Wyposażenie warsztatu stolarskiego, czyli co każdy miłośnik prac w drewnie powinien mieć!

Każdy z nas ma jakieś hobby, coś, co lubi robić i sprawia mu przyjemność. Niektórzy uprawiają sport, czytają książki lub malują, jeszcze inni lubią pracować w drewnie. Stolarstwo to wymagające zajęcie, przy którym trzeba być cierpliwym, dokładnym oraz posiadać tzw. fach w ręku. Trzeba także dysponować odpowiednio dużą siłą, aby móc poradzić sobie z ciężkimi elementami. Tworzenie mebli nie jest łatwym zajęciem, za to bardzo kreatywnym i satysfakcjonującym. Własny warsztat stolarski to marzenie każdego majsterkowicza zajmującego się obróbką drewna. Odpowiednie miejsce, gdzie będzie mógł poświęcić się swojej pasji i w spokoju tworzyć oraz naprawiać, trzeba właściwie wyposażyć. Niestety nie należy to do najtańszych pasji, ponieważ profesjonalny sprzęt jest dość drogi, a wyposażenie stolarni w różnorodne maszyny to naprawdę spory wydatek. Jak w takim razie rozwijać swoją pasję nie wydając majątku na urządzenie domowej stolarni? Co jest niezbędne w każdym warsztacie stolarskim, w co warto zainwestować, a z czego można zrezygnować? Dziś pokażemy Wam, w co należy wyposażyć własny warsztat stolarski, aby był on kompletny i umożliwiał wygodną pracę nad swoją pasją.

Gdzie najlepiej ulokować własny warsztat stolarski? 

Własny warsztat stolarski lub pracownia to nie lada wyzwanie, dla każdego, kto planuje taki posiadać. Stolarnia powinna być osobnym pomieszczeniem, oddzielonym od części mieszkalnej oraz z dala od innych domowników lub sąsiadów. Najlepiej jak mamy możliwość usytuowania jej we własnym domu, wykorzystując w tym celu jedno z nieużywanych na co dzień pomieszczeń jak np. garaż albo piwnica. Ze względu na pył oraz hałas, jaki wytwarzają specjalistyczne maszyny, lepiej pomyśleć o miejscu, które nie będzie nikomu uprzykrzać życia. Jeżeli mieszkasz w domu i masz w zanadrzu znaczną część ogródka do zagospodarowania, możesz urządzić tam swój własny wolnostojący warsztat. Kolejnym pomysłem jest zaaranżowanie piwnicy, garażu lub jego części na stanowisko pracy, które będzie zawierało podstawowe wyposażenie warsztatu stolarskiego. Jeśli tylko mamy taką możliwość, warto z niej skorzystać, ponieważ garaż (a szczególnie ten podziemny, lub ulokowany na uboczu domu) nie będzie tak problematyczny pod kątem hałasu. Należy jednak brać pod uwagę to, że za sprawą efektów naszej pracy pomieszczenie będzie się znacznie kurzyć, a wszystkie powierzchnie będą stopniowo pokrywać się pyłem. Jeśli chcesz zagospodarować swój garaż na rzecz domowego warsztatu stolarskiego lepiej zrezygnuj z wjeżdżania tam samochodem, albo znajdź dla niego inne miejsce. Bardzo ważnymi sprawami, które również należy przemyśleć przed aranżacją domowej stolarni, jest także osobne wejście oraz odpowiednia wentylacja. Dzięki czemu zaoszczędzimy sobie czasu oraz energii na ciągłe sprzątanie domu z pyłu powstałego podczas obróbki drewna, a właściwie dostosowana wentylacja jest niezbędna do pracy w tego typu warunkach.

Na co zwrócić uwagę podczas aranżacji stolarni? 

Aranżując domowy warsztat stolarski, należy pamiętać o kilku kluczowych kwestiach, które znacznie ułatwią pracę i sprawią, że będzie ona przyjemniejsza oraz bezpieczniejsza. 

