Kiedy siać trawę, jak wybrać optymalny termin na założenie trawnika?

Bujny, równo przycięty trawnik to ozdoba każdego ogrodu. Wzbogaca on nie tylko walory estetyczne, ale także stwarza atrakcyjne miejsce do spędzania czasu na świeżym powietrzu, szczególnie latem. Wydawać by się mogło, że trawnik to nic takiego i nie trzeba poświęcać mu zbyt wiele czasu, ale to nieprawda. Żeby mieć piękny trawnik potrzeba przyłożyć do niego sporo uwagi i stworzyć odpowiednie warunki, żeby móc cieszyć się nim nie tylko podczas ciepłych dni, ale także w okresie jesiennym. Zastanawiacie się pewnie teraz jak to zrobić. Spokojnie, objaśnimy zakładanie trawnika krok po kroku, jak powinno wyglądać zakładanie trawnika, jak wygląda odpowiednie przygotowanie podłoża, kiedy siać trawę oraz i jak o nią zadbać przez cały sezon wegetacyjny.

Planowanie

Zanim zabierzemy się za wysiew trawy, należy dokładnie przeanalizować parę niezbędnych spraw, które pozwolą nam osiągnąć nasz wymarzony zielony dywan. Oczywiście oprócz obmyślenia i wyznaczenia powierzchni trawnika na danym obszarze, warto będzie w pierwszej kolejności zaplanować termin wysiewu trawy oraz przygotowanie podłoża pod trawnik. 

Jaka jest najlepsza pora na zakładanie trawnika? 

Żeby trawnik mógł być ozdobą domu i służyć domownikom trzeba o niego właściwie zadbać. Przed założeniem trawnika trzeba dokładnie to przemyśleć i zaplanować tak, aby móc zapewnić trawie jak najlepsze warunki do wzrostu. Kiedy w takim razie jest najlepsza pora na zasianie trawy w swoim ogrodzie? To zależy, istnieje kilka zasad odnośnie pór roku oraz warunków atmosferycznych, których należy się trzymać, jeśli chce się zakładać trawnik i cieszyć nim przez kolejne miesiące, a nawet lata. 

  • Trawnik z siewu można zacząć wysiewać już wczesną wiosną, najlepiej w drugiej połowie kwietnia. W tym okresie występuje już minimalna temperatura potrzebna nasionom do kiełkowania, a nocne przymrozki nie występują już tak często. Mogłoby być to ryzykowne i negatywnie wpłynąć na kiełkowanie nasion traw.
  • Jeżeli z jakichś przyczyn nie zdążysz zasiać trawnika z siewu na czas, możesz zrobić to mniej więcej do połowy maja. Późniejsze temperatury są zbyt wysokie i uniemożliwią one wzrost trawie, nawet przy regularnym podlewaniu.
  • Istnieje także możliwość wysiania trawy późnym latem lub wczesną jesienią, czyli od połowy sierpnia maksymalnie do końca września. Po fali wakacyjnych upałów ziemia jest z powrotem gotowa na sianie trawy. Należy pamiętać jednak o tym, że siew jesienny może potrzebować więcej czasu na rozwój w początkowym okresie wzrostu oraz aby nabrać odpowiedniej odporności na mrozy. 

W jakich warunkach najlepiej zasiać nasiona traw? 

Planując zasianie trawnika, trzeba koniecznie pamiętać o odpowiednim przygotowaniu podłoża. Ważne, żeby nie robić tego podczas wietrznych, gorących ani deszczowych dni. Wiatr może zwiać nasiona trawy na inne miejsce, albo mogą one zostać zjedzone przez ptaki. Należy także uważać na zbyt mokrą glebę po deszczu, ponieważ błotniste podłoże może przysporzyć nam problemów jak np. pleśnienie nasion. Ziemia powinna być delikatnie wilgotna, ale nie mokra. Aby temu zapobiec, przed planowanym wysiewem warto wymieszać nasiona z piaskiem, zniweluje to nadmiar wilgoci. Ta mieszanka będzie także pomocna podczas bardziej wietrznych dni, gdzie istnieje ryzyko rozniesienia się nasion traw po okolicy. Dzięki piaskowi, który lekko je obciąży, wiatr nie będzie już straszny. 

Przygotowywanie podłoża pod trawnik 

Zanim zabierzemy się do wysiewania nasion, musimy odpowiednio zadbać o ich podłoże. Przekopanie ziemi, usunięcie wszelkich kamieni, chwastów i zanieczyszczeń to podstawa, zanim zasiejemy trawę. Przekopując, warto w międzyczasie wymieszać ziemię z nawozami organicznymi, które wspomogą proces kiełkowania nasion traw. Należy także sprawdzić pH gleby i w razie potrzeby, jeżeli ziemia jest kwaśna (wartość poniżej 5,5), należy zastosować wapnowanie. Jeśli zaś wartość pH jest większa niż 6,5, należy zastosować specjalny nawóz zakwaszający glebę. Można sprawdzić to w prosty sposób za pomocą płynu Hellinga, który można dostać w każdym sklepie ogrodniczym. Optymalne pH podłoża trawy powinno oscylować w między 5.5, a 6.5. Warto pamiętać także, że najlepszą porą na to jest jesień, a podczas wapnowania nie należy stosować żadnych nawozów, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia struktury gleby. 

