszy stanowi podstawkę pod płytkę, drugi zaś ma za zadanie docisnąć naszą płytkę do podłogi.
Warto tutaj wykorzystać specjalistyczne szczypce montażowe do wciskania klinów. Choć istnieje także możliwość ręcznego wciskania klipsów w kliny, to jest to rozwiązanie żmudne, czasochłonne oraz wymagające dużej siły fizycznej.
Szczypce montażowe pozwolą nam jednakowo na zaoszczędzenie czasu, jak i zwiększą efektywność wykonanych przez nas prac remontowych.
Jeśli przed rozpoczęciem prac trudno nam jednoznacznie określić, jaka liczba elementów poziomujących będzie nam potrzebna warto skorzystać, że wsparcia dedykowanego kalkulatora, który pomoże nam w obliczeniu ich ilości zgodnie z formatem płytek i powierzchnią pomieszczenia.
Użycie systemu poziomowania płytek w kilku krokach
Dzięki wykorzystaniu systemu poziomowania płytek praca glazurnicza jest zdecydowanie prostsza. Poniżej znajdziecie informacje jak krok po kroku użyć systemu poziomowania płytek:
- Pracę należy rozpocząć od posmarowania płytki i miejsca, w którym ma się ona znaleźć klejem
- Następnie za pomocą poziomicy umieszczamy płytkę w wybranym przez nas miejscu. To właśnie od ułożenia pierwszej płytki będzie zależało ułożenie kolejnych płytek. Stanowi ona punkt odniesienia
- Gdy kafelek został już prawidłowo ułożony, należy włożyć pod niego klips. Co istotne na każdą krawędź płytki powinny przypadać dwa klipsy. W przypadku większych kafelków możemy użyć większej liczby klipsów.
- Układamy płytki na zainstalowanych wcześniej klipsach
- Mocujemy kliny pomiędzy płytkami pamiętając przy tym o ustawieniu ich w odpowiedniej pozycji
- Kiedy klej ulegnie zawiązaniu, możemy wyłamać klipsy, a kliny odłożyć do przygotowanego wcześniej pojemnika
Śrubowy system poziomowania płytek
System poziomowania płytek w wersji śrubowej składa się z klipsów zawierających przydatny pionowy, gwintowany trzpień, który zamiast wbijać klin, umożliwia nakręcenie na niego szerokiej nakrętki będącej elementem dociskającym okładzinę.
Nakrętka ta posiada zwykle dużą średnicę, dzięki czemu zwiększa powierzchnię styku z płytkami oraz pozwala na dokręcenie jej palcami. Obecnie w renomowanych sklepach z narzędziami zakupimy specjalne klucze jednakowo do montażu, jak i demontażu nakrętek, co jest rozwiązaniem zdecydowanie wygodniejszym.
W systemie śrubowym płytki na podłodze dociskane są za pomocą działającej pionowo siły, prostopadłej do podłoża, co sprawia, że ryzyko bocznego przesunięcia zostało zminimalizowane.
Choć szczypce montażowe zwiększają szybkość przeprowadzonych prac wykończeniowych, to dokręcanie ręczne sprawdzi się w przypadku osób chcących mieć możliwość dozowania siły podczas tego zajęcia.
Dzwonkowy system poziomowania płytek
Dzwonkowy system poziomowania płytek wykazuje wiele podobieństw do swoich poprzedników. Ten system poziomowania opiera się na wsunięciu plastikowego klipsa jednorazowego użytku pomiędzy płytki podczas ich układania.
Klips ten posiada pionowy trzpień z ząbkami, na który nakładamy pojedynczy element w kształcie dzwonka. To on odpowiada za dociśnięcie glazury, dzięki temu, że równo otwór w dzwonku, jak i w trzpieniu posiada dopasowane ząbki.
W celu dokonania nacisku warto wykorzystać wymienione wcześniej szczypce, które pozwolą na zmniejszenie czasu pracy. Należy pamiętać, że wykorzystane przy tym systemie poziomowania płytek klipsy są jednorazowe i nie należy ich używać ponownie.
Jaki system poziomowania płytek wybrać?
Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, który system poziomowania płytek jest najlepszy, jest praktycznie niemożliwe. Wynika to z faktu, że wybór systemu poziomowania płytek jest kwestią indywidualną. Decydując się na zakup odpowiednich narzędzi, warto natomiast zdecydować się na zestaw narzędzi ręcznych od renomowanego producenta, ponieważ będziemy mieli wtedy pewność, że posiadają one odpowiednie wymiary oraz sprawdzą się przy wykonywanych pracach.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze systemu poziomowania płytek?
Z czego wynika rosnąca popularność systemów poziomowania płytek?
Nie bez powodu systemy poziomowania płytek cieszą się coraz większą popularnością. Wynika ona przede wszystkim z większych wymiarów płytek, przez co nawet niewielkie odchylenie od płaszczyzny jest widoczne gołym okiem. Im większa płytka, tym trudniejsze jest także równomierne dociśnięcie jej na ścianie.
Duże znaczenie ma również fakt, że współczesne płytki ceramiczne nie są idealnie równe oraz płaskie, a ich krawędzie są często lekko uniesione ku górze.
Wada ta jest szczególnie widoczna w przypadku kafelków długich oraz wąskich na przykład o wymiarach 20 x 120 cm. W celu skorygowania tej niedogodności sprawdzi się system poziomowania płytek, który pozwala na zamaskowanie tych mankamentów.
Obecnie popularnością cieszą się również fugi, których szerokość nie przekracza 2 mm. Jest to o tyle kłopotliwe, że to właśnie szersze spoiny pomiędzy płytkami pozwalają na zamaskowanie odkształceń krawędzi, czy różnic w ich wypoziomowaniu. Na szczęście systemy poziomowania płytek wesprą nas w zachowaniu estetycznego wyglądu kafelków w naszym mieszkaniu, czy też domu.
A na sam koniec... Warto wspomnieć o powiedzeniu, że czas to pieniądz, które odnośnie systemu poziomowania płytek sprawdza się doskonale. System ten pozwoli zarówno nam, jak i profesjonaliście wypoziomować płytki w sposób skuteczny oraz szybki. Rozwiązanie to sprawdzi się doskonale szczególnie w przypadku początkujących amatorów-majsterkowiczów, ponieważ uchroni ich przed błędami, czy poprawkami.
Decydując się na określony wariant systemu, należy pamiętać, że powinien być on dopasowany do sposobu ułożenia naszych kafelków. Istotna będzie tutaj jednakowo kwestia grubości płytek, czy też szerokość fugi. Ważna jest również grubość klipsów, która nie powinna przekroczyć 3,00 mm, chyba że zdecydujemy się na krzyżyki dystansowe, wtedy szersza fuga nie będzie stanowić problemu.
W pojedynczych przypadkach przydatne będą także podkładki pod kliny, ponieważ będą stanowić one dodatkowe zabezpieczenie dla naszych kafelków.