  • Odpowiednia wentylacja oraz obieg temperatury- podczas obróbki drewna powstaje niezdrowy dla ludzi pył, o którym wspominaliśmy powyżej. Ważne jest więc aby jak najbardziej zmniejszyć jego ilość i zadbać o to, aby jego nadmiar został odciągnięty poprzez specjalne odciągi wentylacyjne. Wszechobecny pył drzewny unoszący się w stolarni może być również przyczyną pylicy płuc, na którą często chorują stolarze. Aby temu zapobiec, warto zaopatrzyć się również w specjalne maski filtrujące przenikające do naszego organizmu powietrze. Dzięki temu uchronimy nasze drogi oddechowe przed czyhającym niebezpieczeństwem. Również kluczowym elementem każdej stolarni jest właściwy obieg temperatury, który zapobiegnie zbytniemu nagrzaniu pomieszczenia, a co za tym idzie, także maszyn. Urządzenia podczas długich godzin pracy wydzielają również ciepło, nagrzewając stolarnię, należy więc zadbać o ciągły dopływ świeżego powietrza.
  • Podczas tworzenia własnego warsztatu nie zapomnij o swoim bezpieczeństwie i sprawdź obowiązujące aktualnie przepisy BHP z zakresu pracy z maszynami stolarskimi i się do nich stosuj. Nie zapomnij także o wyposażeniu pracowni w apteczkę, która przyda się na wszelki wypadek w razie skaleczenia, lub innego wypadku przy pracy.
  • Kolejnym ważnym aspektem jest hałas, który powstaje podczas pracy maszyn w warsztacie. Jest on uciążliwy zarówno dla domowników, jak i sąsiadów. Jeśli nie możemy zapewnić sobie osobnego pomieszczenia, z dala od naszej części mieszkalnej, możemy zainwestować nieco i wygłuszyć pomieszczenie. Dzięki temu unikniemy nieprzespanych nocy oraz stresu, związanego z zakłócaniem czyjegoś spokoju.
  • Dobre oświetlenie to podstawowe wyposażenie stolarni. Bez niego ciężko byłoby na profesjonalną obróbkę drewna podczas prac stolarskich bez względu na porę dnia. Oświetlenie jest kluczowe szczególnie podczas wycinania nieregularnych kształtów oraz precyzyjnych elementów.
  • Domowa stolarnia powinna być wyposażona w znaczną ilość gniazdek elektrycznych, tak aby ułatwić pracę bez konieczności kupowania kolejnych przedłużaczy. Na etapie planowania stolarni w pierwszej kolejności należy rozmieścić odpowiednią ilość gniazdek, jakie przydadzą się w naszej domowej stolarni. Najlepiej wziąć pod uwagę wszystkie urządzenia, które mamy i założyć, że będą one działać jednocześnie. Sensowne rozmieszczenie kontaktów jest również bardzo istotne, bo dzięki temu unikniemy problemu z poruszaniem i przemieszczaniem się po pracowni, a także zaplatania w kable wijące się po podłodze. Podpowiadamy także, żeby sprawdzić moc instalacji elektrycznej, jaką dysponujemy w naszej stolarni. Wszelkie maszyny stolarskie oraz narzędzia ręczne, w które wyposażony jest warsztat stolarski, mogą znacznie obciążać instalację elektryczną, przez co możemy zmagać się z wybijającymi korkami, a nawet uszkodzeniem maszyn lub instalacji elektrycznej.

Podstawowe narzędzia w warsztacie stolarskim

W każdym warsztacie stolarskim nie może zabraknąć kilku podstawowych narzędzi oraz urządzeń, które znacznie mogą poprawić jakość oraz czas naszej pracy. Najważniejsze jest wyposażenie stolarni w markowy sprzęt wysokiej jakości, posiadający wiele sprawdzonych opinii. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że posłuży nam on latami i będzie bezawaryjny. Podstawowym i najważniejszym elementem każdego warsztatu stolarskiego jest stół, który możemy wyposażyć w imadło, które ułatwi pracę przy obróbce drewna, a także inne niezbędne przedmioty. Szukając właściwego dla siebie stołu, warto zainwestować w wyposażenie, które będzie do nas idealnie dobrane, a blat roboczy dostosowany do naszego wzrostu. Dzięki temu praca będzie bardziej komfortowa.

Wyposażenie stolarni, czyli w jakie narzędzia zainwestować?

Kompletując wyposażenie warsztatu stolarskiego należy przede wszystkim skupić się na własnych potrzebach, oraz przeznaczeniu maszyn, które będą nam niezbędne. Na początku nie ma sensu kupowania wszystkich dostępnych narzędzi, wystarczy wybrać jedynie te, które przydadzą nam się na początku pracy. Profesjonalny sprzęt w warsztatach stolarskich do tanich nie należy, warto więc kompletować go powoli wraz ze wzrostem naszych potrzeb oraz możliwości. Istnieje natomiast kilka urządzeń, bez których trudno wyobrazić sobie wyposażenie stolarni. Poniżej podpowiadamy, co do nich się zalicza.

