Mycie roweru nie tylko sprawia, że pojazd ładnie wygląda. Pozwala także wydłużyć żywotność większości jego elementów. Czysty, umyty rower dużo lepiej działa, a brudne elementy mechaniczne jednośladu mogą utrudniać jazdę, a nawet prowadzić do trwałych uszkodzeń.
Brudny napęd sprawia, że biegi nie zmieniają się płynnie, a zabłocony amortyzator nie może pracować skutecznie. Jeśli obręcz albo rama jest zabrudzona, trudno dostrzec pęknięcia, a na brudnych częściach nie widać też wyraźnie ewentualnych uszkodzeń lub zużycia. Jazda na takim rowerze może być niebezpieczna.
Mycie roweru – jak często i czym to robić?
To, jak często myć rower, zależy przede wszystkim od dwóch czynników:
- rodzaju roweru;
- aktualnej pogody.
Roweru szosowego nie musisz czyścić zbyt często, zwłaszcza jeśli jeździsz w czasie ładnej pogody. W przypadku roweru MTB, który użytkuje się na błotnistym terenie, wystarczy kilka godzin jazdy, aby musieć gruntownie wyczyścić jednoślad. Do czyszczenia i konserwacji roweru będziesz potrzebować takich akcesoriów jak:
- wiadro z ciepłą wodą;
- gąbki;
- szczotki;
- płyn do mycia;
- szmatki do wycierania.
Potrzebne będą także:
Czyszczenie roweru jest jedną z najważniejszych czynności konserwacyjnych pojazdu. Zapewnia ładny wygląd jednośladu, a jednocześnie gwarantuje długą żywotności poszczególnych jego komponentów.
Jak myć rower? Instrukcja krok po kroku
Jeśli masz stojak montażowy, umocuj na nim rower. Jeśli nie – powieś na czymkolwiek za siodełko swój pojazd. Jeżeli istnieje taka możliwość, zdejmij też koła. Nanieś płyn do mycia roweru na cały pojazd. Możesz użyć środka w spryskiwaczu – stworzone w tym celu preparaty nie szkodzą poszczególnym komponentom jednośladu. Aby umyć napęd, zastosuj odtłuszczacz do rowerów – spryskaj nim kasetę, łańcuch, tryby suportu i tarcze hamulcowe.
Mycie rozpocznij od ramy. Używając szczotek, wyczyść po kolei wszystkie jej elementy. Na koniec zajmij się kołami. Spłukaj dokładnie płyn do mycia roweru, a następnie osusz ramę, amortyzator i obręcze za pomocą szmatki. Dzięki temu zapobiegniesz powstawaniu smug na aluminium.
Dokładnie obejrzyj wszystkie elementy. Zwróć przy tym szczególną uwagę na połączenia ramy oraz nyple szprych. Jeżeli zauważysz jakiekolwiek rysy, musisz się im dokładniej przyjrzeć – zarysowania są najczęściej proste, pęknięcia natomiast mają nieregularny kształt.
Jak konserwować rower?
Konserwacja oraz czyszczenie napędu w rowerze ma bardzo duży wpływ na sprawne funkcjonowanie pojazdu. Brudne tarcze mechanizmu korbowego, łańcuch i kaseta powodują, że jednoślad działa gorzej i szybciej się zużywa. Właśnie od dokładnego umycia tych komponentów rozpocznij konserwację roweru. Następnie nanieś na połączenia ogniw łańcucha olej lub smar. Pokręć kilka razy korbą, aby płyn wchłonął się w rolki. Następnie zdejmij czystą szmatką nadmiar oleju. Pamiętaj także o widelcu – za pomocą odpowiedniego środka w sprayu oczyść i nasmaruj golenie amortyzatora.
Czyszczenie łańcucha rowerowego
Aby wyczyścić łańcuch rowerowy, zastosuj nieco bardziej agresywne środki. Pamiętaj, że smar, zwłaszcza niedokładnie wytarty, będzie przyciągać brud. Aby dokładnie wyczyścić łańcuch rowerowy, zastosuj benzynę lub piankę do czyszczenia łańcucha. Dopiero po wyczyszczeniu go jednym z tych środków możesz nałożyć odpowiedni smar.
Czyszczenie kasety rowerowej
Czyszczenie kasety rowerowej to czynność, na którą powinieneś zwrócić szczególną uwagę. Możesz do tego celu użyć pianki do czyszczenia łańcucha. Pamiętaj jednak, aby nie polewać kasety zbyt obficie wodą, gdyż ciecz może się przedostać do bębenka i uszkodzić łożyska. Możesz także ściągnąć kasetę z bębenka, a następnie dokładnie wyczyścić ją mokrą szmatką.
Czyszczenie przerzutek
Pamiętaj, że na rantach kółeczek tylnej przerzutki zbiera się brud, który znacząco utrudnia płynną zmianę biegów. Poradzisz sobie z tym, korzystając z płaskiego wkrętaka. Pamiętaj, aby nie przesadzać z wodą, gdyż kółeczka mają łożyska. W przypadku wózka przedniej przerzutki nie jest wymagana aż taka delikatność. Pilnuj jednak, aby zawsze był czysty.