Własnoręczne wykonanie budy dla czworonoga nie tylko sprawi, że zaoszczędzisz niemało pieniędzy, lecz także dopasujesz ją do aranżacji domu i ogrodu, a przede wszystkim do potrzeb swojego pupila. Zapoznaj się z instruktażem, jak samodzielne zbudować budę dla psa.
Buda dla psa to jego schronienie, miejsce, gdzie twój pupil ma czuć się bezpiecznie. Tu będzie on odpoczywał i bawił się, w związku z tym powinieneś zadbać o to, by była ona dopasowana do wielkości twojego czworonoga. Jeśli okaże się za mała, pies nie będzie się w niej czuł komfortowo, za duża z kolei nie zapewni odpowiedniej ilości ciepła twojemu zwierzakowi. Do budowy budy dla swojego ulubieńca wykorzystaj naturalne materiały (np. palety) – będzie lekka, a jednocześnie trwała i odporna nawet na najbardziej niesprzyjające warunki pogodowe.
Buda dla psa: materiały, narzędzia, projekt
Zanim przystąpisz do prac nad budą dla swojego pupila, powinieneś zgromadzić odpowiednie materiały i narzędzia, a także przygotować projekt. Jeśli chodzi o wymiary konstrukcji, najlepszym rozwiązaniem będzie zmierzenie psa w wygodnej pozycji leżącej i dodanie do otrzymanego wyniku około 30–50 cm. W ten sposób otrzymasz szerokość i długość budy dla swojego czworonoga. Jej wysokość ustalisz, mierząc swojego pupila od ziemi do czubka głowy w pozycji stojącej, dodając około 10–20 cm. Aby ustalić rozmiary wejścia do budy, zmierz czworonoga od karku do ziemi i dodaj około 5 cm, a następnie zmierz jego szerokość i dodaj około 10 cm. Pamiętaj, że dach budy dla twojego psa powinien być spadzisty, dlatego ściany fasadowa oraz tylna będą miały strzelistą górę.
Jeśli już sporządziłeś projekt budy dla psa, czas na zgromadzenie materiałów i narzędzi. Do stworzenia własnoręcznie tego typu konstrukcji będzie potrzebny zestaw majsterkowicza stolarza, zawierający takie elementy jak:
- piły;
Materiały, których użyjesz do budowy budy dla psiaka, to:
- deski z rozebranych palet;
- styropian o grubości 4 cm.
Sprawdź też: Jak zrobić kojec dla psa w domu?
Jak zbudować budę dla psa z palet?
Budowę budy dla swojego czworonoga rozpocznij sporządzenia szkieletu podłogi. Wytnij z desek według wymiarów, które uzyskałeś, cztery fragmenty i połącz je ze sobą przy użyciu wkrętów. Teraz umieść na szkielecie podłogi kolejne deski, styropian, a na koniec kolejną warstwę desek. Styropian będzie odpowiadał za izolację termiczną budy – w zimie ociepli jej wnętrze, a w lecie nieco ochłodzi.
Po sporządzeniu podłogi postępuj analogicznie przy konstruowaniu ścian oraz dachu. Rozpocznij od stworzenia szkieletu każdej ze ścian, pamiętając o uwzględnieniu warstwy izolacyjnej ze styropianu. Ułóż deski zewnętrze poszczególnych ścianek, warstwę izolacyjną, a na koniec wewnętrzną. Przy budowie ściany frontowej pamiętaj o otworze wejściowym – jego ścianki powinieneś zeszlifować i dokładnie wygładzić np. szlifierką mimośrodową. Dzięki temu twój pupil nie podrapie się ani nie pokaleczy o ostre krawędzie wejściowe.
Ostatnim etapem budowy budy dla psa jest wykonanie dachu. W tym przypadku również postępuj według powyższego schematu – dla każdego z dwóch elementów dachu wykonaj drewniany szkielet, następnie nanieś deski warstwy wewnętrznej, później ocieplenie ze styropianu, a na końcu warstwę zewnętrzną (np. z papy, którą można przymocować za pomocą gwoździarki). Kiedy już przygotujesz poszczególne spady dachu, przymocuj je do ścian budy.
Jak zrobić ocieplaną budę dla psa? Wykończenie
Budę dla swojego ulubieńca możesz wykończyć na wiele sposobów. Powinna oczywiście być dopasowana stylistycznie do ogrodu i pozostałych budynków na posesji. Na dachu połóż np. dachówki, takie jak leżą na dachu domu, albo nałożyć gont bitumiczny i przymocować go za pomocą zszywek. Zanim przystąpisz do malowania budy, pamiętaj o dokładnym oczyszczeniu jej powierzchni. Następnie zagruntuj ją i pomaluj wedle uznania. Wewnątrz umieść koce, materace i leżankę.