Wiertarko-wkrętarka

Wiertarko-wkrętarka jest niezwykle pomocnym urządzeniem w każdym warsztacie stolarskim. Dzięki rozszerzonym umiejętnościom bez trudu poradzisz sobie podczas nawiercania otworów oraz montowania elementów wykończeniowych tj. śrubki itp. Dodatkowo nowoczesne modele wiertarko-wkrętarek są lekkie, łatwe w obsłudze i posiadają wygodne rękojeści, umożliwiające pracę nawet osobom, które z majsterkowaniem nie mają za wiele wspólnego, a tego typu sprzęt mogą z powodzeniem wykorzystać do codziennej pracy. W zależności od zaawansowania prac, które mamy zamiar wykonywać, powinniśmy wybrać wiertarko wkrętarkę dopasowaną do naszych potrzeb. Do prac, które wymagają większej mocy, idealnie sprawdzi się sprzęt z udarem, do mniej wymagających zadań, najlepsze będą wiertarki amatorskie lub półprofesjonalne gwarantujące produkt dobrej jakości bez konieczności wydawania fortuny. 

Pilarki i wyrzynarki

Pilarki tarczowe to urządzenia służące do wszelkich prac stolarskich, od których często zaczyna się jakąkolwiek obróbkę drewna. Sprawdzą się więc wszędzie tam, gdzie niezbędne są cięcia drewnianych elementów tj. profile, deski, płyty. 
Wyrzynarki natomiast są urządzeniami umożliwiającymi wycinanie w drewnie nieregularnych kształtów jak np. łuki, lub otwory o różnej średnicy. Podczas wyboru warto kierować się wygodnym i dobrze wyprofilowanym uchwytem oraz niewielkim ciężarem urządzenia. Gwarantujemy, że te dwie maszyny są niezastąpione w każdym domowym warsztacie stolarskim i doskonale sprawdzą się przy obróbce drewna nawet przez amatorów.

Grubościówka

Grubościówki są niezastąpione wszędzie tam, gdzie wymagana jest konkretna, precyzyjna grubość naszych wyrobów. Są to urządzenia o wielu zastosowaniach, służące jako pilarki, strugarki, grubiarki oraz wyrówniarki, a co więcej umożliwiają cięcie w dwóch lub nawet czterech płaszczyznach, oraz powtarzalność. Dzięki czemu wszelkie elementy powstałe przy użyciu grubościówki mają takie same wymiary oraz grubość. Urządzenie to jest niezastąpione, gdy w grę wchodzą elementy dekoracyjne elewacji tj. boazeria, stolarka okienna, obróbka schodów lub produkcja innych drewnianych elementów.

Frezarki

Piły ręczne

Piły ręczne są narzędziami wykorzystywanymi w warsztatach stolarskich, pozwalających na obróbkę drewna, metalu oraz tworzyw sztucznych. Najpopularniejsze w stolarniach są tzw. piły płatnice, które posiadają niewielkie hartowane ząbki, dzięki którym w prosty sposób można wyciąć otwory oraz krzywizny w swoich wyrobach.

Młotki, gwoździe, wkręty

Te niewielkie akcesoria to niewątpliwie niezastąpione wyposażenie warsztatu stolarskiego. Bez nich nie wyobrażamy sobie pracy w stolarni. Właściwie każdy młotek będzie przydatny w warsztacie, ale szczególnie polecane są młotki ciesielskie, stolarskie oraz z drewnianym obuchem. Natomiast wszelkie gwoździe, śruby oraz wkręty pozwalają na skonstruowanie niemalże każdej konstrukcji, na którą tylko pozwoli wyobraźnia stolarza. 

Pilarki ukosowe, czyli tzw. ukośnice

Ukośnice to niezwykle przydatne urządzenia w każdym warsztacie stolarskim, również tym domowym. Pozwalają one na obróbkę długich elementów z drewna, metalu oraz tworzyw sztucznych. Z jego pomocą można wykonać dość proste czynności jak np. obcinanie paneli podłogowych, ale też bardziej skomplikowane jak skonstruowanie drewnianej altany, mebli, lub drewnianych elementów wystroju wnętrz.

Jak zaaranżować pomieszczenie, które będzie przydatne przy obróbce drewna w domowym zaciszu? 

Jak widać zaaranżowanie własnej stolarni w domu, to nie jest prosta sprawa. Przed rozpoczęciem kompletowania niezbędnego sprzętu należy przemyśleć oraz przygotować szereg niezbędnych rozwiązań, które ułatwią późniejszą pracę w warsztacie. W następnej kolejności dopiero należy rozejrzeć się za maszynami stolarskimi i narzędziami, które będą nam potrzebne przy obróbce drewna, wszystkie z nich znajdziecie w Fixero! 

Szafka warsztatowa Custom Pro zestaw 30 84-080+G30
Szafka warsztatowa Custom Pro zestaw 30 84-080+G30
Special Price 1 107,00 zł Zamiast 1 328,40 zł