Jeśli na kaloryferze pojawia się brud, jest na nim pełno odprysków z farby lub różnego rodzaju plam, które sprawiają, że wygląda niezbyt estetycznie, wyraźnie nadeszła pora na jego odświeżenie. Wystarczy do tego pędzel oraz puszka farby.
Malowanie grzejnika sprawia, że pomieszczenie, w którym się on znajduje, wygląda o wiele lepiej. Z tego powodu warto od czasu do czasu odświeżyć kaloryfer. To prosta czynność, którą można wykonać samodzielnie, bez pomocy fachowca. Podpowiadamy, jak pomalować grzejnik.
Lista potrzebnych produktów/narzędzi:
- pędzel
- farba
- środek odtłuszczający
Czym pomalować kaloryfer? Farba do malowania grzejników
Proces odświeżania powierzchni kaloryfera należy zacząć od zakupu odpowiedniej farby. To podstawa dobrze wykonanej pracy. Czym pomalować grzejnik aluminiowy, a czym żeliwny? Farba do malowania kaloryfera musi być odporna na wysokie temperatury. Jeśli źle dobierzesz produkt, w trakcie pracy grzejnika nałożona warstwa zacznie pękać i odpadnie. Trzeba dopasować farbę do rodzaju metalu, z którego został wykonany kaloryfer. Jeśli jest to aluminium, sięgnij po produkt przeznaczony do modeli aluminiowych. Jeżeli to żeliwny kaloryfer, odpowiednia będzie farba do malowania grzejników żeliwnych. Tu nie ma miejsca na pomyłkę. Jeśli wybierzesz nieodpowiedni preparat, może się okazać, że cała praca pójdzie na marne. Pamiętaj, że nie każdą farbę do metalu można wykorzystać do malowania miedzi. W takim przypadku musisz zastosować produkt o spoiwie akrylowym.
Jak pomalować kaloryfer żeberkowy? Instrukcja krok po kroku
Sam proces malowania nie jest zbyt skomplikowany. Spokojnie możesz go wykonać samodzielnie, bez pomocy osób trzecich. Niektórzy zastanawiają się również, czy można pomalować grzejnik łazienkowy. Oczywiście, że tak. W takim przypadku malowanie kaloryfera żeliwnego i aluminiowego przebiega identycznie, jednak wymaga zastosowania innego rodzaju farby. Jak więc pomalować grzejnik łazienkowy żeliwny lub aluminiowy? Oto nasz poradnik.
Przygotowanie do malowania
Przed rozpoczęciem prac upewnij się, że grzejnik jest wyłączony i zimny. Ponieważ kaloryfer trzeba odłączyć od instalacji i zdjąć ze ściany, malowanie powinno się wykonywać w sezonie wiosenno-letnim. Spuść z niego wodę i zdejmij z mocowania. Następnie zabezpiecz taśmą zawór odpowietrzający – jeśli dostanie się do niego farba, może zablokować otwory wentylacyjne. Przed rozpoczęciem malowania okryj podłogę folią. Pamiętaj, by w miejscu, w którym będziesz pracował, było otwarte okno. Poprawisz dzięki temu wentylację.
Szlifowanie kaloryfera
Po demontażu oraz przygotowaniu miejsca pracy można rozpocząć czyszczenie kaloryfera. Jeśli grzejnik nie był wcześniej malowany, wystarczy, że usuniesz z niego rdzę. Możesz to zrobić za pomocą gruboziarnistego papieru ściernego. W innym przypadku poprzednią warstwę farby musisz zeszlifować, najlepiej szlifierką oscylacyjną.
Pamiętaj, by nie szlifować samodzielnie farby ołowiowej, ponieważ uwolnione cząsteczki ołowiu niekorzystnie wpłyną na twoje zdrowie. Możesz mieć problemy z ośrodkowym układem nerwowym.
Kiedy zakończysz szlifowanie, przetrzyj kaloryfer wilgotną szmatką, a w razie potrzeby zastosuj środek odtłuszczający. Gdy grzejnik wyschnie, możesz przejść do malowania.
Nałożenie podkładu
Zanim nałożysz pierwszą warstwę farby, pamiętaj o podkładzie. Jest on dostępny w formie sprayu. Rozpyl równomierną warstwę ok. 15–20 cm od kaloryfera i poczekaj, aż wyschnie. Może to zająć nawet do 24 godzin.
Malowanie zasadnicze
Możliwe jest też malowanie grzejnika farbą w sprayu – wówczas kolejność wygląda podobnie jak w przypadku nakładania podkładu. Preparat rozprowadzaj, wykonując ruchy do przodu i do tyłu. Na koniec upewnij się, że pokryłeś całą powierzchnię grzejnika. Jeśli posługujesz się pędzlem, wykonuj ruchy z góry na dół. Kiedy nałożysz pierwszą warstwę, pozostaw ją do wyschnięcia zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania.
Malowanie grzejników – jesteś w stanie zrobić to sam!
Warto od czasu do czasu odświeżyć domowe kaloryfery. Malowanie grzejników żeliwnych lub aluminiowych przywróci im dawny blask i sprawi, że będą prezentowały się pierwszorzędnie. Pomalowanie kaloryfera jest także dobrą okazją do dokładnego oczyszczenia go z kurzu i różnych zabrudzeń. To szczególnie ważne w przypadku alergików oraz małych dzieci.