Wiele osób decyduje się na odnowienie dachu swojego domu. Zadanie to, choć jest dość wymagające, z pewnością wpłynie na poprawę wyglądu budynku. Warto dokładnie przyjrzeć się sposobom na malowanie dachu.
Przed rozpoczęciem malowania dachu warto dowiedzieć się, od czego zacząć oraz na co zwrócić uwagę, by efekty były w pełni satysfakcjonujące.
Lista potrzebnych produktów/narzędzi:
- mechaniczna szczotka
- grunt antykorozyjny
- detergent dekarski
- pędzel malarski
- nylonowe szczotki
- gąbka
- pędzel
Malowanie dachu – wszystko, co musisz wiedzieć
Marzysz o tym, by dach twojego domu odzyskał dawny blask i świeżość? Istnieje na to jeden sposób, a mianowicie – malowanie dachu. Dzięki temu znów zacznie wyglądać jak nowy, a sąsiedzi nie będą mogli oderwać od niego oczu.
Malowanie dachu to złożone przedsięwzięcie. Przed jego rozpoczęciem należy starannie zaplanować termin i poszczególne etapy, a także stworzyć listę najpotrzebniejszych narzędzi i niezbędnych preparatów. Bardzo ważne jest też odpowiednie przygotowanie dachu do malowania.
Malowanie dachu z blachy – od czego zacząć?
Od czego zacząć malowanie dachu z blachy? Istnieje kilka kroków, których absolutnie nie można pominąć. Najpierw trzeba ocenić stan pokrycia domu, sprawdzić m.in. przyczepność starej powłoki malarskiej oraz zlokalizować ogniska korozji i miejsca szczególnie zabrudzone. Następny etap to oczyszczanie i mycie dachu przed malowaniem, do którego należy podejść z ogromną starannością. Czystość powierzchni roboczej bezpośrednio przełoży się na przyczepność nowej powłoki, dlatego tak ważna jest dokładność na tym etapie.
Jeśli dach był już wcześniej malowany, przyczepność starej warstwy farby można sprawdzić z pomocą szpachelki lub taśmy klejącej. Jeśli powłoka łatwo odchodzi i się kruszy, takie miejsce lepiej przeczyścić przy użyciu mechanicznej szczotki lub papieru ściernego. Jeśli jednak przyczepność starej warstwy jest dość dobra i nie odchodzi ona zbyt łatwo, wystarczy ją tylko zmatowić, a na koniec dokładnie odpylić i oczyścić.
Jeśli zostały zlokalizowane ogniska korozji, sprawa nieco się komplikuje. Takich części dachu nie wystarczy tylko przeczyścić. Konieczne będzie wyprawienie, a przed właściwym malowaniem także naniesienie specjalistycznej warstwy ochronnej. W skrajnych przypadkach warto pokusić się o zastosowanie gruntu antykorozyjnego. Tak przygotowana powierzchnia może być poddana odtłuszczeniu, a następnie malowaniu. W ten sposób zyskamy pewność, że nowa powłoka malarska starannie pokryje dach i będzie utrzymywać się na nim przez długi okres.
Czym odtłuścić dach przed malowaniem? Sprawdzone sposoby
Przed malowaniem dachu należy zadbać o jego dokładne odtłuszczenie. Polega to na usunięciu wszelkich zabrudzeń, takich jak m.in. sadza z komina, soki z drzew, ptasie odchody oraz inne substancje chemiczne. Jednym ze sposobów na odtłuszczenie dachu jest zastosowanie szmatki zamoczonej w rozcieńczalniku. Sprawdzi się on jednak tylko w przypadku miejscowych zabrudzeń. Jeśli dach jest skrajnie zanieczyszczony, sposób ten przyniesie więcej szkody niż pożytku – zamiast wyczyścić, rozmażemy znajdujące się na nim zabrudzenia.
Najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie ciepłej wody z detergentem dekarskim. Przydać się tu mogą nylonowe szczotki oraz stare gąbki i szmatki. Co ciekawe, preparat ten można nanieść na dach w dużo prostszy sposób, za pomocą myjki wysokociśnieniowej. Ostateczny wybór techniki odtłuszczania powinien zależeć jednak od indywidualnych potrzeb i możliwości.
Jaki pędzel do malowania dachu będzie najlepszy?
Przejdźmy do najważniejszego kroku, czyli malowania dachu. Najczęściej wykonuje się go za pomocą pędzla. Choć to czasochłonna metoda, jest najbardziej precyzyjna i daje naprawdę zadowalające efekty. Jaki więc pędzel do malowania dachu sprawdzi się najlepiej? Pędzle malarskie można podzielić według różnych kryteriów, jednak to, na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę, to przede wszystkim przeznaczenie poszczególnych typów i modeli. Jeśli chodzi o malowanie dachu, niezastąpiony będzie duży pędzel malarski, dzięki któremu szybciej uporamy się z zadaniem. Warto jednak mieć pod ręką także jego mniejszy odpowiednik, którym sprawnie pomalujemy trudno dostępne miejsca. To, co również ma znaczenie, to kształt pędzla. Dach jest z reguły płaski, dlatego najlepiej postawić na model o płaskim zakończeniu.
Jeśli chodzi o farbę do malowania dachu z blachy, warto sięgnąć po preparaty z górnej półki. Wysokojakościowe preparaty to gwarancja trwałej powłoki malarskiej, która będzie odporna na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Najlepiej sprawdzą się farby z akrylu oraz poliwinylu. Mają one świetne właściwości mechaniczne i gwarantują doskonałą przyczepność.