Szafki pod umywalki dostępne w marketach nie trafiają w twoje gusta? Nic straconego! Jeśli lubisz stylowe dodatki do domu, mamy dla ciebie zaskakujące rozwiązanie – retro szafkę z komody. Przekonaj się, jak samemu zrobić taką szafkę pod umywalkę.
Szafki pod umywalki dostępne w marketach nie trafiają w twoje gusta? Nic straconego! Jeśli lubisz stylowe dodatki do domu, mamy dla ciebie zaskakujące rozwiązanie – retro szafkę z komody. Przekonaj się, jak samemu zrobić taką szafkę pod umywalkę.
Szafka pod umywalkę ze starej komody to modny wybór do wnętrz w stylu retro, ale nie tylko. Tego rodzaju mocny akcent dekoracyjny świetnie sprawdza się również w aranżacjach rustykalnych, skandynawskich, a nawet tych nowoczesnych.
Lista potrzebnych narzędzi i materiałów:
- lakier, farba do drewna, pędzel
Jak wybrać komodę, żeby zrobić szafkę pod umywalkę?
Retro meble we współczesnych wnętrzach są modne od dłuższego czasu. W salonach pojawiają się m.in. szafki pod telewizor, krzesła z giętego drewna czy fotele na cienkich nóżkach. Stylowy mebel sprawdzi się również w łazience jako szafka umywalkowa! Jakie wymagania musi jednak spełniać stara komoda, by można ją było w tym celu użyć?
Przede wszystkim powinna wraz z umywalką zostać zamontowana na odpowiedniej wysokości. Niektóre meble, zwłaszcza te na nóżkach, bez problemu można skrócić, jednak inne nie dają takiej możliwości. Optymalna wysokość dla szafki umywalkowej to 80 cm. Warto o tym pamiętać, wybierając zarówno starą komodę, jak i typ umywalki. Do własnoręcznie przygotowanej szafki możesz wybrać model na blat lub wpuszczany. W przypadku pierwszego z nich pamiętaj o doliczeniu wysokości umywalki.
Jeśli zaś chodzi o rodzaj wpuszczany, musisz wziąć pod uwagę jego głębokość, a nie wysokość. Sprawdź, jak głęboko umywalka jest wpuszczona w komodę. Ile miejsca do przechowywania w niej zostanie. Modele na blat lepiej sprawdzą się w przypadku szafek częściowo otwartych. W komodach zabudowanych od frontu możesz zastosować każdy typ ceramiki. Pamiętaj również o dopasowaniu pozostałych wymiarów umywalki do wybranej komody.
Jak zrobić szafkę pod umywalkę z komody?
Rodzaj prac nad szafką umywalkową z komody będzie w dużej mierze uzależniony od materiału wykonania i stanu samego mebla. Większość retro sprzętów, jakie możesz znaleźć na aukcjach internetowych lub targach staroci, została stworzona z drewna. Popularne obecne szafki rodem z PRL mogą być wykończone na tzw. wysoki połysk. Pokryte warstwą lakieru chemoutwardzalnego. Jeżeli wybrałeś właśnie tego typu mebel, a jego stan cię zadowala, nie będziesz miał zbyt wiele pracy przy dostosowaniu komody pod umywalkę. Jeśli jednak z drewnianej komody odchodzi farba lub lakier i widać ubytki w drewnie, stary mebel należy najpierw odnowić.
Stare odchodzące warstwy lakieru lub farby z komody usuń przy pomocy szlifierki, a trudno dostępne miejsca wyszlifuj ręcznie papierem ściernym. Jeśli na gładkiej powierzchni po szlifowaniu dostrzeżesz ubytki, wypełnij je szpachlą do drewna, a następnie lekko wygładź papierem ściernym. Tak przygotowaną komodę pod umywalkę należy zabezpieczyć przed szkodliwym działaniem wilgoci i wody, na które w łazience mebel będzie stale narażony. W tym celu możesz użyć lakieru przeznaczonego do ochrony drewna na zewnątrz. Jeśli jednak nie chcesz, by szafka miała naturalny kolor drewna, przed nałożeniem lakieru ochronnego pomaluj ją farbą do drewna na dowolny kolor. Nanieś dwie warstwy przy pomocy pędzla.
Kolejnym krokiem jest dostosowanie starej komody do umywalki – najlepiej mieć już umywalkę i baterię, bo wówczas wystarczy je przyłożyć do mebla i wszystko wymierzyć. Najmniej pracochłonny będzie model na blat, gdyż komoda w tym przypadku nie będzie wymagała wielu przeróbek. Umywalkę możesz ustawić bezpośrednio na blacie lub też dokupić specjalny blat pod umywalki, który kupisz na wymiar w marketach budowlanych.
Przymierzając umywalkę i baterię do szafki, wyznacz miejsca, w których wytniesz wyrzynarką dwa otwory – do podłączenia syfonu do umywalki i doprowadzenia wody do baterii. Najprawdopodobniej będziesz musiał również wyciąć otwory na wężyki i zawory w plecach mebla. Na tak przygotowanej komodzie możesz zamontować umywalkę, baterię i wreszcie cieszyć oko rezultatami własnej pracy.