Podłoże gotowe i co dalej? 

Po wykonaniu wszystkich powyższych zadań musimy dać glebie chwilę na odpoczynek. W tym czasie nie powinniśmy wykonywać w tym miejscu żadnych prac, aby nie ingerować w podłoże. Po mniej więcej dwóch tygodniach możemy wyrwać chwasty, które zdążą wyrosnąć, a następnie zabrać się za dalszą pracę nad naszym trawnikiem. Kolejnym krokiem jest utwardzenie podłoża, w tym celu najprościej będzie zaopatrzyć się w walec do trawy, co znacznie ułatwi pracę. Następny etap, niemalże końcowy to wybór odpowiednich nasion. Na rynku znaleźć można wiele rodzajów nasion traw, każde z nich przystosowane są do innych warunków. Niektóre z nich lubią silne promienie słoneczne, inne z kolei wolą cień i lekko wilgotne zakątki ogrodu. W zależności od warunków, jakie posiadamy, warto na tej podstawie dobrać odpowiedni rodzaj trawy do swojego ogrodu. 

W jaki sposób należy siać nasiona trawy? 

Rozsiewanie nasion to praktycznie najłatwiejszy element całego procesu aranżacji trawnika. Naszą wcześniej przygotowaną glebę należy podzielić na równe kwadraty i według nich podzielić także nasiona na tyle równych porcji. Dzięki temu możemy rozplanować sobie, ile mniej więcej trawy przypada na dany obszar. Sianie trawy rządzi się również swoimi zasadami i najważniejsza z nich mówi o tym, że najlepiej siać trawę na krzyż. Metoda polega na wysiewaniu nasion w jedną stronę, a następnie obróceniu się i powtórzeniu czynności prostopadle. W ten sposób istnieje większe prawdopodobieństwo, że siew nasion będzie równomierny, a dzięki temu trawnik bardziej bujny. Następnym krokiem jest pokrycie całej zasianej powierzchni cienką warstwą gleby, zapobiegnie to rozprzestrzenieniu się ziaren przez wiatr oraz wyjedzeniu ich przez ptaki. Tak przygotowane podłoże należy następnie zgrabić i ponownie utwardzić nieco lżej niż poprzednio. Na koniec musimy zadbać o odpowiednią wilgotność gleby i podlać ją równomiernym strumieniem, a następnie powtarzać czynność codziennie przez najbliższe dni. Po upływie kilku tygodni, gdy nasza trawa będzie już prawidłowo się rozwijać, możemy zmniejszyć częstotliwość podlewania do 2-3 razy w tygodniu. 

Alternatywne rozwiązanie dla tradycyjnego trawnika, czyli zakładanie trawnika z rolki 

Trawnik z rolki to rozwiązanie dla osób, które nie mają czasu na sianie trawy w tradycyjny sposób i potrzebują natychmiastowego efektu. Zakładanie trawnika musi odbyć się na wcześniej przygotowanym podłożu, tak samo jak w przypadku nasion, które trzeba zasiać. Z tą różnicą, że po prostu wystarczy rozwinąć rolkę i trawnik gotowy. Jedyne, o czym musimy pamiętać, aranżując trawnik z rolki to, aby poszczególne pasy układać blisko siebie bez zbędnych przerw. Dzięki temu zachowamy efekt naturalnego bujnego trawnika, wyglądającego niemalże identycznie jak trawnik z siewu tradycyjną metodą. Sam montaż jest dość prosty i nie zajmuje zbyt dużo czasu, wymarzony trawnik można uzyskać już w jeden dzień. Ma on jednak swoje wady, a jest to przede wszystkim cena. Aby założyć trawnik z rolki, trzeba przeznaczyć znacznie więcej niż w przypadku tradycyjnej metody wysiewu trawy. 

Pierwsze koszenie trawy- kiedy należy się za to zabrać? 

Pierwsze koszenie trawnika powinno nastąpić w momencie, gdy źdźbła osiągną wysokość około 8-12 cm. Najlepiej ustawić ostrze kosiarki tak, aby przycięta młoda trawa miała wysokość około 5 centymetrów, dzięki temu nasz zielony dywan będzie prezentował się niezwykle schludnie, niczym z reklamy. Koszenie możemy powtarzać raz na 7-10 dni, aby zachować efekt zadbanego trawnika, który będzie zdobił nasz ogród. Natomiast jeżeli posiadamy trawnik z rolki, możemy skosić go po raz pierwszy już po kilku dniach od zamontowania go w ogrodzie. W trakcie koszenia musimy uważać, żeby nie naruszyć spodniej konstrukcji i nie przyciąć go za bardzo. Należy ściąć jedynie około 1/3 wysokości trawy.